Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W listopadzie ubiegłego roku minęły równo 2 lata, odkąd zakończyłaś karierę na korcie. Jak upływa Ci czas bez regularnych treningów i spotkań na korcie?

Agnieszka Radwańska: Z całą pewnością po zakończeniu kariery czas upływa wolniej i cieszę się większą swobodą. Nie jestem ograniczona sztywnymi ramami kalendarza startowego, przez co mogę sobie pozwolić na spontaniczne decyzje, a sam trening pełni głównie funkcję rekreacji i gry dla przyjemności. Można powiedzieć, że jestem wolna od presji i oczekiwań, a po treningu mogę sobie pozwolić na to, aby w nieskrępowany sposób odpocząć na kanapie (śmiech).

Nie ma już morderczych treningów, ale czy sport nadal pełni ważną rolę w Twoim życiu? Udaje Ci się znaleźć czas na uprawianie aktywności fizycznej?

Jak najbardziej. Sport to zdrowie, tak więc w dalszym ciągu znajduję czas na aktywność fizyczną i to nie tylko na korcie, ale również na siłowni czy rolkach. W czasie kiedy byłam aktywną zawodniczką, na wiele aktywności nie mogłam sobie pozwolić głównie ze względów bezpieczeństwa. Dobrym przykładem mogą tu być narty. Dopiero po zakończeniu kariery mogłam je założyć ponownie i to po 18 latach przerwy! Teraz mam w końcu czas, aby spróbować swoich sił w innych dyscyplinach.

Od zakończenia kariery wiele się w Twoim życiu zmieniło. Zostałaś mamą! Bardzo szybko wróciłaś do formy po ciąży. Czy udział w tym miała także dieta? Przywiązujesz wagę do tego, co jesz?

Bardzo dziękuję. Oczywiście, że kwestie żywieniowe są dla mnie bardzo istotne. Nie stosuję jednak konkretnej diety, a kieruję się własnymi, wypracowanymi nawykami w zdrowym żywieniu. Dojście do formy po ciąży było o tyle łatwiejsze, że zarówno przed, jak i w trakcie ciąży nie odstawiłam na boczny tor własnych nawyków, a wręcz przeciwnie: konsekwentnie się nimi kierowałam, przez co miałam niewiele zbędnych kilogramów. Z całą pewnością owa praktyka była w tym aspekcie decydująca. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera WASA

Czy są stałe produkty w Twojej diecie, po które chętnie i często sięgasz?

Pieczywo Wasa jest od dawna istotną częścią mojego menu. Jest to idealna przekąska niezależnie od pory dnia zarówno rano, w południe, wieczorem, czy też rodzaju: może być bowiem na słodko czy słono, tak więc jest uniwersalne. Choć muszę się przyznać, że najbardziej je lubię z białym serem i warzywami. Pieczywo Wasa posiada wiele walorów: jest pożywne, bogate w błonnik i pełnoziarniste. 

Uprawianie sportu, zdrowa dieta. Jesteś aktywną mamą. Twój synek, Jakub, ma 7 miesięcy. Jak macierzyństwo zmieniło Twoje życie?

Przede wszystkim cudownie jest być mamą, teraz sama się o tym przekonuję na własnej skórze i jestem niesamowicie szczęśliwa. Oczywiście życie zmienia się diametralnie, to nie ulega wątpliwości, ale zawsze marzyłam, aby zostać mamą po zakończeniu kariery, i bardzo się cieszę, że udało mi się je zrealizować. Obecnie jestem mamą na pełen etat i poświęcam się całkowicie tej roli, tak więc nie wyobrażam sobie innego życia. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera WASA

Zakończenie sportowej kariery to czas na realizowanie wszystkich marzeń, które zawsze musiały być gdzieś obok. Marzenie o macierzyństwie już realizujesz. Jakie jeszcze czekają w kolejce?

Największym marzeniem było zostanie mamą. Kolejnym, także dla mnie ważnym i osobistym celem była budowa domu z ogrodem, który byłby naszym azylem, a którego wcześniej nie miałam ze względu na ciągłe podróże i życie skupione wokół tenisa. Większość czasu spędzałam w hotelach czy na lotniskach. Jesteśmy w trakcie budowy domu i mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli się nim cieszyć. Mam również jeszcze jedno marzenie – chciałabym mieć swoją własną akademię tenisową. Liczę na to, że i ono się spełni, ale staram się je realizować z należytą starannością, tak by stała ona na najwyższym poziomie i służyła przyszłym adeptom, którzy, czego bym bardzo chciała, poszliby w moje ślady (uśmiech).

Trzymam kciuki za spełnienie wszystkich marzeń i dziękuję za rozmowę.

Dziękuję!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.