Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wodę traktujemy jako niekończące się i ogólnodostępne dobro. Tymczasem, jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Statystycznie na jednego Polaka rocznie przypada ok. 1600 m3 wody. To nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach UE. Nasze zasoby, co szokuje, porównywalne są z pustynnym Egiptem. Co gorsza, stale będą się zmniejszać. Wszystko przez globalne ocieplenie, które powoduje, że borykamy się z coraz częstymi suszami. Jeśli chcemy zahamować spadkowy trend, musimy zacząć działać i to na wielu płaszczyznach.

Zmień codzienne nawyki

Oszczędzanie wody nie wymaga wielkich poświęceń. To codzienne, małe kroki. Wystarczy brać szybki prysznic, zamiast kąpieli (pełna wanna wody to prawie 200 litrów straty), zakręcać wodę przy myciu zębów (oszczędność rzędu nawet 15 litrów) czy zrezygnować z ręcznego mycia naczyń na korzyść zmywarki (do ręcznego mycia naczyń zużywamy nawet 60 litrów wody dziennie). Oczywiście zmywarkę, podobnie jak pralkę, należy uruchamiać tylko wtedy, kiedy jest zapełniona. Pralka, w czasie jednego cyklu prania, zużywa nawet 100 litrów wody. Nie warto, by prała wtedy tylko kilka ubrań. 

Zrób przegląd w łazience

Niemal 90 litrów wody możemy tracić tygodniowo z powodu niedokręconego kranu. Dlatego, chcąc żyć ekologicznie i oszczędzać zasoby wody, powinniśmy dokonać dokładnego przeglądu baterii oraz wodomierzy i instalacji doprowadzających wodę do kranów i toalet. Aby zlokalizować, czy mamy przecieki, wystarczy spisać stan wodomierzy i przez dłuższy czas nie korzystać z wody. Jeśli stan wodomierzy ulegnie zmianie, to oznacza, że mamy nieszczelną instalację. Jeśli wartości się nie zmienią, oszczędności trzeba szukać w codziennych nawykach.

Remontujesz, urządzasz? Myśl o ekologii

Dużo wody można oszczędzić, wybierając odpowiednią armaturę łazienkową czy baterię kuchenną. Jeśli planujemy remont albo zaczynamy urządzać wnętrza, warto rozejrzeć się za nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. W ofercie GROHE, największego w Europie i wiodącego na świecie producenta dostawcy rozwiązań sanitarnych, znajdziemy na przykład produkty z funkcją GROHE EcoJoy, wyposażone w perlatory, regulatory i ograniczniki przepływu, dzięki którym można zmniejszyć zużycie wody nawet o 50 %. 

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Filtrowana woda prosto z kranu

Sporo wody zużywamy do picia. I słusznie. Woda jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dziennie powinniśmy jej wypijać nawet 2-2,5 litra, więcej w upalne dni czy uprawiając sport. Zamiast jednak kupować wodę butelkową, zacznijmy pić wodę prosto z kranu. Plastikowe butelki zalewają wysypiska śmieci. Jedna rozkłada się ponad 400 lat, a w ciągu roku na całym świecie sprzedaje się ich około 480 mld. Ułożone obok siebie osiągnęłyby połowę odległości od Ziemi do Słońca. Przemysł wody pitnej zużywa rocznie 1,5 miliona ton plastiku, z czego większość nie jest recyklingowana. Aby cieszyć się dobrym smakiem kranówki, warto zaopatrzyć się w baterie kuchenne z filtrem. GROHE oferuje rozwiązanie Blue Pure, które za pomocą unikalnej technologii filtrowania pozbawia wodę wszystkich substancji i cząsteczek, które mogłyby popsuć jej zapach i smak. Filtr GROHE Blue, w zależności od rozmiaru, może oczyścić od 600 do nawet 2500 litrów wody i jest łatwo wymienialny. GROHE ma też rozwiązanie dla miłośników wody gazowanej. Dzięki GROHE Blue Home z kranu może popłynąć odpowiednio schłodzona woda z bąbelkami. Możemy wybrać ulubioną opcję: gazowana, średnio gazowana lub niegazowana. Każdej z nich odpowiada przycisk na uchwycie, podświetlony diodami LED - wystarczy go wcisnąć. Diody informują także użytkownika o zbliżającej się potrzebie wymiany filtra lub butli z gazem, co sprawia, że obsługa jest intuicyjna i zrozumiała nawet dla najmłodszych członków rodziny. 

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Sztuka dobrego wyboru 

Teraz przy zakupie systemu Grohe Blue Home, łączącego ekologię, wygodę oraz doskonałe wzornictwo, każdy może otrzymać grafikę jednego z trzech polskich artystów młodego pokolenia – Anny Halarewicz, Karola Banacha lub Poli Augustynowicz.

Więcej informacji na stronie Grohe.

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Nie marnuj jedzenia, papieru, przemyśl zakupy odzieżowe

Chcąc kompleksowo podejść do tematu oszczędzania wody i życia w zgodzie z naturą, czeka nas jeszcze kilka zmian codziennych nawyków. Mowa o zaprzestaniu marnowania jedzenia, papieru i przemyślanym robieniu zakupów odzieżowych. Co to ma wspólnego z wodą? Okazuje się, że wiele. Do wyprodukowania 1l wody butelkowanej zużywa się aż 7 litrów wody, do przygotowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody, do produkcji 1 kg wołowiny aż 15 415 litrów wody. Aby uzyskać 1 kg ziaren pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, a ryżu - prawie 3 razy więcej. Produkcja 1 kg papieru wymaga 250 litrów wody, a jedna para dżinsów aż 9 982 litrów.

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Codzienne wybory

Życie w zgodzie z ekologią, to zwracanie uwagi na to, jakie podejście do zrównoważonego rozwoju mają firmy, których produkty wybieramy. GROHE dba o stosowanie ekologicznych rozwiązań nie tylko w produktach, które oferuje, pozwalając oszczędzać wodę na co dzień oraz zużywać mniej plastiku, ale i całą filozofią funkcjonowania na rynku. Przy produkcji korzysta z zielonej energii, dba, by zakłady produkcyjne działały w zgodzie z naturą, a do tego całkowicie eliminuje plastik ze swoich opakowań.

Nasze wybory, to małe kroki, ale wiele znaczą. To dzięki zmianie codziennych nawyków, możemy uratować środowisko i zasoby wody dla przyszłych pokoleń. 

Materiał PartneraMateriał Partnera Grohe

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.