Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czy nie byłoby łatwiej, gdyby nie było całej tej miłości? Namiętności? Człowiek nie musiałby się tak szarpać. Przeżywać. Albo gdy namiętność w związku stygnie, nie byłoby mu tak żal.

Ale miłość jest. Ludzie zakochują się i chcą być razem. Nie tylko dlatego, że tak robili ich przodkowie i tak robią ich współcześni. Również dlatego, że nagle czują, że z tą osobą (niezwykłą, fascynującą, piękną) mogą stworzyć nowy, wspaniały świat. Lepszy niż te, które widzieli – w ich świecie zapanuje idealny ustrój, pokój, nie będzie wojen i cierpienia. Naiwne? Może. Jednak to robimy. Odnajdujemy w sobie (na nowo, ciągle na nowo) nadzieję, że jesteśmy w stanie stworzyć raj.

To specjalne wydanie „Wysokich Obcasów” jest o związkach. Co za odpowiedzialność doradzać w tej sprawie! Sama unikam tego jak ognia – bo co ja wiem? Nic. Sceptycznie też podchodzę do porad innych. Ale po lekturze wywiadów zamieszczonych w tym magazynie myślę, że każdy może wyciągnąć kilka lekcji. Albo przynajmniej zatrzymać się na chwilę i zastanowić: czego potrzebuję? I zrobić krok dalej – zapytać bliską osobę, czego chce ona (zbyt rzadko to robimy!). Pozwolić sobie na odwagę szczerości wobec siebie samego, wobec partnera. Jeśli nie znajdziemy gotowych odpowiedzi, to może chociaż wskazówkę, w którą stronę do tego wymarzonego raju.

Ja najbardziej zapamiętam z tego wydania uwagę genialnego, zmarłego niedawno terapeuty Andrzeja Wiśniewskiego (rozmawia z nim Agnieszka Jucewicz) o związkach, w których naczynia same się zmywają. Jakie to związki? Takie, w których – mówi Wiśniewski – ludzie cenią swoją niezależność, dają sobie dużo wolności. Szanują uczucia partnera, nie oceniają go pod byle pretekstem. Doceniają swoją wzajemną wyjątkowość. Potrafią bez lęku powiedzieć do siebie: „Chcę z tobą być, chociaż wcale nie jesteś mi potrzebny, aby żyć. Będzie mi ciężko, przykro, ale dam sobie radę, gdyby twoje uczucia się skończyły”.

Życzę państwu miłej lektury i żeby wam się naczynia same zmywały.

***

Tekst pochodzi z magazynu "Psychologia miłości". Do kupienia w salonach prasowych oraz na kulturalnysklep.pl

Psychologia miłościPsychologia miłości red.

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.