Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Euro Styl, realizując inwestycje mieszkaniowe, zaprasza do współpracy uznanych artystów, tworzących w rozmaitych stylach, nurtach i reprezentujących różne gatunki sztuki. Są to głównie, choć nie tylko, lokalni twórcy związani z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Euro Styl, Dawna Poczta

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Stalowy ROEL

ROEL – stalowa instalacja Elvina Flamingo, artysty sztuk wizualnych i wykładowcy gdańskiej ASP, laureata licznych nagród, działającego w obrębie bioartu, realizującego projekty z pogranicza sztuki, biologii i technologii – stanęła na patio Dawnej Poczty w gdańskim Dolnym Wrzeszczu. Inwestycja jest połączeniem rewitalizacji zabytkowego gmachu poczty, w którym powstały niezwykłe lofty o ponadprzeciętnej wysokości, z 4-piętrowym budynkiem mieszkalnym z oryginalnymi przeszkleniami.

 

Odrestaurowany gmach i „oskrzydlający" go nowoczesny budynek stworzyły dziedziniec, który został starannie zaprojektowany przez architektów zieleni. Ich zadaniem było uwypuklenie naturalnych walorów tego miejsca i stworzenie atrakcyjnej, przyjaznej enklawy służącej wypoczynkowi. Rośliny – drzewa, krzewy liściaste i iglaste, byliny i trawy oraz pnącza – dobrano tak, by barwy cieszyły oczy przez cały rok. Dominować będą tu różne odcienie czerwieni i lawendy. Zieleń ma zarówno walor estetyczny, jak i artystyczny – nadaje wyrazu miejscu, w którym stanął ROELmówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w Euro Stylu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Instalacja artystyczna, której kuratorką i producentką jest Magdalena Komborska, stanowi przeniesienie dzieła z pierwotnej wersji rysunkowej na formę przestrzenną. Co ciekawe, autor narysował pierwszy i jedyny rysunek w 2002 roku, 8 lat przed rozpoczęciem zawodowej kariery artystycznej. Do rysowania wrócił dopiero po 17 latach i wtedy – w cyklu „Nigdy nie bądź pewny tego, co widzisz" – zrodził się rysunek ROEL-a z cyklu o tytule „Jestem pewien tego, co widzę".

Wykonany z ciętej i giętej stali szlachetnej ROEL ma imponujące wymiary: 3,6 m długości, 2,6 metra wysokości, waży 800 kg. Jako centralny punkt patio Dawnej Poczty będzie miał swój stały udział w życiu mieszkańców jako dzieło pobudzające do refleksji i oderwania się od codziennych spraw.

Perspektywa przez lunetę

 

Perspektywa to inwestycja Euro Stylu położona u zbiegu ulic Legnickiej i Powstańców Warszawskich w Gdańsku. Stanowi kolejny przykład udanego połączenia sztuki z architekturą i zielenią. Wyróżnia ją zróżnicowana, harmonijnie wkomponowana w otoczenie architektura. Otaczają ją aż trzy miejskie parki, a czwarty powstanie na jej terenie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Na ścianie kamienicy, która „otwiera" Perspektywę, powstał mural autorstwa Sebastiana Bożka. To krakowski artysta młodego pokolenia, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor zwycięskiego projektu wielkoformatowego malowidła przedstawiającego Heweliusza, które pojawi się na ścianie budynku biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Mural, przedstawiający kobietę, która spogląda przez lunetę, symbolizuje ciekawość, poszukiwanie atrakcyjnych miejsc w mieście oraz zainteresowanie aktywnościami, którym sprzyja wyjątkowa lokalizacja Perspektywy. Stonowana kolorystka muralu nie dominuje w otoczeniu i wpisuje się w kontekst architektoniczny. Rozplanowanie liter w napisie PERSPEKTYWA, który wita mieszkańców i odwiedzających osiedle, jest zainspirowane tarasowym ukształtowaniem osiedla, a także zróżnicowanymi gabarytami budynkówmówi Bartosz Podgórczyk z Euro Stylu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Przed kamienicą z muralem, w miejscu otwierającym Perspektywę, powstanie wypełniony różnorodną roślinnością plac o charakterze miejskiego skweru, złożony z kaskadowo opadających tarasów. Wygodne ławki zachęcać będą, by odetchnąć na świeżym powietrzu przed powrotem do domu albo przysiąść na pogawędką z sąsiadami, np. o tym, co nowego w Gdańsku wypatrzyła kobieta z muralu Sebastiana Bożka.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.