Z Elą - mamą Krzyśka i Szymka - widujemy się nieczęsto. Jak mówi, w życiu chłopców nadszedł czas na to, żeby obaj znaleźli się w "męskiej energetyce".
Oddech daje czas. Czas na to, by nie powiedzieć głupoty. Albo by nie odpowiedzieć wcale.
Do ilu razy sztuka? Poprzedni partnerzy przyjaciółki w znakomitej większości spełniali kryterium popaprańców rodem z filmu o Bridget Jones. Obecny chłopak jest inny.
Czasem w relacjach z innymi ludźmi nadchodzi moment, w którym trzeba stanąć we własnej obronie. Jak się komunikować, gdy druga strona zwyczajnie nas wykorzystuje? Fragment książki "Powiedzmy to sobie jasno. Jak rozmawiać, by dojść do porozumienia" Jeffersona Fishera, prawnika, pisarza i mówcy.
Poznał ją w pracy, zaiskrzyło, znów poczuł się podziwiany, wpadli. Ale on się cieszy, bo choć nigdy nie chciał mieć dzieci, czuje, że będzie dobrym ojcem. A co ze mną?
- Uwielbiałam atmosferę garderoby, z zachwytem obserwowałam, jak mama zakłada suknie, jak ją malują. To była magia - Hanna Konarowska-Nowińska, córka Joanny Szczepkowskiej, opowiada o tym, jak ją wychowano
Sport to nie wszystko. Modnym rozwiązaniem stają się też małe kluby książki, grupy dyskusyjne, spotkania autorskie. Niektórzy stawiają na warsztaty ceramiczne lub malarskie, ale tu, uwaga - są one również popularne wśród par.
- Rodzice mają ograniczony wpływ na relacje rodzeństwa. Możemy ich wspierać, ale gdy ingerujemy w relację między nimi, chodzimy po nieswoim terenie. Należy to robić z pokorą, ostrożnie, delikatnie. Rozmowa z Małgorzatą Stańczyk, psycholożką
By "kultywować pożądanie" i rozwijać inteligencję erotyczną. Na Zachodzie wyjazdy typu sexual wellness retreats stają się coraz bardziej popularne. Ma je w swojej ofercie nawet Esther Perel.
Uwielbiają kontrolę i z trudem angażują się w związki. Diagnozuje się u nich depresję i stany lękowe. Sedno problemu leży jednak gdzie indziej. Rozmowa z psycholożką Moniką Hejną o osobach z cechami anankastyczności
"W dzieciństwie często była porównywana do młodszego brata. Jej osiągnięcia bladły. Cień sukcesów brata wpłynął na jej poczucie własnej wartości. Stopniowo dystansowała się od rodzeństwa". Patrycja Pustkowiak pyta psychoterapeutkę dr Agatę Stolę o więzi z rodzeństwem.
Miłość jest uwarunkowana biologicznie - zdolność do jej doświadczania zakorzeniła się w nas głęboko, bo okazała się istotna w procesie przekazywania genów. Rozmowa z prof. Aleksandrą Szymków-Sudziarską, psycholożką ewolucyjną
Przy ustalaniu opieki nad starymi rodzicami czy podziale majątku nieraz wybucha wojna. Ci, którzy czują się winni - ustąpią. Wyłażą ukryte urazy, braki granic, stare role z dzieciństwa. Rozmowa z psychoterapeutką Justyną Dworczyk o relacji z rodzeństwem.
Szukając miłości, wybieramy partnerów, którzy w to w ogóle nie umieją. Szukając współczucia, idziemy do ludzi bez empatii
Ciało nigdy nie jest wystarczająco dobre, a intensywnie eksploatowane szybko się zużywa. Mimo to kochamy taniec i chcemy wychodzić na scenę. Rozmowa z Natalią Pasiut i Kristófem Szabó*, solistami Polskiego Baletu Narodowego
Czy skupienie uwagi na budowaniu miłości do siebie nie prowadzi do tego, że zamiast tworzyć relacje, wolimy pozostać w bezpiecznym świecie samowystarczalności?
Tak go nazwałam, bo po każdym kolejnym zawodzie miłosnym wracał do mnie. Przepraszał, zapewniał, że to ostatni raz, że teraz chce być już tylko ze mną. I tak do kolejnej "miłości jego życia".
Kiedy jedno z nierozłącznych przyjaciół znajduje partnera życiowego i prawdziwą miłość, stara przyjaźń może się wydać tylko próbą generalną przed pełnym, seksualnym związkiem.
- "Zawiodłaś mnie". Moja matka rzuciła mi to kiedyś prosto w oczy - opowiada Mira, 57 lat. - W dzieciństwie byłam jej całkowicie podporządkowana. Rządziła w domu żelazną ręką. Tata nie miał nic do gadania.
Jak wyglądają relacje w epoce aplikacji randkowych? Czy umiemy mówić o uczuciach albo walczyć o nie? Reżyserka Katarzyna Minkowska wraca do Narodowego Starego Teatru w Krakowie by przyjrzeć się miłości. Premiera "Scen z życia małżeńskiego" 26 kwietnia na Scenie Kameralnej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.