Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Szanując obowiązujące zalecenia epidemiologiczne, w dniu 27 listopada, o godzinie 17:00 zapalona zostanie pierwsza świeca adwentowa na Placu Bana Jelacicia, a około godz. 19:00 zapalą się światła w parku Zrinjevac.

Motywem przewodnim tegorocznego Adwentu w Zagrzebiu są tradycyjne chorwackie zabawki. Nie zabraknie również innych atrakcji, które w magiczny sposób wprowadzą nas w świąteczny nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.

Podczas Adwentu w Zagrzebiu odbędzie się łącznie 129 koncertów w ramach aż 14 programów muzycznych. Wystąpią m.in. soliści z Zagrzebia, Zagrzebska Orkiestra Kameralna i wielu innych czołowych chorwackich muzyków, a także młode obiecujące gwiazdy chorwackiej sceny muzycznej. Liczne muzea, takie jak Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Zerwanych Związków i Muzeum Czekolady dołączyły do wydarzenia, przygotowując specjalne programy. Należy wspomnieć także inne atrakcje, takie jak spektakle w Chorwackim Teatrze Narodowym czy teatrze Gavella, który zagra w tunelu Gric, czy Projekt Ilica: Q'ART, Advent Run, Adwent w Teatrze Vidra oraz programy dedykowane najmłodszym.

Julien Duval / CNTBJulien Duval / CNTB 

„Każdego roku staramy się wzbogacać nasz Adwent o nowości. Szczególnie cieszę się mogąc ogłosić 6 nowych programów: Adwent w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca LADO, Ogród Bożonarodzeniowy w Akademii Sztuk Pięknych (ALU), Adwent na placu św. Katarzyny, Zagrzeb Jingle Mingle we współpracy z zagrzebskimi restauracjami, Adwent w przejściu Instytutu Chorwackich Rzemieślników we współpracy z rzemieślnikami oraz Adwent w Zagrzebskich Hotelach, które dla gości przygotowały specjalną ofertę świąteczną oraz dekoracje. Chciałabym również wspomnieć o Adwencie w parku Zrinjevac, gdzie oprócz specjalnych aranżacji odbędzie się w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż 13 koncertów naszych słynnych chorwackich artystów.

Ponadto, będziemy kontynuować rozpoczęty w ubiegłym roku projekt rozszerzonej rzeczywistości (AR), wykorzystując motyw tegorocznego Adwentu, czyli tradycyjne zabawki, których animacje będzie można odnaleźć w 10 lokalizacjach w mieście, m.in. w parkach, na skwerach i nie tylko…

Tym samym, dzięki aplikacji Wirtualne Zabawki tegoroczny Adwent w Zagrzebiu przeniesie wszystkich ponownie do czasów dziecinnej beztroski. Kontynuujemy również projekt Światło Adwentu, w ramach którego dekorujemy świątecznie okna instytucji zlokalizowanych w części miasta Gornji Grad", powiedziała Dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb, Martina Bienenfeld.

Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb wraz z partnerami zaaranżują świątecznie w sumie 15 lokalizacji.  W części miasta Donji Grad aż 11: Plac Bana J. Jelacicia, park Zrinjevac, Plac J.J. Strossmayera, Plac Kralja Tomislava, Plac Europejski, przejście Oktogon, Plac Republiki Chorwacji, Plac Mažuranicia, Instytut Chorwackich Rzemieślników, Akademia Sztuk Pieknych (ALU) i Tunel Gric oraz 4 w części miasta Gornji Grad: Plac św. Marka, Park Beli IV, Gradec oraz Promenada Strossmayera Zachód.

Dla tych, którzy nie mogą być z nami, w naszych sieciach społecznościowych przygotowaliśmy transmisje online. Bogaty program kulturalny przygotowany w różnych częściach miasta będzie oczywiście realizowany zgodnie z najnowszymi oficjalnymi zarządzeniami i zaleceniami. Plan wydarzeń może ulec zmianie z uwagi na sytuację pandemiczną. Szczegółowy program, a także aktualne informacje dostępne są na stronie: www.adventzagreb.hr

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.