Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał PR Croatian National Tourist Board Representative office Poland

Materiał PR, Jacek Kamiński/CNTBMateriał PR, Jacek Kamiński/CNTB 

Od zarania dziejów to właśnie ubiór pozwalał się wyróżniać i był świadectwem posiadanego statusu materialnego. Im wyższy status miała dana osoba w danej społeczności, tym szlachetniejsze materiały okrywały jej ciało i tym bardziej wyszukane dodatki stosowała do podkreślenia swojej indywidualności. Jednym z takich dodatków od wieków były chusty.

Ochrona szyi

Z dostępnych świadectw historycznych wynika, że stosowano je już za panowania pierwszego cesarza Chin – Qin Shi Huanga. Żołnierze wiązali na szyjach chusty wykonane z jedwabiu lub wełny. Miały nie tylko wymiar estetyczny, ale i praktyczny – chroniły szyję wojowników przed urazami w trakcie walki oraz otarciami, które mogły powstać w wyniku noszenia zbroi. Chusty na szyjach wiązali także rzymscy legioniści. Nazywały się Focale i były wykonane z lnu lub wełny. Spinano je metalowymi lub skórzanymi sprzączkami, a w uboższej wersji – wykorzystywano rzemienie.

Materiał PR, Jacek Kamiński/CNTBMateriał PR, Jacek Kamiński/CNTB 

Znak miłości

Gdyby jednak szukać początków krawatów, jakie znamy obecnie, trzeba byłoby skupić się na krwawej wojnie 30-letniej, która miała miejsce w latach 1618-48. Brali w niej udział także chorwaccy żołnierze. To właśnie oni na ulicach Paryża wyróżniali się wśród innych żołnierzy strojem. Na szyjach nosili eleganckie chustki. Były one wiązane na węzeł i nazwane Krabatten (ze staroniemieckiego) albo Cravattes (ze starofrancuskiego), czyli krawat. Tak zawiązywane chustki były silnie obecne w chorwackiej tradycji ludowej – młode kobiety dawały narzeczonym chustkę albo szalik z lnu lub jedwabiu jako symbol ich wzajemnej wierności. Najstarszy chorwacki portret osoby noszącej krawat został namalowany w Dubrowniku i pochodzi z 1622 roku. Przedstawia wielkiego chorwackiego poetę Ivana Gundulicia. Oprócz emocjonalnego aspektu, chorwaccy żołnierze nosili krawaty na szyi z praktycznego powodu: dla ochrony – miecz wroga ślizgał się po jedwabiu, chroniąc przed ciosami.

Materiał PR, Jacek Kamiński/CNTBMateriał PR, Jacek Kamiński/CNTB 

„La Cravate"

Chorwaccy żołnierze spopularyzowali krawat na całym świecie. Noszone przez nich chusty były o wiele wygodniejsze niż choćby francuskie, sztywne, koronkowe kołnierze. Poza tym o wiele lepiej wyglądały. Dlatego bardziej świadomi mody Paryżanie wkrótce przyjęli elegancki styl chorwackich żołnierzy. Dodatek ten, oddając zasługi noszącym go Chorwatom, nazwano „La Cravate". We francuskim wojsku królewskim w 1664 roku został nawet założony pułk chorwacki Royal Cravattes. Co ciekawe, elitarny pułk Royal Cravates nadal istnieje jako kompania honorowa w Zagrzebiu.

Ambasadorem krawata został młody król Ludwik XIV, który zaczął go nosić w 1646 roku, a za jego przykładem poszła francuska szlachta. „Gorączka krawatowa" wkrótce opanowała całą Europę i świat. Odzież, którą Chorwaci nosili na szyi jako symbol wierności, stała się w ten sposób symbolem kultury, elegancji i dyplomacji.

Materiał PR, Jacek Kamiński/CNTBMateriał PR, Jacek Kamiński/CNTB 

Światowy Dzień Krawata

Krawat doczekał się nawet swojego święta. Światowy Dzień Krawata obchodzony jest 18 października. Hucznie świętowanie odbywa się w Chorwacji. Ale przez cały rok pamięta się tutaj o korzeniach krawata. Jego stolicą jest Zagrzeb. Turyści mogą oglądać tutaj zmianę warty pułku Kravat, jednostki zainspirowanej przez sławny pułk chorwacki. W obecnych w Zagrzebiu sklepach można wybrać dla siebie pamiątkowy, ręcznie wykonany krawat. Pracownicy sklepów nie tylko pomagają w doborze najwłaściwszego elementu garderoby, ale i uczą go wiązać.

Materiał PR, Jacek Kamiński/CNTBMateriał PR, Jacek Kamiński/CNTB 

Synonim elegancji

Przez lata krawaty ewoluowały. Zmieniały się ich długości, szerokości, eksperymentowano z ich kolorami i wzorami, a nawet wiązaniami. Podobno istnieje 177 147 sposobów na zawiązanie tego niezwykle popularnego na całym świecie elementu garderoby! Krawat to synonim elegancji i dobrego gustu. Atrybut stylowego mężczyzny, ale też element, który pozwala wyrazić swoją osobowość. Można to robić, korzystając z różnorodność wzorów, kolorów i szlachetnych materiałów, z jakich powstają.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.