Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Roboty sprzątające to rewolucja w domowych obowiązkach. Dzięki nim nie trzeba tracić czasu na żmudne odkurzanie czy mycie podłóg. Można usiąść z książką, włączyć ulubiony serial albo pobyć z rodziną. W tym czasie robot zadba o usunięcie brudu, kurzu, a nawet zwierzęcej sierści. Najnowocześniejsze urządzenia zaskakują swoimi możliwościami, pozwalając uczynić nasze życie jeszcze bardziej smart.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

Coraz dokładniejsze, jeszcze wydajniejsze

Pojawienie się pierwszych robotów na rynku było zaskoczeniem. Nikt nie spodziewał się, że sprzątanie może stać się wygodniejsze dzięki małemu robotowi. Chociaż pierwsze urządzenia nie były demonami szybkości i poruszały się po pomieszczeniach algorytmicznie, było jasne, że na zawsze zmienią podejście do sprzątania. I tak się stało. Na przestrzeni kolejnych lat stale się zmieniały. Z biegiem czasu coraz dokładniej sprzątały, zyskiwały coraz lepsze oprogramowanie, co sprawiało, że lepiej poruszały się po pomieszczeniach, a dzięki wydajniejszej baterii dłużej pracowały. Później pojawiły się kolejne rozwiązania, jak możliwość planowania sprzątania czy automatycznego włączania robota o wybranej porze. Roboty wychwytywały też brud coraz dokładniej, miały coraz większe zbiorniki na zebrane zanieczyszczenia, otrzymywały dodatkowe filtry. Z czasem do oferty weszły roboty mopujące i odkurzająco-mopujące.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

19 lat udoskonaleń

Roboty stale pokazują nowe możliwości, udowadniając, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Tę historię rewolucji doskonale pokazują iRoboty Roomba. Pierwszy zadebiutował na rynku w 2002 roku. Sprzedał się w milionie egzemplarzy. W ciągu ostatnich 19 lat Roomby zmieniły się diametralnie. Dziś pozwalają na długie tygodnie zapomnieć o sprzątaniu. Najnowocześniejsze, jak Roomba i3+ sprzątają nie tylko brud z podłóg, ale i same po sobie. Po zakończeniu sprzątania lub w trakcie wykonywania tej czynności, jeśli zbiornik wypełni się nieczystościami, iRobot Roomba i3+ wraca do stacji ładująco-czyszczącej i przekazuje zebrany brud do specjalnego worka. Mieści się w nim ilość nieczystości odpowiadająca 60 pełnym pojemnikom na brud. Wystarczy więc raz w miesiącu opróżnić pojemnik i nie myśleć w tym czasie o odkurzaniu. Możliwości najnowocześniejszych robotów na tym się nie kończą. Roomba i3+, gdy utraci energię, przerywa sprzątanie i wraca do stacji dokującej, by ją uzupełnić. Po naładowaniu rozpoczyna pracę w miejscu, w którym przerwała cykl sprzątania.

Aplikacje pozwalają na więcej

Wraz z rozwojem samych urządzeń i rozpowszechnieniem korzystania z telefonów komórkowych, rozpoczął się również rozwój aplikacji, które dodały urządzeniom sprzątającym „skrzydeł”. Przede wszystkim pozwoliły obsługiwać roboty z pozycji telefonów. Na początku były to nieśmiałe próby. Dzisiaj, dzięki aplikacjom, można dokładnie zaplanować sprzątanie i skierować urządzenie tam, gdzie akurat pojawia się brud. Aplikacja iRobot Home umożliwia zaplanowanie pracy robota, a w oparciu o wykonane już cykle pracy rekomenduje nowe harmonogramy sprzątania, przedstawia też sugestie odkurzania, doradzając częstszą pracę w okresie linienia zwierząt czy pylenia roślin. Aplikacja pozwala także ustawić godziny sprzątania. Możemy wyjść do pracy lub pójść do sklepu i wrócić do odkurzonego domu lub mieszkania.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

Zwiększ możliwości posiadanego robota

Aplikacja iRobot Home ma zastosowanie nie tylko w najnowszych modelach robotów. Zwiększa ona możliwości nawet kupionych jakiś czas temu urządzeń. Dzięki temu już posiadane roboty mogą stać się jeszcze bardziej smart i jeszcze bardziej ułatwiać nam życie. Smart home to nie tylko moda, to coraz częściej konieczność. W zabieganym świecie trudno wygospodarować czas na chwilę odpoczynku. Dzięki zaawansowanym sprzętom, można poświęcić czas dla siebie i rodziny, nie martwiąc się o kurz czy sierść zwierzaka na podłodze. Korzystanie z robotów sprzątających ma wymiar nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Najbardziej zaawansowane roboty, jak iRobot Roomba gruntownie odkurzają, usuwając alergeny i pyłki oraz pomagając pozbyć się roztoczy. Dzięki temu można cieszyć się czystymi i wolnymi od alergenów podłogami, bez poświęcaniaczasu na sprzątanie.

Więcej informacji znajdziesz na: www.irobot.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.