Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powietrze jest nam niezbędne do życia. Oddychamy nim 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Niestety, jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Od kilku ostatnich lat problem zanieczyszczenia powietrza jest podnoszony na całym świecie. Z dostępnych danych wynika, że około 90 proc. mieszkańców europejskich miast jest narażonych na zanieczyszczenia w stężeniach wyższych niż poziomy jakości powietrza uznane za szkodliwe dla zdrowia.

Źródłem zanieczyszczeń jest przede wszystkim węgiel i drewno spalane w piecach gospodarstw domowych, ale także spaliny samochodowe, procesy przemysłowe, stosowane w rolnictwie pestycydy. W Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera ok. 45 tys. osób.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Nie tylko roztocza

Wydawać by się mogło, że przed zanieczyszczeniami skutecznie chronią nas nasze domy. Okazuje się jednak, że jakość powietrza w pomieszczeniach może być nawet 5 razy gorsza niż na zewnątrz. Dlaczego? Po pierwsze, regularnie wietrząc pomieszczenia, wpuszczamy do domów zanieczyszczenia z zewnątrz. Ten problem narasta jesienią i zimą, w sezonie grzewczym. Po drugie, w domach obecnych jest wiele alergenów: kurz, sierść zwierząt, roztocza, które panoszą się w poduszkach, materacach, pluszakach, meblach tapicerowanych.

Na jakość powietrza wpływają również: dym papierosowy, pleśń, a nawet środki do sprzątania czy higieny osobistej. Wiele popularnych środków czyszczących, a nawet balsamy czy perfumy mogą uwalniać niewidoczne lotne związki organiczne. To samo dzieje się w kuchni. Dania, które przygotowujemy codziennie, nie tylko uwalniają zapachy, ale i szkodliwe cząstki – te ostatnie pochodzą z urządzeń stosowanych do ich przygotowania.

Gorsze samopoczucie i problemy ze zdrowiem

Jakość powietrza w domach, gdzie przebywamy dużą część dnia, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Najbardziej odczuwają to osoby cierpiące na alergie i astmę. Są one o wiele bardziej podatne na krótkotrwałe skutki zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Mogą zaobserwować objawy takie jak: podrażnienie oczu, układu oddechowego, bóle głowy, nudności, duszność i zawroty głowy. Do długoterminowych skutków negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza zalicza się: choroby układu oddechowego i serca, a nawet raka płuc.

Suche powietrze zimą

Jesienią i zimą dodatkowo pojawia się problem suchego powietrza, generowany przez stosowane źródła ciepła. Ma to także wpływ na zdrowie i samopoczucie. Gdy wilgotność w pomieszczeniu spada, możemy borykać się z suchością skóry, spierzchniętymi ustami, wysuszonymi śluzówkami. To ostatnie z kolei zwiększa podatność na infekcje, stąd osoby przebywające w suchych pomieszczeniach mogą częściej borykać się z chorobami górnych dróg oddechowych: przeziębieniem, częstym katarem czy skarżyć się na ból gardła. Suche powietrze negatywnie wpływa także na oczy – stają się zaczerwienione, mogą swędzieć i piec.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Czystsze i nawilżone powietrze

Jak zadbać o powietrze w domach i mieszkania? Przede wszystkim regularnie sprzątać przestrzenie, w których się przebywa, zwracając uwagę, by stosowane do tego środki były jak najbardziej bezpieczne dla zdrowia. W przypadku kuchni należy upewnić się, że jest ona odpowiednio wentylowana. Oczywiście ważne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie. Kropką nad i jest stosowanie odpowiedniego oczyszczacza powietrza. To szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, alergików, astmatyków czy osób żyjących w dużych miastach – w ich przypadku skutki zanieczyszczeń mogą być najbardziej odczuwalne.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powinien być poprzedzony dokładną analizą. W pomieszczeniach, w których jest sucho, najlepiej wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżania, jak na przykład Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde™. Oczyszcza, nawilża i wentyluje. Wychwytuje aż 99,95 proc. cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra takich jak smog, bakterie, wirusy i alergeny. Do tego filtr z węglem aktywnym usuwa zapachy i gazy, w tym lotne związki organiczne. Bez odpowiedniego standardu filtracji mniejsze cząsteczki mogą ominąć oczyszczacze i pozostać w domu. Dlatego Dyson zastosował w pełni uszczelnioną filtrację HEPA H13. Uniemożliwia to powrót zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia. W Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde™ zastosowano także unikany filtr katalityczny, który w sposób ciągły zatrzymuje i usuwa formaldehyd – trujący gaz, który nas otacza. Filtr samoistnie się regeneruje, dzięki czemu nie trzeba go wymieniać. Zapomnieć można także o częstej wymianie wody w nawilżaczu. 5-litrowy zbiornik z wodą zapewnia ciągłe nawilżanie do 36 godzin bez konieczności regularnego uzupełniania zbiornika

Stałe monitorowanie

Urządzenie Dyson nie tylko oczyszcza i nawilża, ale i wentyluje pomieszczenia. Technologia Dyson Air Multiplier™ rozprowadza oczyszczone powietrze w całym pomieszczeniu. Producent testuje oczyszczacze w pomieszczeniu o powierzchni 81 metrów sześciennych z dziewięcioma czujnikami, które w sposób ciągły mierzą jakość powietrza. To rzadko spotykane na rynku. Wielu producentów stosuje do testów pomieszczenie o powierzchni 28,5 metrów sześciennych, tylko z jednym czujnikiem i dodatkowym wentylatorem, który sztucznie zwiększa cyrkulację powietrza. Dyson nie tylko równomiernie oczyszcza powietrze w całym pomieszczeniu, ma także wbudowane czujniki, które stale analizują parametry jakości powietrza, a unikalny algorytm sprawdza dane co sekundę. Urządzenie diagnozuje zanieczyszczenia na poziomie molekularnym, wyświetlając wyniki w czasie rzeczywistym na ekranie LCD, dzięki czemu można na bieżąco śledzić jakość powietrza w pomieszczeniu.

W domach i mieszkaniach spędzamy coraz więcej czasu. Temat jakości powietrza staje się istotniejszy niż kiedykolwiek. Niska jakość powietrza w pomieszczeniach może prowadzić do szeregu krótko- i długoterminowych problemów zdrowotnych, wpływa także na samopoczucie. Skuteczne oczyszczanie powietrza i odpowiednie nawilżanie staje się jednym z najważniejszych wyzwań w zakresie troski o zdrowie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.