Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy już jesteście pewni, że tak – na pewno chcecie, możecie i dacie radę, można zacząć działać.

Jeśli marzycie o adopcji szczeniaka czy młodego psa, zastanówcie się, czy podołacie z jego wychowaniem - zauważa Kinga Osuch z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 Młody pies wymaga dużo energii: częstych spacerów, zajęć doszkalających, zabawy. Często jest wulkanem energii, a jeśli nie poświęcimy mu wystarczająco dużo uwagi, może skończyć się szkodami, które nie będą dla nas miłe.

Dlatego jeśli wolimy kanapowy tryb życia od codziennych kilkukilometrowych spacerów, wybierzmy psa starszego, o spokojniejszym usposobieniu.

Sześć najważniejszych punktów adopcji zwierzaka

Adoptując zwierzaka, jesteśmy zobowiązani do podpisania umowy adopcyjnej: określa ona nie tylko zasady adopcji, ale również nasze obowiązki względem zwierzaka. Ponieważ każda żywa istota zasługuje na traktowanie jej w sposób podmiotowy, pamiętajmy, że pies czy kot to nie zabawka. Nie może być ona prezentem dla kogoś ani nie możemy zdecydować się na adopcję w sposób impulsywny - pod wpływem emocji.

Czasami, gdy udajemy się do schroniska, "zakochujemy się" w jednym zwierzaku, ale okazuje się, że np. nie jest on zalecany do domu z małymi dziećmi albo właściciel musi mieć wiedzę i doświadczenie w obchodzeniu się ze zwierzakami w danym typie. Takie uwagi nie są po to, by nam utrudnić adopcję czy zniechęcić nas do niej.

One służą naszemu oraz zwierzęcia bezpieczeństwu. Nikt nie chciałby, żeby do domu z dziećmi trafił pies straumatyzowany, który ma np. złe doświadczenia z małymi ludzkimi osobnikami. Dlatego też warto zaufać opiekunom zwierząt w schroniskach: chcą oni pomóc zwierzakowi - by na dobre znalazł swojego człowieka, oraz nam - byśmy znaleźli naszego ukochanego przyjaciela - zauważa Kinga Osuch.

Jeśli już wybraliśmy "naszego" zwierzaka zostaje nam spełnienie następnych sześciu punktów:

 1. Każdy adoptujący musi mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.
 2. Nie należy bać się zadawać pytań – nawet tych najbardziej banalnych. Pracownicy odpowiedzą na wszystkie. Lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości przed adopcją.
 3. Każde zwierzę przed opuszczeniem schroniska musi zostać wykastrowane – oczywiście za wyjątkiem szczeniąt i kociąt oraz zwierząt, u których taki zabieg nie może zostać przeprowadzony ze względów zdrowotnych.
 4. Osoby, które chcą zaadoptować zwierzaka do mieszkania wynajmowanego, muszą mieć przy sobie pisemną zgodę właściciela mieszkania.
 5. Warto ustalić od początku zasady, które obowiązywać będą w nowym domu – jeżeli nie chcecie np. żeby psiak spał na łóżku lub kot wspinał się po firankach - od początku nie możecie się na to zgadzać.
 6. Pamiętajcie, że zwierzęta chorują i starzeją się tak samo jak ludzie i – tak jak ludzie – wymagają opieki lekarza, która niejednokrotnie może okazać się kosztowna.

Jak zabrać się do znalezienia "swojego" zwierzaka?

Metody są dwie: wybrać psa lub kotka możecie za pośrednictwem strony internetowej http://www.schronisko.krakow.pl/ lub udać się do schroniska. Nie należy obawiać się tej wizyty – mieszkańcy schroniska przyzwyczajeni są do częstych odwiedzin i wcale nie oczekują, że każdy, kogo widzą, zabierze ich od razu ze sobą.

Ważne informacje przed adopcją psa

 • Należy odbyć co najmniej dwa spacery zapoznawcze – jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem pieska, zalecamy przyjechać z nim do schroniska, żeby sprawdzić, jak zwierzaki reagują na siebie wzajemnie.
 • Przed wydaniem psa do nowego domu, może odbyć się kontrola przedadopcyjna – każdorazowo, jeśli zwierzak miałby zamieszkać poza granicami miasta, oraz wybiórczo w Krakowie.
 • Przygotujcie się na przybycie nowego mieszkańca – należy zakupić szelki w rozmiarze dostosowanym do wymiarów psa oraz smycz. Pomiarów można dokonać podczas spacerów zapoznawczych. Trzeba zaopatrzyć się również w legowisko, miski i odpowiednie pożywienie – jeżeli piesek je karmę specjalistyczną lub leczniczą, osoba zainteresowana adopcją otrzyma wcześniej taką informację.

Ważne informacje przed adopcją kota

 • Przed adopcją kota konieczne jest odpowiednie przygotowanie domu: zabezpieczenie okien i balkonów specjalną siatka, tak by zwierzak nie mógł wypaść czy wymknąć się z domu.
 • Każdy, kto chce opuścić schronisko w towarzystwie mruczka, powinien przyjechać z własnym transporterem.
 • Każdy kotek potrzebuje paru rzeczy na start – kuwety ze żwirkiem, odpowiedniej karmy oraz miseczek. Można zaopatrzyć się w zabawki, legowiska i drapaki, aczkolwiek z naszych doświadczeń wynika, że najatrakcyjniejsze okazują się pudełka po butach, rolki po papierze toaletowym lub zakrętki od butelek ;)

Aktualnie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie mieszka ponad czterysta kotów i dwieście psów. Gorąco zachęcamy do adopcji! Każdy z nich z utęsknieniem czeka na swojego kochającego człowieka. Być może to właśnie ten czas, kiedy Wasze domy i serca otworzą się na psich i kocich przyjaciół.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie
ul.Rybna 3
30-254 Kraków
tel./fax: 12 429-74-72 , 12 429-92-41

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
ul. Floriańska 53
31-019 Kraków
tel: 12 421 26 85, 12 421 77 72 lub 12 429 43 61

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.