Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Położony w północnych Włoszech region Trentino pozwoli rozwiązać częsty wakacyjny dylemat: góry czy jeziora? Tutaj nie trzeba wybierać. Region oferuje wszystko to, co potrzebne, by zaliczyć wakacje do udanych. Otoczony wpisanymi na listę światowego dziedzictwa szczytami Dolomitów, pozwala wędrować szlakami o różnym stopniu trudności, zachwycać się pięknymi krajobrazami i aktywnie podziwiać piękno natury. Lustrem dla gór są jeziora. Trentino może się poszczycić aż 297 jeziorami, czym zasłużyło sobie na przydomek „włoskiej Finlandii". Znajdują się tutaj zarówno małe, alpejskie akweny, jak i duże zbiorniki pozwalające łapać wiatr w żagle. Sprawdź wszystkie możliwości Trentino, odwiedzając stronę visittrentino.info

Dolomiti di BrentaDolomiti di Brenta Trentino Marketing - S. Mondino

Dwa jeziora, nieograniczone możliwości

Zaledwie 20 km od stolicy Trentino – Trydentu, znajdują się dwa jeziora: Caldonazzo i Levico, oddzielone od siebie wzgórzem Tenna. Caldonazzo to największe jezioro znajdujące się w całości w Trentino. Koniecznie trzeba tu spróbować jazdy na nartach wodnych – to jedyne jezioro na całym terytorium regionu, gdzie jest to dozwolone. Można tu także żeglować, pływać kajakiem, nurkować, uprawiać windsurfing, wędkować lub, po prostu, popływać. Woda latem osiąga temperaturę 20-24 stopni Celsjusza. Popływać można też w jeziorze Levico. To jedno z jedno z najcieplejszych jezior w Europie południowej. Oba akweny, zarówno Levico, jak i Caldonazzo, mogą pochwalić się bardzo czystymi wodami – przyznano im „Błękitną flagę". Do Levico jeździ się po zdrowie. To jedno z najsłynniejszych uzdrowisk we Włoszech. Niezwykłe właściwości wykazują odkryte tu wody arsenowo-żelaziste. Wzdłuż obu jezior nie brakuje szlaków do spacerowania. Wędrując po wzgórzu Tenna, można podziwiać oba akweny jednocześnie. Fani dwóch kółek także nie będą rozczarowani. Znajdą tu wiele tras do przemierzania rowerami górskimi. Wejdź na stronę visittrentino.info i zobacz, jakie możliwości oferuje teren wokół jezior Caldonazzo i Levico.

Lago di LevicoLago di Levico  Archivio Trentino Sviluppo - G. Panfili

Lago di CaldonazzoLago di Caldonazzo  Trentino Sviluppo - C. Baroni

Smaki jeziora i gór

Niezwykłe możliwości oferuje także jezioro Garda. To największe i najczystsze jezioro w całych Włoszech – ma 370 km powierzchni i 350 metrów głębokości. Co roku przyciąga fanów żeglarstwa i windsurfingu, oferując doskonałe warunki do uprawiania tych sportów. Wszystko za sprawą Ora del Garda – silnej bryzie, wiejącej regularnie każdego dnia. Nie bez powodu to właśnie tutaj odbywają się międzynarodowe regaty i zawody – warunki do tego są doskonałe. Jezioro Garda spełni też oczekiwania wszystkich, którzy chcą spróbować nurkowania lub kajakarstwa, a białe plaże to królestwo relaksu. Kąpiel w promieniach słońca jest tym relaksująca, że zażywa się ją w otoczeniu drzew oliwnych i cytrynowych oraz zachwycających widoków. W tafli jeziora odbijają się szczyty gór, sięgające ponad 2 tys. m.

