Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uwagę poszukujących nietuzinkowych przestrzeni do życia w oryginalnych, zrewitalizowanych budynkach, przyciągną na pewno lofty w zabytkowym budynku Dawnej Poczty – inwestycji Euro Stylu z Grupy Dom Development, lidera rynku mieszkaniowego w Polsce.

Dawna Poczta powstaje w Dolnym Wrzeszczu – klimatycznej, historycznej dzielnicy Gdańska, doskonale skomunikowanej ze śródmieściem. To wyjątkowa inwestycja realizowana w zabytkowym gmachu poczty z 1929 roku, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta Adolfa Bielefeldta. Działała w nim Poczta Wolnego Miasta Gdańska. Po II wojnie światowej ponownie otwarto tu placówkę pocztową, która funkcjonowała do 2005 roku. Podczas wojny zniszczeniu uległa ostatnia kondygnacja gmachu i charakterystyczny, 4-spadowy dach. Budynek odbudowano w niepełnej formie. Dzięki renowacji, której podjął się Euro Styl, odzyska dawny blask.

Materiały PartneraMateriały Partnera Euro Styl - Dawna Poczta

W 3-kondygnacyjnym budynku powstanie pięć 2-poziomowych, przestrzennych loftów z oknami dachowymi. W otwartej przestrzeni salonu będą one miały ponad 5 metrów wysokości, a ich powierzchnia wyniesie od 37,87 mkw. do nawet 108,92 mkw. W standardzie kondygnacja wyższa otwarta jest na część dzienną i zakończona balustradą, co stwarza duże możliwości indywidualnej aranżacji. Inwestycję dopełnią dwa oryginalnie zaprojektowane 4-piętrowe skrzydła budynku, z nadającymi lekkości przeszkleniami i loggiami. Znajdą się w nich 72 mieszkania o zróżnicowanych metrażach. Do loftów dokupić można miejsca w garażu podziemnym, co w budynkach zabytkowych jest rzadkim luksusem.

Materiały PartneraMateriały Partnera Euro Styl - Dawna Poczta

– Inspiracją projektu Dawnej Poczty była historia miejsca. Połączona z nowoczesnym minimalizmem, nadaje inwestycji elegancki charakter. Ceglana elewacja, drewniane okna z dekoracyjnymi szprosami, nowy, spadzisty dach o stalowo-szklanej konstrukcji, nawiązujący do przedwojennego projektu – to elementy, które dodadzą budynkowi niepowtarzalnego uroku. Warto również podkreślić, że jest on pod nadzorem konserwatora zabytków – mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w Euro Stylu.

We wnętrzach Dawnej Poczty wykorzystano wysokiej jakości materiały: płyty posadzkowe inspirowane terazzo, dębową stolarkę drzwiową, czarną metaloplastykę. Nowoczesność przejawia się w gładkich powierzchniach, dużych formatach oraz bieli skontrastowanej z czernią. Szczególny charakter inwestycji podkreślają dekoracyjne, specjalnie zaprojektowane kinkiety i lustra drukowane w rękopis.

Materiały PartneraMateriały Partnera Euro Styl - Dawna Poczta

Wnętrza współgrają z warstwą zewnętrzną – drewniane wertykale zdobiące elewację, pojawiają się wewnątrz jako przepierzenie między klatką schodową a korytarzem. Klatka schodowa i wewnętrzny korytarz, widoczne od strony dziedzińca, przeszklone i designersko podświetlone, dzięki oryginalnemu graficznemu projektowi, stanowią wyjątkowy element dekoracyjny budynku.

Materiały PartneraMateriały Partnera Euro Styl - Dawna Poczta

Na zielonym patio między zabytkowym gmachem i nowoczesnym budynkiem, dopełniającym inwestycję, stanie artystyczna instalacja z metalu autorstwa Elvina Flamingo, artysty sztuk wizualnych i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Materiały PartneraMateriały Partnera Euro Styl - Dawna Poczta

Dolny Wrzeszcz, w którym powstaje Dawna Poczta, jest w trakcie wielkich zmian. Historyczna dzielnica sukcesywnie odsłania swoje piękno i potencjał, a Dawna Poczta doskonale wpisuje się w metamorfozę dzielnicy. Dzisiejszy Wrzeszcz emanuje energią i kusi bogatą ofertą kulinarną i kulturalną. Eklektyczne kamienice, wieloletnia zieleń i stare drzewostany wypełniające zaciszne uliczki i skwery, kryjące piękne detale i dzieła sztuki tworzą niepowtarzalny klimat. W połączeniu z szeroką ofertą handlową, usługową i rekreacyjną oraz przy świetnym skomunikowaniu (linie tramwajowe i autobusowe, pobliski dworzec PKP, stacja SKM i PKM), dzielnica  jest wyjątkowym miejscem do życia.

 
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.