Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Wkrótce dzieci będą musiały pożegnać wakacje i powrócić do szkoły. Ostatnie dni lata, to czas na kompletowanie wyprawki szkolnej. Oprócz plecaka, trampek, zeszytów, książek i akcesoriów piśmienniczych, zadbajmy, by dzieci miały odpowiednią butelkę na wodę.

Cenny napój

Woda to najzdrowszy napój. Najlepiej zaspokaja pragnienie, szczególnie w okresie upałów. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu, uczestniczy w transporcie składników odżywczych oraz pomaga w usuwaniu toksyn i innych szkodliwych substancji. Odgrywa ważną rolę w regulowaniu temperatury ciała – ochładza organizm, gdy jest gorąco i chroni go przed zimnem, a do tego wzmacnia, wpływając na odporność. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzieci w wieku 0-3 lat powinny wypijać 1,3 litrów wody dziennie, 4-6-latkowie – 1,7 litrów, a dzieci w wieku 7-9 lat – 1,9 litrów. Starsze: chłopcy 2-2,5 litrów, dziewczynki 1,9-2,1 litrów wody dziennie.

By nie kusić losu

Zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od pory roku. Odparowywaniu wody ze skóry sprzyjają czynniki zewnętrzne: wysokie lub niskie temperatury, wiatr, słońce, promieniowanie UV, nadmierne ogrzewanie. Większe pragnienie odczuwa się także podczas uprawiania aktywności fizycznej. Woda powinna być dla dziecka pierwszym wyborem. Ważniejszym niż słodkie i gazowane napoje. Te zawierają dużo cukru, sprzyjając powstawaniu próchnicy, prowadząc do nadwagi i zwiększając ryzyko zachorowania na cukrzycę w przyszłości. Dając dziecku butelkę z wodą tylko częściowo rozwiązujemy problem. Gdy woda się skończy, dziecko może skorzystać z kieszonkowego i zamiast kolejnej wody, kupi słodki napój.

Świat potrzebuje oddechu

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dlatego wybór butelki nie powinien być kwestią przypadku. Najlepiej sprawdzą się butelki filtrujące. Gdy dziecko wypije wodę, będzie mogło szybko uzupełnić taką butelkę kranówką. To pozwala nie tylko zadbać o zdrowie pociech, ale i uczyć ich proekologicznych postaw. Codziennie kupowana nowa butelka, to w skali miesiąca prawie 30 dodatkowych śmieci. A świat ma już dosyć plastiku. Zalega nie tylko na wysypiskach, ale i na dnach mórz i oceanów. Pozornie niegroźny odpad sieje ogromne spustoszenie wśród morskiej fauny i flory. Ptaki mylą zakrętki od butelek z pożywieniem, a ryby małe kawałki plastiku z planktonem. Z danych organizacji WWF wynika, że plastik, który trafia co roku do oceanów, zabija ponad 1 mln morskich ptaków i 100 tys. morskich ssaków. Butelka filtrująca, której można używać wielokrotnie, pozwala znacząco zmniejszyć liczbę generowanych śmieci. Jeśli opowiemy dzieciom o tym, jaką rolę odgrywa butelka filtrująca w skali mikro i jak może pomóc w skali świata, będzie przez nich traktowana jako ekologiczna misja. Dzięki temu będą chętniej piły wodę, ale i przywiązywały wagę do tego, co kupują i gdzie wyrzucają śmieci.

Polska marka, wysoka jakość

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W Polsce mamy doskonałe jakościowo butelki filtrujące, za którą stoi rodzima marka Dafi, mająca siedzibę w województwie świętokrzyskim. Butelki Dafi powstają od początku do końca w Polsce – tu są projektowane i tu produkowane. Wybierając Dafi, mamy pewność, że kupujemy wyrób powstały w 100 proc. w naszym kraju. Butelki Dafi wyposażone są w filtr, który usuwa z wody kranowej nieprzyjemny smak i zapach chloru. Pozostawia niezmienioną ilość minerałów naturalnie w niej występujących (głównie wapnia i magnezu), dzięki czemu woda zachowuje cenne dla zdrowia pierwiastki.

Różne pojemności, ciekawe kolory

Butelki Dafi dostępne są w różnych pojemnościach – od 0,3 litra dla mniejszych dzieci, do 0,7 litrów dla starszych. Nowością są butelki Solid. To pierwsze produkowane w Polsce butelki wykonane z tworzywa Tritan®, który jest lekki, bezpieczny dla zdrowia, nie pochłania zapachów, a wykonaną z niego butelkę można myć w zmywarce. Butelki Solid mają pojemność 0,7 litra i dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych: niebieskim, cytrynowym i stalowym. Wkrótce butelka będzie dostępna również w pojemności 0,5l. Dzieciom może się także spodobać oferowana przez Dafi opcja personalizacji butelek Soft. Pociechy mogą dowolnie wybrać kolor korka, filtra czy uchwytów, a nawet dodać grawer.

Tomasz Kot zachęca do kosmicznego wyzwania

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Danie dziecku wolnej ręki przy wyborze koloru butelki filtrującej Dafi sprawi, że jeszcze chętniej będzie po nią sięgało. Zadbajmy o to, by najmłodsi mieli świadomość tego, dlaczego tak ważne jest korzystanie z wielorazowych butelek. Jako rodzice jesteśmy największymi autorytetami dziecka. Do podjęcia kosmicznego wyzwania, edukowania dzieci w zakresie ekologii, ale i zmiany swoich nawyków zachęca Tomasz Kot. Aktor w kampanii Dafi „Kosmiczne wyzwania" inspiruje do refleksji  nad przyszłością ziemi i podejmowania decyzji, które wspomogą zagrożoną naturę. Małe kroki, podjęte przez każdego z nas, mają realną moc sprawczą. Pamiętajmy o tym, kompletując szkolną wyprawkę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.