Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Google stworzył Interlandię – grę edukacyjną, w której dzieci mierzą się z hejterami i wyłudzaczami danych.

Nasze dzieci dorastają w świecie online. Dla nich to naturalne, by przez internet komunikować się z rówieśnikami, dzielić się wydarzeniami z życia, zdjęciami, by w internecie wyszukiwać informacje i tam też zdobywać wiedzę. Dorastają w towarzystwie telefonów, tabletów, co nie zawsze budzi nasz entuzjazm. Możemy jednak pomóc dzieciom w świadomym i rozsądnym korzystaniu z technologii.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Asy Internetu

Internet ma, bez wątpienia, wiele zalet, z których i my, rodzice, czerpiemy pełnymi garściami. Spotykamy się w nim jednak z różnymi wyzwaniami –  bywa polem do działania dla oszustów, hejterów, wyłudzaczy danych. Dlatego wciąż tak ważne jest, by edukować dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci, a także uczulać je na to, że wszystkie zamieszczane informacje mogą zostać wykorzystane w przyszłości, niekoniecznie w taki sposób, jakby tego chciały.

Dlatego Google wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą od kilku lat prowadzi  program Asy Internetu, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu świata internetu. Program kładzie nacisk na 5 wartości: rozsądek (co można, a czego lepiej nie udostępniać w sieci), uważność (jak dostrzec, czy coś jest prawdziwe czy nie, co jest kłamstwem, a co oszustwem internetowym), siła (jak tworzyć silne hasła oraz zapewnić bezpieczeństwo), życzliwość (co to znaczy być uprzejmym online i szanować prywatność innych osób) oraz odwaga (jak w trudnych sytuacjach poprosić o pomoc rodzica lub inną zaufaną osobę dorosłą).

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Znani rodzice o bezpieczeństwie w sieci

Dla rodziców Google przygotowało poradnik, który ułatwia przeprowadzenie w domu rozmowy z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w internecie. Znaleźć można w nim wspólne ćwiczenia do rozwiązania, jest też słowniczek z najważniejszymi hasłami. Google powołało też Radę Rodziców Asów Internetu, do której zaprasza znanych i lubianych rodziców, wspólnie z którymi promuje uczenie dzieci bezpieczeństwa w internecie poprzez rozmowę i wspólną zabawę. W ramach działań Rady zrealizowane zostały cykle inspirujących spotkań.Z ekspertami rozmawiali dotąd m.in.  Edyta Pazura, Agata Rubik, Monika Mrozowska, czy Remigiusz Maciaszek. Rafał Cieszyński i Magda Mikołajczyk, autorka bloga Matko Jedyna, spotkali się ze znaną tiktokerą Natalią Sisik by porozmawiać o bezpieczeństwie w sieci z perspektywy rodziców i młodych użytkowników internetu. W ostatnim czasie do Rady Rodziców dołączyli również Justyna Szyc - Nagłowska, Alżbeta Leńska i Cezary Pazura.

Interlandia – przygodowa gra dla dzieci

Dla dzieci Google przygotowało grę edukacyjną, dzięki której mają okazję zmierzyć się z potencjalnie trudnymi sytuacjami, jakie mogą napotkać w sieci. W trakcie gry dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczą się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie. W Interlandii do wyboru są cztery rozgrywki „Rzeka Rzeczywistości", „Góra Uważności", „Wieża Skarbów", „Królestwo Życzliwości". W każdej dziecko mierzy się z innymi sytuacjami. W zależności od wyboru rozgrywki, gracz zdobywa punkty, chroniąc e-maile i dane, decydując o tym, komu udostępni konkretną wiadomość czy odpowiadając na pytania dotyczące bezpieczeństwa.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Gra uczy odpowiedniej reakcji na daną sytuację, ale też internetowych symboli, pokazuje, jak poprawnie wyglądają adresy e-mailowe, oswaja ze słownictwem, takim jak: szyfrowanie, wyłudzanie danych. Wzrok przyciąga ciekawa grafika, a o dynamikę dba muzyka. To sprawia, że Interlandia dostarcza dzieciom dużo frajdy. Przede wszystkim jednak uczy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, jakich danych nigdy nie podawać, kiedy poprosić rodziców o pomoc, jakich zdjęć i informacji nie udostępniać i w które wiadomości nie klikać. W Interlandię warto grać wspólnie. I dorosłym pozwala dowiedzieć się czegoś nowego, przypominając, jak ważna jest uważności w sieci.

Internet to dobrodziejstwo, z którego można czerpać wiele korzyści. Stale jednak trzeba pamiętać o ciągłej edukacji i kształtowaniu odpowiednich postaw, bo metody oszustów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Zaangażowanie rodziców i opiekunów w zapewnienie dzieciom bezpiecznego udziału w społeczności internetowej zaczyna się od rozmowy. Świetnym pretekstem do jej podjęcia jest propozycja wspólnej gry lub zabawy - warto więc zabrać dziecko na rodzinną "wyprawę" do Interlandii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.