Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wiek dojrzały nie oznacza, że wymagania i ambicje kobiet maleją, a tempo życia spowalnia. Wręcz przeciwnie – nie chcemy rezygnować z działania. W końcu właśnie jesteśmy u szczytu kariery albo czujemy, że dopiero “rozkręcamy się” zawodowo po przerwie poświęconej macierzyństwu. A może właśnie zyskałyśmy więcej czasu i przestrzeni, aby poświęcić się, tak długo odkładanym na później, pasjom? Tymczasem nagłe i nieznane procesy zachodzące w organizmie mogą pokrzyżować nam plany i zaburzyć codzienny rytm.

Menopauza pojawia się zwykle około 50. roku życia, ale niektóre kobiety doświadczają jej wcześniej – w wieku 40-45 lat. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje menopauzę jako ostatnią menstruację

w życiu kobiety. Stwierdza się ją, gdy przez rok nie pojawi się krwawienie z dróg rodnych. Na kilka lat przed i po ostatniej miesiączce następuje okres okołomenopauzalny. Może trwać od 10 do 14 lat i u każdej kobiety powodować nieco inny zestaw objawów.

Jak rozpoznać menopauzę?

Pierwszym sygnałem świadczącym o zbliżającej się menopauzie jest nieregularne miesiączkowanie. Wówczas czas cykle wydłużają się lub skracają, a obfitość miesiączki może być inna niż dotychczas. Coraz częściej pojawiają się też symptomy i dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety – spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu.

Do typowych objawów, które doskwierają kobietom w trakcie menopauzy, należą:

  • uderzenia gorąca,
  • nagłe intensywne pocenie się (w tym nocne poty),
  • rozdrażnienie i wahania nastrojów,
  • zaburzenia snu i koncentracji,
  • bóle głowy i mięśni,
  • uczucie zmęczenia,
  • spadek libido,
  • wzrost wagi,
  • osteoporoza,
  • wzrost cholesterolu LDL.

Oczywiście nie wszystkie objawy muszą wystąpić. U każdej kobiety proces menopauzy przebiega na swój sposób. W przypadku dużego natężenia niepokojących objawów, warto skonsultować się z lekarzem.

To nie musi być stracony czas!

Nie można wpłynąć na naturalny bieg czasu, ale to, jak będziemy postrzegać menopauzę, oraz jak sobie z nią poradzimy, zależy w dużej mierze od nas samych. Ważne, aby zaakceptować w sobie tę przemianę i zauważyć w niej nie tylko kres pewnego etapu, ale i początek nowego. 

Warto w tym czasie okazać sobie wyrozumiałość i cierpliwość  – menopauza może mieć wpływ zarówno na nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Zadbanie nawet o drobne rzeczy, które przyniosą nam ulgę, w tym nieco chaotycznym dla organizmu czasie, może okazać się kluczowe. Uciążliwe objawy istotnie zaburzają komfort codziennego życia, a w konsekwencji mogą realnie ograniczać naszą aktywność. 

Na szczęście istnieją farmakologiczne metody łagodzenia dotkliwych objawów menopauzy. Na rynku istnieją rozwiązania stworzone z myślą o kobietach aktywnych, które poszukują sprawdzonych i przebadanych rozwiązań na ten czas. Produktem, który otrzymał pozytywną ocenę Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy jest suplement diety Promensil Forte. Dzięki  zawartości bioaktywnych izoflawonoidów z czerwonej koniczyny wspiera kobietę w łagodnym i komfortowym przejściu przez menopauzę. 

Czerwona koniczyna stanowi cenne źródło izoflawonów, które łagodzą m.in. uderzenia gorąca i nocne poty.

Czerwona koniczyna stanowi cenne źródło izoflawonów, które łagodzą m.in. uderzenia gorąca i nocne poty.  


Jak to działa? Badania naukowe wykazały że wyciąg z koniczyny czerwonej (Trifolium pratense) w odpowiednio wysokich dawkach pomaga złagodzić objawy, takie jak: uderzenia gorąca, pocenie się, niepokój, czy drażliwość, a także wykazuje korzystny efekt dla twardości kości. Dodatkowo wspiera zdrowie układu krążenia: poprawia funkcjonowanie serca, wzmacnia naczynia krwionośne, zwiększa elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych oraz ścian naczyń włosowatych i normalizuje ciśnienie krwi.

Za marką stoją pozytywne doświadczenia kobiet z kilku europejskich krajów oraz wieloletnie badania – to jedyny produkt z wyciągiem z czerwonej koniczyny na polskim rynku, którego skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w badaniach klinicznych i to aż w 19. Jedno z nich potwierdziło bezpieczeństwo stosowania produktu nawet u kobiet z rakiem piersi. Dla wielu kobiet istotny jest także fakt, że zażywanie Promensil Forte nie powoduje przyrostu masy ciała.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 496 użytkowniczek 

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 496 użytkowniczek  Promensil Forte

Tabletka Promensil Forte zawiera dokładnie 80 mg bioaktywnych izoflawonów pochodzących z czerwonej koniczyny. To ważne, bo korzystne działanie izoflawonów zależy od ich zawartości i źródła pochodzenia. Na rynku dostępne są także inne suplementy diety z ich wykorzystaniem, ale często zawartość jest znacznie niższa, co może wpływać na mniejszą skuteczność. Izoflawony użyte do produkcji Promensil Forte produkowane są przez uznanego, szwajcarskiego producenta substancji roślinnych, a czerwona koniczyna pochodzi z kontrolowanych upraw wolnych od GMO. Preparat wytwarzany jest w farmaceutycznym standardzie leku tzw. GMP (Good Manufacturing Practice). Preparat można nabyć w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Promensil Forte to sposób na łagodne przejście przez menopauzę dla wymagających kobiet, które sięgają po sprawdzone i wiarygodne rozwiązania.

Więcej informacji na temat Promensil Forte można znaleźć na www.promensil.pl.

Zalecana dzienna porcja preparatu potrzebna do uzyskania korzystnego działania to 1 tabletka Promensil Forte na dobęZalecana dzienna porcja preparatu potrzebna do uzyskania korzystnego działania to 1 tabletka Promensil Forte na dobę 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.