Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planowali zimowy odpoczynek na Słowacji. Po jesiennym lockdownie, który znacznie ograniczał ruch turystyczny, rząd zdecydował się na zniesienie części obostrzeń dla tych, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Osoby w pełni zaszczepione mogą  korzystać ze stoków i wyciągów narciarskich już od 11 grudnia. Pełną parą sezon zimowy na Słowacji ruszy 25 grudnia, kiedy otworzą się hotele. Obiekty noclegowe będą mogły świadczyć usługi gastronomiczne i wellness.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Warunkiem skorzystania z noclegu będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu RT-PCR lub antygenowego. Możliwe będzie także przejście testu w samym hotelu. Dotyczy to również dzieci do 12 roku życia.

„W tym roku warunki narciarskie są wprost wymarzone. Cieszymy się, że śnieżnej aurze towarzyszy poprawiająca się sytuacja pandemiczna w kraju. Stawiamy na bezpieczny odpoczynek i przestrzegamy obowiązujących zasad, aby każdy odwiedzający nas turysta mógł bez obaw cieszyć się atrakcjami. Czekamy na przyjazd także gości z zagranicy i serdecznie ich zapraszamy" – mówi Václav Mika, dyrektor generalny SLOVAKIA TRAVEL.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Słowacka zima – niepowtarzalny wypoczynek pełen przygód

W różnych częściach Słowacji znajdziecie aż 36 nowoczesnych ośrodków narciarskich. Oprócz nart, tych do zjeżdżania lub biegowych, można spróbować m.in. snowboardingu czy bobslejów.

W całych Wysokich Tatrach dostępny jest uniwersalny tatrzański skipass. W Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese i w Starom Smokovci do chmur wynosi turystów aż 20 nowoczesnych wyciągów. Do ośrodka na Štrbskom plese z głównego parkingu kursować będzie bezpłatny skibus. Na saneczkarzy w Hrebienku czeka zaś tor o długości 2,5 km. Warto tu również zahaczyć o unikatową atrakcję – Tatrzańską Świątynię Lodową. W tym roku motywem przewodnim jest Pielgrzymka św. Jakuba – stąd wyrzeźbiona w lodzie Katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Jasná, jako największa arena narciarska ze świetnymi warunkami do uprawiania sportów zimowych  tradycyjnie oferuje mnóstwo atakcji i możliwości aktywnego wypoczynku. Na szczyt Chopoku dotrzeć można najnowszymi kolejkami linowymi Funitel. Ośrodek oferuje ponad 50 km stoków o różnych poziomach trudności, odpowiednich zarówno dla początkujących, rodzin z dziećmi, jak i zaawansowanych narciarzy. Wieczorem zjeżdża się tu na oświetlonym stoku w części Biela Pút. Organizację wypoczynku ułatwi bezpłatny transport wahadłowy z darmowego parkingu w Pavcinej Lehote, który zacznie działać już od 27 grudnia.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Z wieczornego szusowania można korzystać również w Donovalach. Najmłodsi będą zachwyceni ośrodkiem Funpark – drugim największym obiektem tego typu w Europie. Znajdziecie tu także jeden z najlepszych snowparków na Słowacji – Riders park Záhradište, który dla fanów zimowego szaleństwa codziennie przygotowuje inne przeszkody o różnym stopniu trudności. Na zmęczonych zimowymi aktywnościami czeka także strefa relaksu.

Słowacja ułatwia bezpieczny przyjazd

Słowacja wprowadziła proste rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy formalności podczas wyjazdu. Wystarczy przed przyjazdem zarejestrować się w systemie eHranica i przedstawić potwierdzenie pełnego zaszczepienia (Unijny Certyfikat COVID). Rejestracja na eHranica dotyczy wszystkich osób powyżej 12 lat i 2 miesięcy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.