Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak budować, by się nie zawaliło? Z czego składa się beton? Jak działa dalmierz? To tylko część pytań, na które odpowiedzi poznają uczestniczki warsztatów „Młode MajstERki" organizowanych przez ERBUD oraz Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczki wraz z opiekunami będą mogły wypróbować różne narzędzia budowlane, a także zmierzyć się z konstrukcyjnymi wyzwaniami. Poznają także składniki zaprawy murarskiej i spróbują swoich sił w budowaniu ściany z cegieł. Wszystko to oczywiście w kasku i kamizelce, by oddać klimat prawdziwej budowy.

Budownictwo to nie tylko projektowanie i stawianie kolejnych obiektów, lecz również poszukiwanie, a następnie wykorzystywanie nieszablonowych rozwiązań. Ten, komu się to udaje, zyskuje przewagę. My już teraz chcemy zadbać o przyszłość nie tylko ERBUD-u, ale całej branży, która nie wykorzystuje ogromnego potencjału kobiet. Chcemy zainteresować najmłodsze pokolenie budownictwem i uczynić ERBUD firmą pierwszego wyboru. To nasza inwestycja z może odroczoną, ale jestem pewny, że wysoką stopą zwrotu – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy ERBUD.

„Młode MajstERki" to seria czerwcowych warsztatów skierowanych przede wszystkim do dziewczynek w wieku 6-9 lat, które odbędą się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Program opracowany został wspólnie przez ekspertów z Kopernika w konsultacji z inżynierkami ERBUD-u, które wezmą także gościnnie udział w warsztatach, by pomóc uczestniczkom w zadaniach, a przy okazji opowiedzieć o pracy na budowie. Bilety są dostępne pod adresem www.kopernik.org.pl/klarabuduje. Patronat nad warsztatami objął Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Czerwcowa seria ma charakter pilotażowy, docelowo ERBUD planuje inicjatywę wpisać na stałe do swoich działań, a scenariusze zajęć udostępnić bezpłatnie szkołom i innym ośrodkom edukacyjnym w całej Polsce.  

Kim chcą zostać dziewczynki w przyszłości? Najczęściej lekarkami, nauczycielkami, astronautkami, youtuberkami. Małe dzieci zawsze wybierają zawody związane z wykonywaniem konkretnych zadań. Łatwo im wyobrazić sobie siebie w danej roli – w gabinecie, klasie szkolnej, przed kamerą. A na budowie? Czemu nie? Bo nie wiedzą, na czym taka praca polega. A do tego budowa kojarzy im się z męskim zajęciem – znają Boba Budowniczego, a nie znają jeszcze Klary, która też buduje. Czas to zmienić. Mamy nadzieję, że warsztaty „Młode MajstERki", organizowane z ERBUD-em, pomogą zainteresować dziewczynki budowaniem. A kiedy już przekonają się, jak ciekawe jest konstruowanie, chętniej zaczną wybierać studia i zawody inżynierskie – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.

„Młode MajstERki" to kolejna akcja Grupy ERBUD skierowana do dziewczynek. W kwietniu czołowa polska grupa budowlana wraz z Fundacją ERBUD Wspólne Wyzwania wydała wyjątkową książkę. „Klara buduje", autorstwa Jakuba Skworza, zilustrowana przez Paulinę Derecką to uniwersalna historia o budowaniu nie tylko budynków, ale też relacji i pewności siebie. To także opowieść o tym, że warto mieć marzenia, nie bać się wyzwań i konsekwentnie podążać do wyznaczonego celu. Patronat nad książką objęły „Wysokie Obcasy" (wyd. Agora), została wydana również jej wersja w języku ukraińskim. Pierwsza partia książek wyprzedała się w pierwszym tygodniu sprzedaży. „Klara buduje" będzie również prezentem dla każdej uczestniczki warsztatów w Centrum Nauki Kopernik.

***

Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma ponad 30-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej, szczególnie na rynku niemieckim. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Rocznie realizuje projekty o wartości ponad 4,5 mld zł. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Do najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez spółki Grupy ERBUD należą: Galeria Młociny, Hala Koszyki, budynki biurowe Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów, Szpital Południowy w Warszawie, Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie, Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie, budowa Kotłowni z kotłem WR25 wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla Elektrociepłowni FORTUM BYTOM S.A. oraz Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki. W 2021 r. ERBUD otrzymał prestiżowy certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.