Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

EuromarinaEuromarina 

Dzisiejszy świat stawia nam coraz większe wymagania. Żyjemy w pędzie, ciągle dokądś się spiesząc. To powoduje, że częściej jesteśmy wypaleni, potrzebujemy odpoczynku, wytchnienia od codzienności. Jednocześnie ostatnie lata pokazały, że wakacyjne wyjazdy, które pozwalają nam odetchnąć i nabrać nowych sił, mogą z dnia na dzień zostać odwołane. Ale nawet jak się odbywają, to kwestia samego wypoczynku też bywa dyskusyjna. Gwarne hotele, ciasne pensjonaty, przepełnione plaże nie pozwalają na reset, którego byśmy oczekiwali. Receptą na to jest zakup nieruchomości za granicą. Własny kąt pozwala wypoczywać na własnych warunkach, wtedy, kiedy naprawdę potrzebuje się odpoczynku i tak, jak się lubi najbardziej. Ale posiadanie własnej nieruchomości w kurorcie wakacyjnym ma jeszcze jeden wymiar. To nie tylko doskonała inwestycja w samopoczucie, ale i w przyszłość.

TrivéeTrivée 

282 słoneczne dni w roku

Nieruchomości stanowią atrakcyjną formę lokaty kapitału. Te zlokalizowane w zagranicznych kurortach wakacyjnych pozwalają czerpać atrakcyjne zyski z wynajmu. A w przyszłości stać się nie drugim, a pierwszym domem, pozwalając rozkoszować się promieniami słońca czy dźwiękiem szumu morza na emeryturze. Aby inwestycja była jednak udana, istotny jest wybór odpowiedniego miejsca. Ciekawym wydaje się Costa Blanca. To region położony w środkowej części Hiszpanii, w prowincji Alicante. Przyciąga miłośników dobrego jedzenia, słońca (iberyjskie wybrzeże może pochwalić się średnio 282 dniami słonecznymi w roku), piaszczystych i czystych plaż oraz ciepłego Morza Śródziemnego.

VafpVafp 

Costa Blanca to dobre miejsce zarówno dla osób, które chciałyby posiadać drugi dom, a więc korzystać z niego w celach wypoczynku, jak również tych, które myślą o inwestycji na wynajem. Ten hiszpański region przyciąga turystów z całego świata, którzy doceniają jego walory, a jednocześnie wciąż udaje się tu znaleźć zaciszne miejsca, w których można złapać oddech od codzienności, wsłuchując się tylko w szum fal. Costa Blanca to też dobre miejsce na emeryturę. Dostępność sklepów, restauracji, dobrze działająca służba zdrowia sprawiają, że życie płynie tu spokojnie i bezpiecznie. Warto dodać, że Hiszpania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, a liczba przestępstw jest tu niższa od średniej w Unii Europejskiej.

MPCMPC 

Natura, zabytki i śródziemnomorska kuchnia

Żyje i odpoczywa się tutaj wśród natury. Na terenie prowincji Alicante zlokalizowanych jest kilka parków narodowych, park leśny oraz rezerwat morski Marina de Tabarca. Ten ostatni to pierwszy rezerwat morski w Hiszpanii. Zajmuje prostokątny obszar o powierzchni 1400 hektarów, stanowiąc ochronę dla flory i fauny, w tym najbujniejszych w całym kraju, łąk posidonia. Nie brakuje też miejsc, które łączą naturę z kulturą. Przykładem jest gaj palmowy Palmeral de Elche, największy w Europie. W 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo miasto Elche ma do zaoferowania turystom kilka ciekawych historycznych zabytków architektury. To tutaj znaleziono też jedno z najważniejszych dzieł sztuki iberyjskiej – popiersie Damy z Elche – dzisiaj symbol miasta. Na wybrzeżu Costa Blanka nie brakuje miast i miasteczek o bogatej, pisanej przez panujących tu niegdyś Arabów, historii. Pałace, forty, zamki, kościoły, bazyliki, katedry, dwory pozwalają odbywać pasjonujące spacery.

Usuń SomiunUsuń Somiun 

Te warto przeplatać próbowaniem lokalnych specjałów. Kuchnia Costa Blanca to przede wszystkim świeże ryby, owoce morza i… ryż. W wielu rejonach prowincji Alicante ryż jest podawany pod pierzynką z mięsami i kiełbaskami, pokryty powłoczką z ubitego jajka i zapieczony w glinianym garnku. Gdzie indziej serwuje się ryż pieczony, przygotowywany w glinianym garnku z dodatkiem składników, takich jak ziemniaki, kaszanka, ciecierzyca, żeberka wieprzowe. Do posiłków doskonale pasuje tutejsze wino. Dzięki różnorodnemu klimatowi obecne są tutaj winogrona o bardzo różnym charakterze, takim jak Muscat, Monastrell lub Grenache. Wina słodkie, musujące, likiery – pozwalają w pełni poczuć hiszpański temperament.

To wszystko zaledwie kilka godzin podróży z Polski. Loty z naszego kraju (Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia) docierają bezpośrednio na lotnisko Elche-Alicante. To piąte w Hiszpanii pod względem liczby pasażerów lotnisku. Rocznie przyjmuje ponad 13 milionów podróżnych.

MaisaMaisa 

Obsługa w języku polskim

Jak wybrać nieruchomość na wybrzeżu Costa Blanca? Warto spędzić tutaj choćby wakacje, by znaleźć dla siebie najlepsze miejsce na wybrzeżu. Oferta jest niezwykle różnorodna: od apartamentów, po wille, penthaousy czy szeregówki. Najszybciej i najłatwiej kupić nieruchomość bezpośrednio od deweloperów. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, warto sprawdzić, czy deweloper należy do Provia. To Stowarzyszenie Deweloperów Nieruchomości z Prowincji Alicante. Firmy w nim skupione zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etyki, a więc zapewniania klientom najlepszych usług, najwyższej jakości materiałów oraz pełnych gwarancji i bezpieczeństwa prawnego. W Costa Blanca działa kilku deweloperów skupionych w Provia, jak: Vapf, TM Real Estate Group, Euromarina, Somium, MPC Group, Maisa czy Trivée. Wszystkie oferują możliwość obsługi w języku polskim, znacznie ułatwiając proces dokonywania zakupu.

TM GroupTM Group 

Nieruchomość na każdą okazję

Same formalności są bardzo zbliżone do polskich. Umowę kupna-sprzedaży podpisuje się u notariusza. Do procesu nabycia nieruchomości nie trzeba posiadać hiszpańskiego konta w banku, ale przyda się ono na dalszym etapie, gdy trzeba będzie ponosić opłaty za media czy odprowadzać podatek. Do otwarcia konta w banku potrzebny jest paszport, numer NIE (Número de Identificación, czyli identyfikator podatkowy), a także wykazanie dochodu. Procedury nie trwają długo. Pozwalają w krótkim czasie dopiąć wszelkich formalności i cieszyć się z nowego nabytku. Niezależnie, czy zakup nieruchomości podyktowany jest chęcią posiadania drugiego domu, czy wyłącznie inwestycją, wybór Costa Blanca nie rozczaruje w żadnym przypadku. Wyśmienite jedzenie, wino, hiszpańska fiesta, ciepłe morze, otoczenie natury, pięknych zabytków i bezpieczeństwo sprawiają, że stanowi doskonałe miejsce zarówno na krótkie, wakacyjne wypady, jak miejsce do życia.

Więcej informacji o Costa Blanca tutaj.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.