Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze nigdy nie spędzaliśmy tyle czasu w domach i mieszkaniach co obecnie. Nasze przestrzenie zmieniły się w miejsca pracy i nauki. To powoduje, że wymagają jeszcze większej troski niż wcześniej. Na popularności zyskują roboty sprzątające. To obecnie najwygodniejsza metoda sprzątania domowych przestrzeni, pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu, który można spożytkować na inne czynności. Na całym świecie roboty sprzątające stały się jedną z najdynamiczniej rozwijających się kategorii małego AGD. Z danych na koniec listopada 2020 roku wynika, że marka iRobot sprzedała już w naszym kraju pół miliona robotów, a na całym świecie, od 2002 roku, czyli odkąd pierwszy robot pojawił się na rynku, już 35 mln urządzeń.

Wygoda i oszczędność czasu

Globalny sukces robotów sprzątających to zasługa mody na inteligentne domy, ale też odpowiedź na obecne czasy. Zabiegani nie mamy możliwości, by zadbać z odpowiednią uwagą o domowe przestrzenie, poszukujemy więc łatwych i intuicyjnych rozwiązań. Roboty ułatwiają sprzątanie, eliminując problem zalegającego kurzu czy, w przypadku posiadania zwierząt, zbyt dużej ilości sierści. Ma to względy nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne, zwłaszcza w przypadku alergików. Na rynku dostępnych jest wiele robotów sprzątających. Odpowiedni wybór urządzenia ma znaczenie pod względem wygody np. możliwość odpowiedniego programowania robotów za pomocą aplikacji, mapowania przestrzeni, ale też pod względem oczekiwanego efektu – nie każdy robot poradzi sobie z dużą ilością dywanów czy zwierzęcej sierści. Jak więc wybrać odpowiedni sprzęt?

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

Określ swoje potrzeby

Na rynku dostępne są roboty odkurzające, mopujące oraz odkurzająco-mopujące. Odpowiedź na pytanie, czego potrzebujemy: czy robota, który tylko będzie odkurzał, czy tylko mył podłogi, a może łączył w sobie te dwie funkcje, pozwoli ograniczyć pole poszukiwań do konkretnej kategorii. W przypadku robotów odkurzających czy odkurzająco-mopujących, ważne jest uwzględnienie tego, w jakich przestrzeniach żyjemy: ile mamy pomieszczeń, jakiego rodzaju podłogi, jak wiele wykładzin czy dywanów. Wziąć pod uwagę trzeba także zwierzęta. Im więcej sierści, tym roboty odkurzające muszą być dokładniejsze. Kolejne kryterium to cena. Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są najdroższe.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

Tylko odkurzanie

Wybierając robota, którego celem będzie tylko odkurzanie powierzchni, trzeba zastanowić się, jak dużej wygody oczekujemy. Nowoczesne urządzenia sprzątają już nie tylko po nas, ale i same po sobie. Przykładem jest robot odkurzający iRobot Roomba i3+, który samodzielnie opróżnia pojemnik na brud. Robot wjeżdża do stacji ładująco-czyszczącej i tam zostawia nieczystości, co pozwala nawet na kilka tygodni zapomnieć o odkurzaniu. Mało tego. Jeżeli w trakcie cyklu pracy robotowi zabraknie energii, wróci do stacji, naładuje akumulator i następnie dokończy proces sprzątania. Od robota możemy dzisiaj oczekiwać nie tylko pomocy w pozbywaniu się brudu, ale i alergenów. Roomba i3+ w wykorzystuje 4 warstwy materiału blokującego alergeny, aby wyłapać 99 proc. pyłków i pleśni. Doskonale nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta. Robota można obsługiwać z poziomu aplikacji iRobot Home lub wydawać mu komendy głosowe.

Tylko mycie

iRobot Roomba i3+ doskonale współgra z robotem mopującym iRobot Braava jet m6. Jeśli szukamy robota mopującego podłogi, iRobot wysoko stawia poprzeczkę. Braava radzi sobie z zaschniętym brudem, tłuszczem, lepkimi plamami. Wyposażony jest w spryskiwacz, który zmiękcza plamy, umożliwiając ich łatwiejsze usunięcie. Robot nie tylko mopuje, ale i zamiata. Wyposażony jest w nakładki do pracy na sucho, które wykorzystują siłę elektrostatyczną do zbierania brudu, kurzu i sierści zwierząt. Technologia nawigacji umożliwia mapowanie pozwalając robotowi poznać plan domu i określić najlepszy sposób na sprzątnięcie każdego pomieszczenia. Automatycznie wraca do stacji dokującej, aby doładować akumulator, a następnie kontynuuje sprzątanie aż do zakończenia zadania.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

Sprząta i myje jednocześnie

W przypadku chęci połączenia funkcji: sprzątania i mopowania, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko możliwości odkurzacza, ale i parametry mopa, w tym przede wszystkim pojemność zbiornika na wodę czy możliwość skorzystania z różnych trybów pracy. Na tym tle wyróżnia się iRobot Roomba Combo. Zbiera kurz, brud i zanieczyszczenia z twardych podłóg i dywanów za pomocą szczotki w kształcie litery V i dużej siły ssania. Combo wyposażony jest w 2 szczotki do sprzątania przy krawędziach oraz w rogach. Robot daje wybór 3 trybów mopowania i zawiera pojemnik na wodę o pojemności aż 300 litrów, dzięki czemu nie trzeba go zbyt często uzupełniać. Elektroniczna pompa kontroluje przepływ wody i utrzymuje nawilżenie nakładki czyszczącej w trakcie sprzątania. Robot zapewnia dużą wygodę. Można nim sterować za pomocą aplikacji, reaguje też na komendy głosowe. Dzięki iRobot Roomba Combo podłogi są nie tylko wolne od kurzu czy brudu, ale i odświeżone.

Aplikacja ma znaczenie

Roboty sprzątające są coraz bardziej zaawansowane. Ale największą wygodę zapewniają w połączeniu z aplikacjami. Wybierając robota, zawsze warto wziąć pod uwagę funkcje, jakie zapewnia aplikacja. Marka iRobot przygotowała nową odsłonę aplikacji iRobot Home. Umożliwia ona tworzenie map domu z uwzględnieniem stref sprzątania, dzięki czemu można wysyłać roboty bezpośrednio do nich. Korzystając z aplikacji, można tworzyć strefy bez dostępu, harmonogramy sprzątania, zadania czy nakazać sprzątać robotowi, gdy wyjdziemy z domu. Dzięki temu sprzątanie zmienia się z czynności, którą trzeba wykonywać w czynność, która dzieje się wokół nas. Co najciekawsze producent nieustannie pracuje nad aktualizacjami aplikacji, co wpływa na optymalizację pracy robotów pracujących już w naszych domach i ich nowe funkcje.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera iRobot

Więcej informacji na www.irobot.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.