- Dzieci pokolenia Z mają bardzo dużo trudności z zakresu mowy i komunikacji. A te umiejętności rozwijają się poprzez kontakt z rodzicami, a nie ze smartfonem czy zabawką interaktywną - mówi dr Monika Wójcik, neurologopedka i pedagożka specjalna.
W albumie rodzinnym jest takie jej zdjęcie z siódmej klasy: siedzi na kolanach mamy i się do niej przytula. A pod okiem ma siniaka.
Karol przeszedł na stronę, po której są pieniądze i kontrola. Twierdzi, że skoro tata przez większość życia zarabiał na rodzinę, to teraz, przy podziale majątku, jemu należy się więcej
Chłopiec, który biega i krzyczy, bardziej przeszkadza dorosłym niż dziewczynka, która jest rozkojarzona i nieuważna. O niej powie się: "Leniwa, nieogarnięta" - mówi prof. Tomasz Wolańczyk
Każdy rodzic przechodzi żałobę po stracie zdrowego dziecka. To nieuniknione, żeby pójść dalej. Przepłakałam trzy miesiące, zanim wszystko sobie poukładałam w głowie i zakasałam rękawy - mówi Marta Będzikowska, mama Toli, czyli Toli Wojtal z serialu Netfliksa.
Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa (tzw. ACEs) mogą mieć konsekwencje ujawniające się w dorosłym życiu. Nasze badania dowodzą, że takie przeżycia ma co drugi dorosły Polak.
Nie demonizujmy rodzin patchworkowych. Ludzie się rozstają i starają ułożyć życie na nowo. Rozmowa z Sylwią Rosak, reżyserką.
Przywiązanie jest matrycą, która się konstruuje od początku, w pierwszym roku życia dziecka. Na jej podstawie budujemy przyszłe relacje z ludźmi. Rozmowa z psychologiem Adamem Paterem
To, że mamy trudne emocje w związku z macierzyństwem, nie oznacza, że coś jest z nami nie tak. Czym innym jest miłość do dziecka, a czym innym miłość do roli matki. Rozmowa z Katarzyną Półtorak*, psycholożką wspierającą matki
Czuję się, jakbym była w skórze Kamy z "Matek pingwinów", bo mi, tak jak jej, bardzo trudno było i jest do dziś pogodzić się z diagnozą. Różni nas to, że ja na drugi dzień zaniosłam do szkoły Julii orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - mówi Kinga Woźniak, matka dwóch córek w spektrum autyzmu.
Nie podpowiem, jak się wymigać od świąt z okropną rodziną, czy jak utrzymać koronę na głowie w dzikim grudniowym pędzie. Ale wiem, jak się nie narobić przy wieczerzy
Sprawę monitoruje policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. W tym tekście chcemy uporządkować fakty i dać dorosłym narzędzia, by czuli się zdolni do pomocy dzieciom.
Ojciec córki: Kiedy się urodziła, nie było jeszcze tacierzyńskiego, ale wziąłem trzy tygodnie urlopu. Kąpałem ją, przewijałem, kremowałem. Byli mężczyźni, którzy komentowali: "A ty co? Druga baba jesteś? Cycki ci za chwilę wyrosną!".
Myślałam, że zamienili mnie w szpitalu. A prawdziwa matka się zorientuje i mnie stąd zabierze. I powie, że mnie kocha.
Co jest powodem wzrostu liczby dzieci ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu? Bez wątpienia lepsza diagnostyka i większa świadomość społeczna. Ale może także to, że system preferuje dzieci ze spektrum, przyznając na ich kształcenie wyższe subwencje niż dzieciom z innymi problemami.
- Stałyśmy z siostrą w przedpokoju nad zalanym w trupa ojcem, płacząc, że umarł. To jedno z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa - mówi Marta.
Dziecko w spektrum autyzmu zostanie przez życie zweryfikowane bardzo szybko. Natomiast rodzic musi sam ze sobą stoczyć tę wewnętrzną walkę. Być może - jeśli teraz nie ma zgody na diagnozę - to musi się wydarzyć jeszcze jedna trudna sytuacja, a może jeszcze dwie, a może 10, by w końcu rodzic pękł i stwierdził: trzeba z tym coś zrobić - mówi dr Monika Wójcik, pedagożka specjalna.
Słuchając opowieści kobiet, które mają córki, trudno się oprzeć wrażeniu, że chcą je wychować na lepszą wersję siebie, z pomyślniejszymi widokami na dorosłość
Jeśli ojciec zawłaszcza sobie jakąś część seksualności córki, daje przekaz: "twoja atrakcyjność nie jest tym, co czujesz, ale tym, co mi się podoba". Rozmowa z Alicją Długołęcką, edukatorką seksualną, o relacji ojca z córką.
40 lat temu 80 proc. Polaków popierało kary fizyczne wobec dzieci; dziś 36 proc. W technologii i w medycynie dokonał się w tym czasie ogromny postęp. A w tej sferze jesteśmy tępi, oporni, niewrażliwi. Rozmowa z Mirosławą Kątną, psycholożką kliniczną i współzałożycielką Komitetu Ochrony Praw Dziecka
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.