Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Książka autorstwa Jakuba Skworza, autora m.in. bestsellerowej „Mani Skłodowskiej" o Marii Curie-Skłodowskiej, pięknie zilustrowana przez Paulinę Derecką, jest adresowana nie tylko do najmłodszych. To historia o budowaniu nie tylko budynków, ale też relacji i pewności siebie. To także opowieść o tym, że warto mieć marzenia, nie bać się wyzwań i konsekwentnie podążać do wyznaczonego celu.

- ERBUD zmienia świat – budując nowoczesne obiekty, a także kreując sposób postrzegania świata wolny od myślenia w kategoriach ograniczeń i stereotypów. Jednym z nich, całe szczęście powoli przemijającym, jest przekonanie, że istnieją zawody zarezerwowane tylko dla jednej płci i budownictwo do nich należy. I choć na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć rosnący odsetek kobiet na uczelniach technicznych, to w tej materii jest wiele do zrobienia – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD-u.

Słowa Dariusza Grzeszczaka znajdują potwierdzenie w raporcie „Kobiety na politechnikach 2021" wydanym przez Perspektywy. Choć w 2020 roku kobiety stanowiły 58 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce, to na publicznych uczelniach technicznych ich odsetek wyniósł zaledwie 35 proc.

- W najbliższych latach na budowach zabraknie pół miliona pracowników. My, jako ERBUD, już teraz myślimy o wyzwaniach z tym związanych. Chcemy zadbać o konkurencyjny rynek, a „Klara buduje" jest pierwszym, edukacyjnym krokiem w tym kierunku. Już teraz myślimy o dziewczynkach, które pojawią się na rynku pracy nawet za 20 lat – mówi Agnieszka Głowacka, wiceprezes Grupy, jedna z nielicznych kobiet w zarządach spółek budowlanych w Polsce.

 - Wyrównywanie szans i przebijanie szklanych sufitów wszystkim się opłaca. Fundamentem naszego działania jest tworzenie środowiska, w którym każdy pracownik jest oceniany ze względu na swoje kompetencje, a nie płeć czy wiek, i stoją za tym konkretne działania. Co piąta osoba na stanowisku kierowniczym w ERBUD-zie to kobieta. Relacja wynagrodzenia kobiet do mężczyzn wynosi w naszej firmie 97%, a dysproporcja jest wynikiem stażu pracy, a nie płci. Jest to bardzo dobry wynik na tle branży budowlanej – dodaje Dagmara Sobolewska, dyrektorka pionu HR w Grupie ERBUD.

Inspiracją dla jednej z bohaterek książki jest Agata Karczewska, kierownik budowy w ERBUD S.A. – Jestem żywym przykładem na to, że plac budowy to nie tylko miejsce zarezerwowane dla mężczyzn. Realizacja projektu budowlanego to praca w dynamicznie zmieniających się warunkach, wymagająca zarówno elastyczności, jak i stanowczości. Stanowisko kierowniczki budowy to niezwykle wymagająca praca, która daje jednak wiele satysfakcji. Postrzeganie budownictwa jak profesji męskiej jest nieprawdziwe. To kwestia charakteru, predyspozycji, kompetencji. Nie bójmy się mieć marzenia, konsekwentnie i odważnie podążajmy za ich realizacją, rozwijajmy swoje pasje – zachęca Agata Karczewska, która koordynowała realizację kontraktu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu, a obecnie jest kierowniczą budowy projektu „Lidl Oleśnica"

Patronat medialny nad książką objęły „Wysokie Obcasy" (wyd. Agora), natomiast patronat honorowy Centrum Nauki Kopernik. Książka została wydana także w języku ukraińskim – Fundacja ERBUD prowadzi szeroką akcję pomocową dla uchodźców, w tym pomogła w przeprowadzce do Polski wychowanków podkijowskiego domu dziecka.

„Klara buduje" to pierwsza z serii książek ERBUD-u, która będzie poświęcona przedstawieniu branży budowlanej oraz przybliżeniu arkanów tego fascynującego świata dziewczynkom, tak by w przyszłości rozważyły wybór ścieżki zawodowej związanej z budownictwem. Książkę „Klara buduje" będzie można kupić na stronie Fundacji ERBUD Wspólne Wyzwania im. Eryka Grzeszczaka. Zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe fundacji, czyli pomoc wychowankom domów dziecka w wejściu w dorosłość.

Książka do kupienia na stronie klarabuduje.pl.

Cały zysk ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. 

 

***

Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma ponad 30-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej, szczególnie na rynku niemieckim. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Rocznie realizuje projekty o wartości ponad 3 mld zł. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Do najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez spółki Grupy ERBUD należą: Galeria Młociny, Hala Koszyki, budynki biurowe Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów, Szpital Południowy w Warszawie, Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie, Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie, budowa Kotłowni z kotłem WR25 wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla Elektrociepłowni FORTUM BYTOM S.A. oraz Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki. W 2021 r. ERBUD otrzymał prestiżowy certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.