Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Basia ma 5 lat. Mieszka w Polsce razem z rodzicami i braćmi – starszym Jasiem i młodszym Frankiem. Mama zajmuje się domem, tata jest lekarzem. Życie toczy się takim samym rytmem, jakim w wielu polskich domach. Temu życiu przygląda się Basia. Wszystkiego bardzo ciekawa, chcąca poznać każdy szczegół i mechanizm rządzący światem. Jej historie, zamknięte w tematycznych książkach, pokochały dzieci w całej Polsce.

Dziewczynka z sąsiedztwa

Basia nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić. Jej znakiem rozpoznawczym są ubrania w biało-czerwone paski. To sympatyczna dziewczynka, choć miewa humory i zdarza jej się złościć. Strasznie bałagani, nie lubi sprzątać, a ze starszym bratem raz znajduje wspólny język, innym razem nie może się dogadać. Jak to w życiu. I to właśnie jest fenomen książek o Basi. Dzieci je kochają, a dla rodziców są ogromnym wsparciem w przeprowadzaniu najmłodszych po różnych, życiowych sytuacjach. Basia to dziewczynka z sąsiedztwa, dobra koleżanka. Jej historie, dzięki temu, że osadzone w polskich realiach, wydają się bardzo bliskie, dziejące się tuż obok, pozwalające, jak w zwierciadle, zobaczyć niektóre z sytuacje z życia każdego z nas. Nieidealni są też rodzice. Mamie zdarza się złościć, po domu chodzi w powyciąganym dresie, a tatę pochłania praca.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Egmont

Małe problemy wielkiej wagi

Książki o Basi podzielone są na różne tematy. Można po nie sięgać w konkretnych sytuacjach, w których chcemy pomóc dziecku zrozumieć dane mechanizmy czy oswoić nowe sytuacje. Doskonale sprawdzą się również na co dzień, zabierając dzieci w podróż po interesujących przygodach 5-letniej dziewczynki, której towarzyszy ulubiony pluszak Misiek Zdzisek. Jakie przygody czekają Basię? Pozna, czym jest telefon i tablet i spróbuje się od nich nie uzależnić, dostanie zegarek, dowie się, jak zachowywać na basenie. Zacznie ruszać się jej mleczny ząb i będzie musiała pójść do dentysty. Na przegląd zębów wybierze się cała rodzina i szybko okaże się, że nie tylko Basia ma obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Wiosną mama oznajmi, że wraca do pracy. Będzie to praca… zdalna. Dziewczynce trudno będzie zrozumieć, jak można pracować z domu. Z nową sytuacją będzie musiała zmierzyć się cała rodzina.

„Gratis nie jest za darmo”

„Basia” to seria książeczek stale aktualnych, podejmujących tematy, z którymi nasze dziecko prędzej czy później będzie musiało się zmierzyć. Basia uczy się tolerancji, wartości pieniądza, dowiaduje się, czym są domowe obowiązki, dlaczego nie należy ulegać modzie i dlaczego „gratis” nie jest za darmo. Przygody przeżywa wraz z całą swoją rodziną, dzięki czemu jest to ciekawa książka i dla nas, rodziców. Pokazuje, jak dzieci różnie mogą intepretować życiowe sytuacje i jak ważne jest odpowiednie podejście do różnych spraw. Jednocześnie nie brakuje w niej humoru, a wiele sytuacji rodzinnych podanych jest z przymrużeniem oka. Mrugnięcie oka do nas, rodziców, pozwala na równi z dzieckiem zaangażować się w przygody Basi. Tata boi się wizyty u dentysty albo ulega modzie, wybierając najmodniejsze czerwone trampki z dodatkową parą sznurowadeł gratis.

Basia idzie do zoo

Teraz Basia może towarzyszyć dzieciom nie tylko podczas codziennego czytania książek, ale i podczas zabawy. Wydawnictwo Egmont Polska przygotowało grę planszową, która pozwala wcielić się w ulubioną bohaterkę i jej rodzinę. Niewielkich rozmiarów gra idealnie mieści się w torebce, dzięki czemu można zabrać ją na rodzinny piknik czy wyjazd. Do świata gry wprowadza krótkie opowiadanie. Brat Basi – Janek, otrzymał od kuzyna stary telefon komórkowy. Przez pęknięty ekran urządzenie nie bardzo nadawało się do użytku, ale za to robiło zdjęcia. Janek fotografował wszystkich domowników. Wtedy tata wpadł na pomysł, by całą rodziną wybrali się do zoo i sfotografowali zwierzęta. W skład gry wchodzi 36 kafelków ze zwierzętami i 8 żetonów postaci – wszystkie usztywnione, co zapewnia trwałość i ułatwia grę z młodszymi dziećmi. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 4. roku życia. Można rozgrywać ją na 3 sposoby, w zależności od wieku graczy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Egmont

Gra dostępna jest na www.egmont.pl  w sklepach z planszówkami oraz w księgarniach, empikach i marketach prowadzących sprzedaż gier planszowych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.