Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jesteśmy młodymi aktywistami i aktywistkami należącymi do kolektywu Nowa Fala Aktywizmu. Zajmujemy się przede wszystkim problemami dotyczącymi nastolatków. Większość z nas jest jeszcze niepełnoletnia, ale nie przeszkadza nam to w zabieraniu głosu w istotnych sprawach. Chcemy przede wszystkim, aby nasz głos został wreszcie usłyszany. Szczególnie ważne są dla nas prawa kobiet - to kwietniowe protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy o aborcji nas połączyły. Mimo początkowej wygranej sukces okazał się być jedynie połowiczny - ustawa antyaborcyjna trafiła bowiem do sejmowej zamrażarki. Temat ten powrócił po zaledwie sześciu miesiącach.

Już za kilka dni, 22 października 2020 roku, Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć wniosek mówiący o usunięciu możliwości dokonywania aborcji embriopatologicznej.

Obecne prawo aborcyjne w Polsce jest bardzo rygorystyczne. Wymienia się trzy przypadki, w których można usunąć płód - z powodu domniemanego zagrożenia zdrowia lub życia matki, jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu, a także w przypadku poważnych wad płodu (tzw. aborcja embriopatologiczna). Jak wynika z danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, z 1100 zabiegów przerywania ciąży wykonanych w Polsce w 2019 roku, aż 1074 z nich dokonano właśnie z przyczyn embriopatologicznych. Oznacza to, że 98 proc. aborcji wiąże się z ciężkimi wadami płodu. W przypadku zakazania wykonywania tego zabiegu kobietom zostanie odebrane już i tak rygorystyczne prawo do decydowania o sobie i swoim ciele.

Poniższy list jest więc naszym manifestem. Ponownie stajemy po stronie kobiet. Osoby z macicami muszą mieć prawo wyboru, zwłaszcza gdy wybór ten jest bezpośrednio powiązany z ich poczuciem bezpieczeństwa, zdrowiem, a nawet życiem. Wybór jest wyrazem wolności. Nie odbierajmy jej kobietom. Zamiast radykalizować obecny kompromis aborcyjny rząd powinien zagwarantować opiekę zdrowotną oraz warunki do bezpiecznego przeprowadzania aborcji. Zakaz aborcji embriopatologicznej nie powstrzyma większości kobiet przed jej dokonaniem - pogłębi jedynie ból i cierpienie, a także wzmocni zagrożenie życia osób będących w takowej ciąży. Będzie się to również wiązało z ograniczeniem możliwości kobiet z gorszą sytuacją ekonomiczną - nie każda może pozwolić sobie na przeprowadzenie zabiegu za granicą, a próby jego dokonania na własną rękę mogą skończyć się tragicznie. Ochrona ludzkiego życia nie powinna polegać jedynie na dbaniu o ciążę, a o kobiety zostające na wiele lat z dzieckiem, którym nie są w stanie się opiekować. To tym problemem trzeba się zająć - nie ograniczaniem dostępu do aborcji, ale pomocą dzieciom, które już się urodziły. Chcąc zmniejszyć liczbę dokonywanych aborcji, rządzący powinni zapewnić nowoczesną edukację seksualną w szkołach, która stanowi podstawę świadomego życia seksualnego, a ponadto kształtuje w młodych ludziach mechanizmy socjalne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Żyjemy w kraju, gdzie wiedza o seksualności, antykoncepcja czy aborcja to tematy tabu. Nie boimy się jednak mówić wprost - są to ważne kwestie, które związane są z naszymi prawami.

Kobiety po obu stronach dyskursu publicznego, w każdym wieku, na wszystkich stanowiskach, z różnym dochodem finansowym, poglądami religijnymi i zapleczem wiedzy, powinny mieć możliwość decydowania o sobie i swoim ciele. Tego prawa będziemy bronili. Jako młode kobiety i osoby je wspierające mówimy głośne NIE! zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Sprzeciwiamy się ograniczaniu osobom z macicami fundamentalnych praw. Nie zamierzamy milczeć w tak krytycznej sytuacji - mamy swój głos i domagamy się szacunku.

Z wyrazami szacunku
Kolektyw Nowa Fala Aktywizmu

Nowa Fala Aktywizmu to platforma powstała z inicjatywy Zuzanny Karcz, Kacpra Parola i Klaudii Borkowskiej, będąca wynikiem Fali Sprzeciwu - akcji viralowej na Twitterze, okazującej sprzeciw ustawie antyaborcyjnej, która odbyła się 13 kwietnia tego roku. W akcji wzięło udział ponad 40 tysięcy osób z całej Polski, w tym także politycy i polityczki (Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek i wiele innych). Kolejne przedsięwzięcia także okazały się sukcesem: akcja Dziewczyny Zdecydują, która dotyczyła zaangażowania się kobiet do głosowania w wyborach prezydenckich, przyniosła duże poparcie takich osobistości jak Olga Tokarczuk.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.