Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Menopauza, to dosłownie, ostatnia miesiączka. Jej wystąpienie poprzedza okres perimenopauzy. Jakie symptomy sygnalizują, że właśnie w ten etap wchodzimy?

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska: Objawy mogą pojawić się już po 40. roku życia. Każda kobieta przechodzi przez ten etap inaczej, ze względu na indywidualne uwarunkowania, jak kondycja organizmu, stan zdrowia. Zaobserwować można m.in. uderzenia gorąca, które dotyczą twarzy, szyi i dekoltu, które utrudniają funkcjonowanie kobietom. Często z uderzeniami gorąca współistnieją inne objawy, jak rozdrażnienie, gorszy nastrój, wahania samopoczucia, ogólne zmęczenie. W tym też okresie występują już zaburzenia miesiączkowania. Miesiączka może stać się mniej obfita lub nieregularna.

Czy w tym okresie możemy zauważyć także zmiany na skórze?

Tak. Najpierw skóra zaczyna być wiotka, pojawiają się pojedyncze zmarszczki. Wpływ na to ma działanie hormonów. W okresie perimenopauzy dochodzi do zaburzania wydzielania estrogenów, a to powoduje zmniejszoną produkcję kolagenu. Występują też zaburzenia wydzielania łoju, przez to skóra staje się sucha, ulega też powolnemu ścieńczeniu. To powoduje, że zaburzona zostaje jej bariera ochronna.

Czas upływa, dochodzi do momentu granicznego, czyli menopauzy. Jakie zmiany wówczas zachodzą w skórze?

Dochodzi do znacznego nasilenia objawów. Jeszcze bardziej zaburzona jest bariera ochronna skóry. Spowalnia się odbudowa komórkowa, spada synteza lipidów, nasila się suchość. Występuje spadek ilości włókien kolagenowych, kwasu hialuronowego i elastyny. I co najważniejsze, dochodzi do zaburzeń tzw. obronnych ustroju, ponieważ dochodzi do spadku naturalnych antyoksydantów znajdujących się w skórze. Jak to się objawia? Jakbyśmy się przyjrzeli klinicznie takiej skórze, to będzie ona pozbawiona blasku, sucha, wiotka, z widocznymi zmarszczkami, nasilającą się widocznością bruzd. Zaobserwować można zmianę owalu twarzy, utratę elastyczności. W tym okresie nasila się także widoczność przebarwień, które występują na skórze.

Co dzieje się po menopauzie?

W okresie postmenopauzalnym zmiany skórne będą zdecydowanie bardziej nasilone. Szczególnie w tym okresie dokuczać będzie suchość, z którą boryka nawet 80-90 proc. kobiet i mężczyzn po 60. roku życia. Sucha skóra swędzi, dlatego często się drapiemy i ją podrażniamy. Do tego w tym okresie nasilają się dermatozy, o czym trzeba pamiętać, przede wszystkim trądzik różowaty.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jak pielęgnować skórę w okresie menopauzy. Czy pielęgnacja powinna być podzielona na dwa etapy: perimenopauzę i czas po menopauzie ?

W całym okresie menopauzy, jeśli będziemy stosować podobne kosmetyki, odpowiemy na potrzeby skóry, aczkolwiek ostatnio mówi się, że trochę inaczej powinno się pielęgnować skórę w okresie perimenopauzy, a inaczej po menopauzie. W okresie przed menopauzą i w trakcie jej trwania należy stosować pielęgnację rewitalizującą, aby poprawić gęstość skóry, wpływać na korektę owalu, przywrócić skórze blask i zmniejszać uczucie gorąca. W okresie postmenopauzalnym zmiany w skórze są bardziej nasilone i występuje bardzo duża suchość skóry, więc powinno się stosować więcej preparatów, które dostarczają skórze lipidów oraz będą ją regenerowały, niwelowały ściągnięcia i wiotkość, będą ją natłuszczały, nawilżały, wygładzały zmarszczki. Kremy, osobno dla okolic oczu i osobno dla reszty twarzy, należy stosować dwa razy dziennie. Zawsze należy dobierać osobne kremy do okolicy oczu, gdyż ta jest bardzo cienka, pracowita, bo przecież mrugamy bez przerwy, jest też pozbawiona tkanki podskórnej, ma zdecydowanie więcej komórek, które odpowiedzialne są za powstawanie zmian obrzękowych.

Jakie składniki są istotne w kosmetykach stosowanych w tym okresie?

Jako dermatolog jestem zwolennikiem stosowania dermokosmetyków. Najważniejszym składnikiem są substancje aktywne, które są umiejscowione na dobrej bazie, np. z dodatkiem wody termalnej, która regeneruje skórę i zmniejsza uczucie gorąca i napięcia. Istotne w składzie jest także: kwas hialuronowy i to, co jest dla mnie najważniejsze, to dodatek witamin C i E, bo to są bardzo silne antyoksydanty oraz z dodatkiem niacynamidu, czyli tzw. witaminy B3. Ważnym składnikiem w kosmetykach jest retinol, ale kremy zawierające ten składnik stosuje się na noc. Bardzo dobrymi substancjami są: proksylan, który pobudza komórki skóry do produkcji włókien kolagenowych, oraz kwasy Omega 3-6-9, które odżywiają skórę, uzupełniając utraconą warstwę lipidową naskórka.

Jest Pani członkinią Rady Ekspertek Neovadiol ds. Menopauzy, która aktywnie wspiera kobiety w ramach kampanii „Menopauza. Zmiany są piękne. Mówmy o tym!". Dlaczego warto mówić o menopauzie?

Przede wszystkim dlatego, żeby oswoić ten temat. Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Powinnyśmy być na niego przygotowane. Warto przypominać, jak ważna jest w tym okresie pielęgnacja skóry, zwracając uwagę, że dzięki niej można załagodzić pojawiające się objawy, a jednocześnie zadbać, by skóra nadal, pomimo upływu lat, wyglądała zdrowo, była promienna i jędrna.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.