Panorama Garda Trentino - TorbolePanorama Garda Trentino - Torbole  Trentino Marketing - F. Starapoli

Korona wyjątkowo pięknych szczytów zaprasza do górskich wędrówek. Dostępne są tu szlaki dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Pomiędzy jeziorem Garda a doliną Valle di Ledro biegnie 600 km tras, wszystkie z panoramicznym widokiem na akwen. Okolice jeziora Garda zwiedzać można także na rowerze. Nie brakuje tu ciekawych miejsc do odwiedzenia, jak MAG - Muzeum Wyżyny Garda, są zamki, warto też zajrzeć do hydroelektrowni w Riva del Garda. Codziennie można tu próbować innych aktywności, a siły zbierać podczas relaksu nad krystalicznymi wodami i biesiad w tutejszych restauracjach. Śródziemnomorska kuchnia łączy się tutaj ze smakami jeziora i gór. Wśród najbardziej wyśmienitych pozycji należy wymienić oliwę extravergine, wina trydenckie i solone mięso. O wszystkich specjałach przeczytasz na stronie visittrentino.info

Ebike Lago di GardaEbike Lago di Garda  Archivio Trentino Sviluppo - F. Staropoli

Pamiątka sprzed 4 tys. lat

Zaledwie kilkanaście kilometrów od jeziora Garda znajduje się kolejna perła Trentino – jezioro Ledro. To jedno z najpiękniejszych i najczystszych jezior regionu. Jego obwód wynosi aż 10 km. Można tu zażywać kąpieli wodnych – w ciepłe, letnie dni woda osiąga nawet 24 stopnie Celsjusza, pływać na kajakach, uprawiać windsurfing, żeglarstwo czy wędkować. Cztery plaże pozwalają na błogi odpoczynek, a na jednej z nich wygospodarowano nawet specjalny obszar przeznaczony zwierząt. Jezioro ujęte jest w zielone ramy gór. Można po nich niespiesznie spacerować i nasycać się urokami natury, niepowtarzalnym klimatem małych alpejskich osad.

Lago di Ledro panoramaLago di Ledro panorama  Trentino Sviluppo - C. Baroni

Akwen słynie z niezwykłego znaleziska. W 1929 roku na skutek silnego spadku wód w czasie budowy Elektrowni Wodnej w Riva del Garda na wschodnim brzegu wyłoniła się osada z okresu neolitu, wzniesiona 4 tys. lat temu. W 2011 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osadę z chatami na palach, wyposażonymi w środku przedmiotami i wyrobami z epoki brązu, można podziwiać w Muzeum Palafitowym w Ledro, w miejscowości Molina. Wejdź na stronę visittrentino.info i przeczytaj o innych atrakcjach okolic jeziora Ledro.

Wypoczynek z dziećmi

Niepowtarzalne warunki do górskich wędrówek stanowi teren wokół jeziora Molveno, zlokalizowanego 40 km od Trydentu. W szmaragdowej tafli przeglądają się Dolomity Brenta, dlatego często mówi się o nim „lustro Dolomitów". W 2019 roku jezioro szósty rok z rzędu zostało ogłoszone „najpiękniejszym jeziorem Włoch" przez stowarzyszenie Legambiente i Touring Club Italiano. Doceniono je za czystość wody, 12 hektarów plaż i ofertę usług. To świetne miejsce do odwiedzenia przez rodziny z dziećmi. Angielskie trawniki, liczne place zabaw, piaskownice i minigolf, aquapark ze zjeżdżalniami i wodnymi placami zabaw, miniklub Playa Park oraz Pumptrack z torami przeszkód dla dzieci uczących się jazdy na rowerach górskich – to tylko kilka ze zlokalizowanych tu atrakcji. Niecałe 20 minut drogi samochodem od jeziora Molveno znajduje się park dzikich zwierząt w Spormaggiore, zamieszkany przez lokalne gatunki, takie jak niedźwiedzie brunatne, wilki, sowy i rysie. Do serca Dolomitów Brenty, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO prowadzą szlaki: Dolomiti di Brenta Trek i Dolomiti di Brenta Bike. Chcąc rozkoszować się pięknem wysokich partii gór, można wsiąść w kolejkę kabinową, która dociera do płaskowyżu Pradel. W taką wycieczkę można zabrać dzieci. Znajdują się tam szlaki przygodowe Forest Park.

MolvenoMolveno  Apt Dolomiti Paganella - Frizzera

Dolomiti di BrentaDolomiti di Brenta  Trentino Marketing - S. Mondino


Niezależnie od tego, nad którym jeziorem zdecydujemy się spędzić czas, jedno jest pewne – to będzie udany wypoczynek. Włoska gościnność, wyśmienita śródziemnomorska kuchnia i wino z bąbelkami sprawią, że do Trentino będziemy chcieli wrócić jeszcze nieraz. Odkryj wszystkie możliwości regionu, wchodząc na stronę visittrentino.info

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.