Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gry uczą też przestrzegania reguł oraz tego, że nie zawsze możemy być zwycięzcami, a jednocześnie kształtują poczucie sprawczości, zwłaszcza jeśli wybierzemy takie, w których wynik zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

I choć często kusi nas, by planszówki zaklasyfikować jako zabawę wyłącznie dla najmłodszych, tak naprawdę stanowią one świetny sposób spędzania czasu dla całej rodziny. Pozwalają nam lepiej poznać naszych najbliższych i jeszcze bardziej się do nich zbliżyć. Ułatwiają nam relaks i oderwanie od codziennych spraw. A podarowane w prezencie (na przykład z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka) stanowią nie tylko ciekawy upominek, ale również obietnicę wspólnie spędzonego czasu i doskonałej zabawy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Szybkie rozgrywki

Zacznijmy może od rozgrzewki: gry, która nie tylko jest prosta, ale również dynamiczna, dzięki czemu doskonale pobudza nasz refleks i spostrzegawczość. Mowa tutaj o Dobble – rodzinnej zabawie z charakterystycznymi, okrągłymi kartami. Podczas rozgrywki naszym zadaniem jest poszukiwanie par wśród różnorodnych symboli. Dowolne dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek; naszym celem jest znaleźć go i nazwać zanim zrobią to przeciwnicy. Instrukcja opisuje aż 5 wariantów zabawy, możemy więc wybrać ten, który w danej chwili najbardziej nam odpowiada.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Zabawa z Dobble to nie lada trening umysłowy, który przyda się zarówno dzieciom (by wesprzeć rozwój ich mózgu), jak i dorosłym (jako profilaktyka, na przykład zaburzeń pamięci). Co ważne, na rynku jest wiele wersji gry, spośród których możemy wybrać taką, która najlepiej do nas pasuje. Klasyczne Dobble skierowane są dzieci od 6. roku życia, a na kartach mają przekrój różnych symboli. Możemy jednak skusić się na wersję inspirowaną naszą ulubioną bajką! Gra występuje na przykład w wersji z Minionkami, postaciami z Harry’ego Pottera, a dla młodszych dzieci doskonale sprawdzi się Psi Patrol lub Kicia Kocia, bohaterka popularnych książeczek.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Mistrzowie słowa

Do domowych rozgrywek świetnie nadają się wszelkie tytuły określane jako “imprezowe”. Cechują je proste zasady i możliwość zabawy w naprawdę dużym gronie. Te tytuły jak żadne inne sprzyjają integracji, zwłaszcza jeśli wybierzemy grę z elementami współpracy, jak na przykład Tajniacy. To niebanalna, skojarzeniowa zabawa oparta na pojedynku dwóch drużyn. Ich kapitanowie będą musieli dobierać odpowiednie hasła-wskazówki, by naprowadzić swoich pobratymców na konkretne słowa spośród tych, które znajdują się na stole. Zadaniem grupy jest prawidłowe odgadnięcie toku myślenia przywódcy i powiązanie otrzymanych wskazówek.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Tajniacy to bardzo popularna gra, która ukazała się w kilku wersjach. Jednak niedawno na rynku pojawiła się nowość, która pozwala zaprosić do zabawy młodszych graczy. Tajniacy Disney, bo o nich mowa, również opierają się o wymyślanie i odgadywanie słów, jednak zamiast wieloznacznych i często trudnych haseł w grze wykorzystywane są obrazki i zwroty pochodzące z popularnych animacji. Dzięki grupowemu charakterowi rozgrywki, biorące w niej udział dzieci mogą spokojnie uczyć się abstrakcyjnego myślenia i pracy ze skojarzeniami, jednocześnie biorąc udział w dyskusji i decyzjach podejmowanych przez drużynę.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

W krainie wyobraźni

Wyjątkową kategorią wśród rodzinnych planszówek są gry narracyjne, które pobudzają naszą wyobraźnię i wspierają rozwój kreatywności. Należy do nich Dixit, skojarzeniowa gra pełna bogato ilustrowanych kart. Podczas każdej rundy jedna z osób wciela się w rolę Bajarza, który wybiera jeden z obrazków na ręce i podaje do niego jakieś skojarzenie. To może być cokolwiek: słowo, zdanie, tytuł filmu lub fragment piosenki. Następnie pozostali uczestnicy wybierają po jednej karcie, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła. Wybrane obrazki są tasowane, a naszym zadaniem jest wskazanie, który z nich był tym pierwszym, który zainspirował Bajarza.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Z kolei do zabawy z młodszymi dziećmi doskonale sprawdzą się Opowiadanki. To gra w formie księgi bajek, w której uczestnicy będą odpowiadali za przebieg historii. Naszym zadaniem jest dobieranie postaci, które wcielą się w poszczególne role, a ich indywidualny charakter sprawi, że pozornie ta sama opowieść za każdym razem będzie wyglądała zupełnie inaczej. Dzięki takiej zabawie maluchy uczą się o konsekwencjach podejmowanych decyzji, a także kształtują poczucie sprawczości, które stanowi jeden z fundamentów pewności siebie.

