Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Audi A3 Sportback jest w pełni zdigitalizowane – począwszy od kokpitu, przez sygnaturę świateł, aż po systemy infotainment. Jego progresywny układ kierowniczy, adaptacyjne zawieszenie i mocne silniki sprawiają, że ten pięciodrzwiowy samochód nie tylko prezentuje się bardzo sportowo, ale też jest również niezmiernie dynamiczny na drodze.

materiał promocyjny partneramateriał promocyjny partnera fot. TOMASZ PARZYCHOWSKI

Pozytywna zmiana dla planety

W sumie do obicia wszystkich siedzeń w Audi A3 wykorzystuje się 45 butelek PET o pojemności 1,5 litra. Ponadto dywaniki w tym modelu zrobione są z materiału powstałego z kolejnych 62 butelek PET. Również inne elementy wnętrza, np. materiały izolacyjne, panele boczne wnętrza bagażnika, jego podłoga i mata, są w coraz większym stopniu wykonywane z surowców wtórnych. Cel tych działań jest jasny: odsetek materiałów pochodzących z recyklingu w całej gamie modelowej czterech pierścieni ma w najbliższych latach znacznie wzrosnąć.

materiał promocyjny partneramateriał promocyjny partnera fot. TOMASZ PARZYCHOWSKI

Obecnie tapicerka siedzeń nowego A3 nie jest jeszcze w pełni wykonana z materiałów nadających się do recyklingu. „Póki co wyzwaniem dla nas jest dolna warstwa tkanego materiału, połączona z górną warstwą za pomocą kleju. Pracujemy nad jej zastąpieniem poliestrem nadającym się do recyklingu” - mówi Ute Grönheim, odpowiedzialna w Audi za rozwój materiałów tekstylnych. „Naszym celem jest stworzenie tapicerki z materiału nadającego się w stu procentach do recyklingu” - dodaje. W dłuższej perspektywie czasowej wszystkie obicia siedzeń we wszystkich seriach modelowych będą wykonane z materiałów zrobionych z surowców wtórnych.

materiał promocyjny partneramateriał promocyjny partnera fot. Roman Raetzke

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.