Seks, psychologia, życie: zapisz się na newslettery "Wysokich Obcasów"

Ewa Pągowska: Pieniądze ponoć zmieniają ludzi. Czy kryzys finansowy i powiększająca się przepaść między tymi, którzy pieniądze mają, i tymi, którym brakuje, może wpłynąć na nasze relacje ze znajomymi?

Agata Gąsiorowska: Badania pokazują, że pieniądze nie tyle nas zmieniają, co mogą zmieniać. Jeśli im na to pozwolimy. Na ich wpływ najbardziej podatni są ludzie, którzy uważają, że pieniądze dają władzę, prestiż i przewagę nad innymi. Paradoksalnie takie przekonania mają częściej ludzie z niższymi zarobkami. Często sądzą, że całe nieszczęście w ich życiu jest spowodowane gorszą sytuacją finansową, i uważają, że gdyby tylko mieli pieniądze, to byliby bardziej szanowani, spędzaliby lepiej czas, mogliby wprowadzić ważne życiowe zmiany. I  trudno się dziwić, bo dziś z każdej strony dociera do nas przekaz: „kup, będziesz szczęśliwy". Kiedy bohaterowie reklam są smutni, idą do sklepu na przykład po telewizor i już są radośni. Natomiast osoby lepiej sytuowane zwykle miały już okazję przekonać się na własnej skórze, że to tak nie działa.

Pozostało 85% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.