Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeśli znasz Strażaka Sama, na pewno wiesz, że dla niego i reszty zespołu ratowniczego Pontypandy główną misją jest ratować dzień i przy okazji uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa. Od pierwszego sezonu serial edukuje również w innych obszarach. W prosty, dopasowany do dziecięcych potrzeb sposób pokazuje, jak ważna jest empatia, dbanie o relacje w lokalnej społeczności czy właściwa komunikacja.

Co więcej, Strażak Sam, współpracując z bohaterkami kobiecymi, pokazuje, że zawody takie jak strażak nie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Strażaczki od zawsze były ważnymi postaciami, decydującymi o charakterze tego popularnego serialu. 14. sezon Strażaka Sama przynosi, oprócz postaci, które znamy i kochamy, nową postać pilotki Krystyny Kaminski i jej zupełnie nowy, samolot ratowniczy FireSwift, który posiada przyjazny dla środowiska silnik elektryczny.

Ze swoimi stalowymi nerwami, pozytywną osobowością i żądnym przygód duchem, Krystyna jest idealnym uzupełnieniem zespołu ratowniczego Pontypandy, razem ze swoim 11-letnim przyrodnim bratem Peterem.

Katarzyna Gruszka-Mierzwa, Mattel Senior Manager Consumer Products, podkreśla: „Cieszymy się, że możemy przedstawić pierwszą polską postać w serialu Strażak Sam, doceniając w ten sposób polskich widzów, którzy są fanami tego serialu od lat. Z radością informujemy, że zespół Pontypandy powiększa się o bohaterkę Krystynę Kamiński. Mamy nadzieję, że ta postać będzie inspirować kolejne pokolenia fanek i fanów bajki".

Wspierajmy wszystkie dzieciaki

Marta Majchrzak, psycholożka i badaczka społeczna, dołączyła do zespołu Strażaka Sama, by podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat tego, jak silne postacie kobiece w bajkach mogą inspirować i motywować kolejne pokolenia: „wszystkie dzieci mają prawo do rozwijania swojego potencjału, poszukiwania takich pasji, które będą dawały napęd do życia i poczucie dumy z siebie. Warto wybierać do oglądania takie treści, które będą wspierać ich aspiracje i marzenia".

Jeśli chcemy świata, w którym nasze dzieci będą szczęśliwe i będą mogły w pełni realizować siebie, warto wspierać je, chociażby poprzez podsuwanie odpowiednich bajek. To do nas, dorosłych, należy tworzenie takich przestrzeni, w których swobodnie będą mogły poszukiwać tego, co daje im radość, w oderwaniu od oczekiwań i stereotypów społecznych. Bajka może stać się doskonałym pretekstem do rozmowy, sprawdzenia m.in.:

  • jak dziecko odbiera przedstawione na ekranie sytuacje?
  • co myśli o zachowaniach bohaterek i bohaterów?
  • kto je inspiruje?
  • do kogo chciałoby być podobne w przyszłości?
  • która przygoda i sposób rozwiązywania problemów najbardziej się dziecku spodobał?
  • jakie emocje budzą w dziecku bohaterowie? Czy sprawiają, że jest wesołe, smutne, zdenerwowane?
  • jak dziecko poradziłoby sobie w danej sytuacji? Czy tak samo jak bohaterowie Krystyna lub Sam?

Marta Majchrzak dodaje: „Należy jednak pamiętać, że serial nie zastąpi tego, co najważniejsze: rozmowy z dzieckiem i obserwacji jego emocji. Dzięki bajce możemy łatwiej wejść w kontakt z maluchem. Może być ona dla nas przydatnym narzędziem do odkrycia potrzeb, preferencji i potencjału naszego dziecka. To właśnie rozmowa z dzieckiem może sprawić, że lepiej je rozumiemy i tworzymy z nim silniejszą więź".

Gotowi na nowe przygody Strażaka Sama, Krystyny i ich przyjaciół?

26 zupełnie nowych odcinków zapewni Wam wiele zabawy, emocji i śmiechu.

https://www.youtube.com/watch?v=d1s0_7PrLak

Dodatkowe informacje:

Nowe mundury 

Nowe postacie

KRYSTYNA KAMINSKI  

Krystyna jest asem pilotów i najnowszą członkinią zespołu ratowniczego Pontypandy, lata nowym samolotem ratunkowym FireSwift. Jest spokojna, pewna siebie, nieustraszona i zawsze gotowa na każdą przygodę na niebie. Niezależnie od tego, czy lata po torze wyścigowym metr nad ziemią, czy bierze udział w emocjonującej akcji ratunkowej, zawsze podejmie wyzwanie.

Krystyna ma 25 lat i pochodzi z Polski, ale obecnie mieszka w Pontypandy ze swoim 11-letnim przyrodnim bratem Peterem. Krystyna już jako dziecko marzyła o lataniu. Była zdeterminowana, by dostać się do szkoły lotniczej. Aby jej marzenie się spełniło ciężko pracowała, ucząc się jak najwięcej matematyki i fizyki.

Kiedy to się stało, nie tylko została czołową pilotką, ale także uzyskała kwalifikacje na helikopter u boku Toma Thomasa z Pontypandy (więc może latać zarówno helikopterem, jak i samolotem).

Krystyna kocha zabawę, we wszystko angażuje się z pozytywnym nastawieniem. Kocha zwierzęta i spędzanie czasu z dziećmi z Pontypandy. Jest miłą, cierpliwą osobą i prawdziwą nauczycielką. Krystyna uwielbia się uczyć i doskonalić swoje umiejętności.

Krystyna mieszka ze swoim przyrodnim bratem Peterem, łączy ich ta sama ekscytacja i ciekawość uczenia się nowych rzeczy. Oboje bardzo dobrze się dogadują, chociaż kiedy Peter posuwa się trochę za daleko w swoich przygodach, co dość często kończy się to koniecznością wyciągnięcia go z kłopotów.

Ze swoimi stalowymi nerwami, pozytywną osobowością i żądnym przygód duchem, Krystyna jest idealnym uzupełnieniem zespołu ratowniczego Pontypandy. 

PETER KAMINSKI  

Peter ma 11 lat i jest przyrodnim bratem Krystyny. Mieszka z siostrą w Pontypandy. Peter jest bystry, pewny siebie i ma w sobie naturalną ciekawość. Kiedy już się czymś zainteresuje, dowie się wszystkiego, co tylko można wiedzieć, a następnie przejdzie do czegoś innego. Zdobędzie informacje nie tylko o dinozaurach, ale dowie się, kto jest najsłynniejszym naukowcem zajmującym się dinozaurami, przeczyta wszystko, co można wiedzieć o dinozaurach w Internecine, a nawet co jadły na obiad.

Ma wiele zainteresowań i szeroką wiedzę, dlatego jest idealnym uzupełnieniem ekipy dzieci z Pontypandy. Peter jest bardzo inteligentny, ale często zapomina, że ma tylko 11 lat, a jego ciekawość może czasem wpędzić go w kłopoty.

Peter jest urodzonym odkrywcą. Wie dużo o dinozaurach i budowaniu, a kiedy nie spieszy się, może być bardzo dobrym nauczycielem. Jest hojny, energiczny i żądny przygód, a inne dzieci z Pontypandy nie mogą oprzeć się jego osobowości i sprytowi. Niestety, nie mogą również oprzeć się  jego szalonym pomysłom i intrygom.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.