Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak osiągnąć jeszcze lepszy orgazm? Kobiecy orgazm to jedna z najbardziej tajemniczych sfer życia. Czasem jest, czasem, choć bardzo się staramy, nie możemy go osiągnąć. Niekiedy występuje zaraz po zbliżeniu, innym razem trzeba na niego czekać nieco dłużej. Za każdym razem przeżywamy go zupełnie inaczej, ale zawsze wiąże się z ogromną rozkoszą, niezwykle odpręża i oczyszcza umysł. W przypadku kobiet orgazm jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Podczas jednego zbliżenia może wystąpić wielokrotnie. W tej kwestii mamy niezwykłą przewagę nad mężczyznami, którzy podczas jednego zbliżenia szczytują tylko raz. Intensywność orgazmów czy łatwość ich osiągania zależą jednak od wielu czynników, m.in. od etapów życia: urodzenia dzieci, menopauzy. Jak zmienia się podejście do ciała wraz z wiekiem, jak odkrywać w sobie nowe pokłady rozkoszy, jak rozmawiać o seksie i własnych potrzebach z partnerem? Odpowiedzi na te pytania poszukują bohaterki programu BBC Lifestyle „Jak osiągnąć lepszy orgazm?”.

BBC Lifestyle 'Jak osiągnąć lepszy orgazm?'BBC Lifestyle 'Jak osiągnąć lepszy orgazm?' 

Podróż po rozkosz

Pomimo rosnącej świadomości na temat seksualności i dostępności różnorodnych zabawek, wiele kobiet wciąż nie osiąga orgazmów lub osiąga je wyjątkowo rzadko. Z badań wynika, że zaledwie 65 proc. kobiet szczytuje podczas seksu. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi aż 95 proc.

Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to ma wiele czynników. Osiągania najbardziej intensywnych orgazmów trzeba się nauczyć. Szczytowanie wymaga nie tylko poznawania własnego ciała, odkrywania pokładów w nim drzemiących, ale i wsłuchiwania się we własne potrzeby i omawiania ich z partnerem. To długa podróż, ale warto w nią wyruszyć. Orgazm ma wpływ nie tylko na samopoczucie i spełnienie seksualne, ale na cały organizm. Badania wykazały, że kobiety, które szczytują raz w tygodniu, częściej mają regularne cykle miesiączkowe niż te kobiety, które uprawiają mniej seksu lub robią to nieregularnie. Orgazm obniża też poziomu stresu, a podwyższa estrogenów, dzięki czemu ma też pozytywny wpływ na wygląd skóry.

BBC Lifestyle 'Jak osiągnąć lepszy orgazm?'BBC Lifestyle 'Jak osiągnąć lepszy orgazm?' 

O kobietach dla kobiet

„Jak osiągnąć lepszy orgazm” to program o kobietach dla kobiet. Siedem kobiet z różnych środowisk i na różnym etapie życia, w wieku od 20 do ponad 80 lat, dzieli się swoim seksualnym doświadczeniem. Każda szczerze opowiada o swoich pragnieniach czy preferencjach oraz wspomina momenty, które na drodze do osiągnięcia spełnienia szczególnie zapisały się w pamięci i stanowiły najlepsze źródło wiedzy o własnym ciele. To przekrojowa podróż od pierwszego orgazmu, przez seks w wieku dwudziestu kilku lat, etap małżeński i posiadania dzieci, po menopauzę i etap starości. Kobiety nie tylko zdradzają swoje metody na najbardziej intensywne szczytowania, ale i starają się zrozumieć, co stanowi największą przeszkodę w osiąganiu orgazmów.

Czy udawanie orgazmu dotyczy każdej z nas? Dlaczego wciąż trudno nam rozmawiać otwarcie o seksie i własnych potrzebach? Jak pokonanie wstydu i przekraczanie granic tematów intymnych może wpłynąć na jakość naszego życia? Program „Jak osiągnąć lepszy orgazm?” jest nie tylko zbiorem różnych kobiecych doświadczeń, ale przede wszystkim pozwala otworzyć się na własne ciało i własne potrzeby, a także przełamuje tabu, jakim wciąż owiany jest orgazm. Premiera programu już w najbliższy poniedziałek, 1 lutego o godz. 22:00 w BBC Lifestyle.

BBC Lifestyle 'Jak osiągnąć lepszy orgazm?'BBC Lifestyle 'Jak osiągnąć lepszy orgazm?' 

Posłuchaj też nowego odcinka cyklu podcastów pt. „Bądź dla siebie dobra”, przygotowanego przez redakcję Wysokich Obcasów we współpracy z BBC Lifestyle. W odcinku „Jak osiągnąć lepszy orgazm?” Małgorzata Iwanek, psycholożka, seksuolożka i założycielka bloga kulturaseksualna.pl wyjaśnia, co daje nam otwarta rozmowa o naszych potrzebach i jaka siła drzemie w świadomości własnego ciała.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.