Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu


Jeśli dotąd nie docenialiśmy świata, który nas otacza, zapewne zmieniło się to pod wpływem pandemii i obowiązujących restrykcji. Wspólne, rodzinne spacery po okolicznych parkach, lasach, wzdłuż rzek czy zabawy w ogrodzie, pokazały, jak cenne jest obcowanie z naturą. Aby móc z tego jak najdłużej korzystać, trzeba zacząć działać. To jest ten moment, kiedy należy zacząć żyć ekologicznie i uczyć ekologii nasze dzieci.

Rodzinna narada

Zróbmy rodzinną naradę, by wspólnie porozmawiać o tym, dlaczego troska o środowisko jest tak ważna. Nie musimy tego robić w domu. Wybierzmy się na wspólny spacer do lasu, zabierzmy pociechę nad rzekę, by porozmawiać o zanieczyszczeniu wód. A w domach – popuśćmy wodze fantazji. Niech pełna butelka wody mineralnej odzwierciedla zasoby wodne na całej ziemi, a łyżeczka – tylko pitną. Pokażmy dziecku, jak niewielką ilość wody mamy do dyspozycji i dlaczego musimy zacząć ją oszczędzać.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Ekonawyki, P&G

Sięgnijmy po wsparcie

Jeśli brakuje nam pomysłów na to, jak wprowadzić dzieci do świata ekonawyków, sięgnijmy po dostępne w internecie materiały. Mogą stanowić bazę do nauki dbania o środowisko lub inspirować do zabawy czy rozmowy o ekologii. Materiały dopasowane do wieku dzieci przygotowały Fundacja Nasza Ziemia oraz Procter & Gamble. Można je pobrać bezpłatnie ze strony: Fundacji Nasza Ziemia. Przeznaczone są dla szkół, ale równie dobrze możemy korzystać z nich w domu. „Uczniowskie Ekonawyki” dla klas 1-6 to trzy kilkuminutowe animacje, które w jasny i łatwy sposób prezentują codzienne zachowania proekologiczne: uczą, jak oszczędzać wodę podczas mycia rąk i zębów, pokazują, dlaczego warto wyjmować ładowarkę z gniazdka. Dla starszych dzieci, uczniów klas 7-8, przygotowano materiały „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków”. Znajdziemy tu karty pracy dla uczniów i pomysły na angażujące projekty. Warto zaznaczyć, że materiały można wykorzystać na lekcji nie tylko przyrody, ale też na lekcjach innych przedmiotów lub na godzinie wychowawczej. Są one zgodne z programem nauczania, a także nadają się do wymagań edukacji zdalnej.

Korzystając z materiałów w szkole, uczniowie wspólnie z klasą mogą wziąć udział w konkursie. Wystarczy, że zorganizują akcję ekologiczną w wybranej formie, a następnie udokumentują ją np. w postaci zdjęć, wideo lub prezentacji. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 marca pod adresem konkurs@naszaziemia.pl.

Do wygrania jest 5 nagród pieniężnych, każda w wysokości 2000 zł, które można przeznaczyć na zakup wyposażenia do pracowni przyrodniczych, materiały do zajęć z zakresu edukacji odpadowej lub też na atrakcyjne prelekcje czy warsztaty oraz 10 ekozestawów, tj. torba oraz bidon dla każdego ucznia.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Ekonawyki, P&G

Kropla na wagę złota

W domu naukę ekonawyków zacznijmy w łazience. Mycie rąk stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – to jeden z głównych elementów dbania o higienę i zdrowie. Ręce powinno się myć przez 30 sekund, ale nie trzeba do tego zużywać hektolitrów wody. Pokażmy dziecku, jak robić to oszczędniej. Wystarczy zwilżyć dłonie, a potem zakręcić kran i dokładnie je namydlić: umyć grzbiet i wnętrze oraz przestrzenie między palcami. Tak umyte ręce wystarczy tylko spłukać. Ile pozwoli to zaoszczędzić? Ponad litr wody. Możemy pokazać to dziecku, przynosząc butelkę o odpowiedniej pojemności. Dużo? Da się jeszcze więcej. Podsuńmy dziecku kubek podczas mycia zębów. Dzięki temu woda nie będzie musiała się lać strumieniem podczas tej codziennej czystości. Pozwólmy, by kubek dzieci wybrały samodzielnie – z ulubioną postacią z kreskówki albo własnym imieniem – wtedy chętniej będą po niego sięgać. Wodę można też oszczędzać w kuchni, przypominając dziecku, by nie zmywało naczyń ręcznie, tylko wkładało je do zmywarki

Czas na śmieci

W kuchni jest kilka ekologicznych lekcji do odrobienia. Oprócz działań, które pozwolą nam zmniejszyć ilość odpadów, uczmy dzieci właściwego segregowania śmieci. Niech pociechy nakleją na domowe pojemniki na odpady odpowiednie naklejki, które pomogą im właściwie zapamiętać, gdzie wrzucać jakie śmieci. Dla starszych dzieci możemy zrobić ściągę i umieścić ją na lodówce, by mogły na nią zerkać i mieć pewność, że umieszczają odpady we właściwych pojemnikach. Kupmy dzieciom materiałowe torby, aby nie musiały korzystać z jednorazowych reklamówek. Wodę do szkoły nalejmy do bidonu albo butelki z filtrem. W razie potrzeby dzieci same mogą uzupełniać braki kranówką, która w większości miejsc w Polsce jest zdatna do picia. W ten sposób nie potrzebne będzie kupno wody w plastikowych butelkach.  

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Ekonawyki, P&G

To ma być dobra zabawa

Dzieci bez problemu nauczą się także oszczędzania energii, musimy tylko podpowiedzieć im, jak to zrobić. Wystarczy, by przypominać o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, z których nie korzystają oraz by jak najdłużej używały światła dziennego podczas zabawy czy nauki. Z uczenia ekonawyków możemy zrobić świetną zabawę dla całej rodziny. Zróbmy planszę i wypiszmy na niej najważniejsze czynności: oszczędzanie prądu, segregowanie śmieci, oszczędzanie wody. Jeśli któryś z domowników zapomni wyłączyć światła, można mu o tym przypomnieć odpowiednią naklejką na planszy. Kto uzbiera najwięcej „dobrych” naklejek, może dostać wymyśloną przez nas odznakę ekobohatera.

Jeśli w domu nauka przerodzi się w dobrą, drużynową zabawę, w szkole nasze dzieci zostaną zachęcone do ekologicznych działań ciekawymi materiałami i mobilizującym konkursem, ochrona środowiska szybko wejdzie im w krew i stanie się nową codziennością. To mały krok dla nas, ale ich suma może mieć wielkie znaczenie dla planety. Jeśli takie kroki zostaną podjęte w każdym domu, jest więcej niż prawdopodobne, że negatywne zmiany dla środowiska uda się zatrzymać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.