W przypadku obu wspomnianych wyżej gier dodatkowym atutem jest to, że mogą stanowić punkt wyjścia do rozmowy, która pozwoli nam jeszcze lepiej się poznać i zrozumieć nawzajem swój tok myślenia. Dlaczego zdecydowaliśmy się wybrać akurat tę kartę? Za którym skojarzeniem podążaliśmy? Z jakiego powodu ten bohater pasuje do naszej historii lepiej niż pozostali? Warto zadawać takie pytania dzieciom, ale też opowiadać o własnych doświadczeniach.

Co on miał na myśli?

Do klasyki gier rodzinnych należą też wszelkiego rodzaju kalambury. Sprzyjają one rozwojowi inteligencji emocjonalnej i empatii, wymagają bowiem wczucia się w tok myślenia innych i podążania za nim. Pobudzają też kreatywność, bo często wymagają nieszablonowych rozwiązań.

Oprócz klasycznych zabaw tego typu, w których wylosowane hasła przekazujemy za pomocą gestów lub rysowania, mamy do wyboru także nowoczesne, niebanalne formy komunikacji. Jeśli nasze dziecko dopiero stawia pierwsze kroki w kalamburach, warto postawić na takie, w których kilka osób współpracuje, by przekazać jedno hasło odgadującemu. W ten sposób maluch będzie miał okazję oswoić się z kategoriami i nauczyć się obserwowania, jak adresat komunikatu na niego reaguje. Przykładem takich kalamburów jest Koncept Kids, w którym staramy się przekazać nazwę zwierzęcia korzystając z planszy z rozmaitymi cechami takimi jak kolor, wielkość czy miejsce występowania.

Ciekawym sposobem na niebanalne kalambury jest też Imago Family. W tym przypadku również nie musimy wychodzić na środek i machać rękami, bo do przekazywania haseł służą nam przezroczyste karty z prostymi grafikami. Możemy dowolnie je na siebie nakładać tworząc bardziej skomplikowane obrazy. To przykład kalamburów dynamicznych, w których aktywnie dopasowujemy komunikat do odbiorcy i modyfikujemy nasz tok myślenia, kiedy zajdzie taka potrzeba. Co ważne, hasła wykorzystywane w grze są tak wybrane, by były zrozumiałe również dla dzieci, dzięki czemu mogą się one sprawdzić w roli podpowiadających.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Pociągiem po planszy

A co jeśli nie po drodze nam z kreatywnymi zabawami skojarzeniowymi i szukamy bardziej klasycznych gier? Na szczęście w tym obszarze również mamy do wyboru wiele wartościowych, a jednocześnie ciekawych tytułów, które połączą przy stole młodszych i starszych domowników. Idealną grą familijną jest Wsiąść do Pociągu, doskonale łączy bowiem proste zasady, przyjemną rozgrywkę, umiarkowaną interakcję oraz satysfakcję płynącą z wpływu, jaki mamy na swój ostateczny wynik.

Niezależnie od wersji, na jaką się zdecydujemy, naszym celem będzie budowanie na mapie tras kolejowych. Na samym początku otrzymamy karty z miastami, które mamy ze sobą połączyć, a następnie odcinek po odcinku będziemy starali się realizować ten cel. Aby budować poszczególne fragmenty, musimy zbierać zestawy kart wagonów w odpowiednim kolorze. Ot i wszystkie zasady, na których opiera się ta popularna i satysfakcjonująca gra.

Ciekawą odsłoną serii Wsiąść do Pociągu jest Pierwsza Podróż, całkowicie przystosowana do potrzeb najmłodszych graczy. Mamy tutaj znacznie krótsze trasy, losowy dobór kart oraz przejrzystą mapę, na której poszczególne miasta reprezentowane są przez urocze ilustracje, dzięki temu dziecko nie musi umieć czytać, aby zasiąść do zabawy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Obserwatorzy natury

Wszystkie powyższe propozycje doskonale sprawdzą się na początku naszej planszówkowej przygody (choć zaawansowani gracze również je doceniają i będą się przy nich dobrze bawić!). Jeśli zaś chcemy zrobić kolejny krok… cóż, zapraszamy na Łąkę! To przepięknie ilustrowana gra planszowa zaprojektowana przez polskiego autora, która zaprasza nas do świata przyrody i zachęca do jej obserwowania. Podczas zabawy wcielamy się w wędrowców spacerujących po malowniczej okolicy w poszukiwaniu inspiracji i uwieczniających zapierające dech w piersiach widoki. Kierując się pasją i ciekawością świata będziemy rywalizowali o tytuł najwprawniejszego obserwatora przyrody. Przypadnie on temu, kto zdobędzie najwięcej punktów z zaobserwowanych gatunków zwierząt i roślin, krajobrazów oraz pamiątek zebranych z wędrówki.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Łąka to nieco bardziej rozbudowana planszówka, która wprowadzi nas w świat strategii i poszukiwania najlepszych dróg do zwycięstwa. Dodatkowo zawiera też element edukacyjny – do gry dołączony jest specjalny indeks kart, pełen przystępnie napisanych ciekawostek o gatunkach, które się na nich pojawiają.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Rebel

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.