Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Odkąd zostałam mamą, mój telefon przejęło dziecko. Wita mnie już na tapecie. Z uśmiechem na twarzy pałaszuje pierwsze lody tej wiosny. Tylko przez kilka dni. Później wybiorę coś nowego, by zawsze cieszyć się innym momentem, który rozbraja, wywołuje uśmiech i dobrze nastraja.

Chwytaj najważniejsze momenty w życiu Twojego dziecka

Wspaniałych momentów jest w życiu dziecka wiele. Każdy wydaje mi się, jako matce, ważny. Pierwsze przekroczenie progu przedszkola, pierwszy publicznie wypowiedziany wierszyk, szalony zjazd ze zjeżdżalni albo pierwsza jazda na rowerze bez asekuracji. A ile jeszcze przede mną… Dzieci pokazują tak wiele obliczy, dostarczają mnóstwa inspiracji, że w zasadzie chciałoby się je fotografować niemal non stop. Zachwycają naturalnością, czystymi, nieudawanymi emocjami. Śmieją się, a gdy chcą, pozostają smutne, złoszczą się, kiedy coś nie idzie po ich myśli. Zdjęcia to urywki tych chwil, zapisy wspomnień, ale też pięknych emocji.

A może czas na album?

Moja galeria to prawie 1500 zdjęć niespełna sześcioletniej córki. Szóste urodziny już za kilka dni. Znów powstanie kolejnych kilkadziesiąt nowych fotografii. Jeśli spojrzeć na całość, miesięcznie robię około 20 zdjęć pociechy. Pewnie więcej, bo od czasu do czasu robię porządki w galerii, usuwając mniej udane ujęcia, a tych zdarza się, niestety, sporo. Przy ruchliwych pociechach, zrobienie idealnego ujęcia nie jest wcale łatwe. Znaczenia w tym przypadku nabiera odpowiedni smartfon. Zdjęcia w telefonie to jedno. Kiedyś babcia zapytała mnie, czy mam album ze zdjęciami córki? To dało mi do myślenia. To w albumach zdjęcia są przecież najbardziej dostępne i najłatwiej się do nich wraca. W tym przypadku aparat w smartfonie ma jeszcze większe znaczenie, bo kto z nas w codziennych sytuacjach obecnie poza telefonem nosi ze sobą lustrzankę czy kompakt?

Smartfon, który robi dobre jakościowo zdjęcia

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Dobry aparat w telefonie, to klucz do pięknych zdjęć. Zamiast wielu nieudanych ujęć, można mieć jedno, ale idealne. Nie tylko najlepiej obrazujące emocje, ale nadające się do wydruku, pozwalając tworzyć fotoksiążki, albumy, dając możliwość częstszego wracania do wspomnień i dzielenia się nimi z innymi. Szukałam stylowego smartfona, którym robiłabym ładne zdjęcia i tak się złożyło, że trafiłam na smartfon OPPO.

Design, który może się podobać  

Reno7 Lite 5G, bo o nim mowa, przyciągnął mój wzrok ciekawym wzornictwem. Zastosowano tu OPPO Glow, czyli autorskie rozwiązanie marki. Wariant Rainbow Spectrum, jak sama nazwa sugeruje, to tęczowe wykończenie – na tyle matowej obudowy dopatrzymy się różnych kolorów od czerwonego, przez żółty do zielonego. Moim zdaniem, wygląda naprawdę ładnie. Możemy wybrać też wersję w bardziej stonowanych kolorach, czyli Cosmic Black.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Jednak nie tylko kolor wpadł mi w oko. Zwróciłam też uwagę na detale. Smartfon posiada diody powiadomień. Okalają obiektywy tylnego aparatu i świecą w różnych odcieniach, w zależności od rodzaju powiadomienia, które otrzymamy. Mała rzecz, a cieszy oko.  

Smartfon, z którym nadążysz za swoim dzieckiem

To, co jednak najbardziej zachwyca, to możliwości aparatu. Zresztą cała seria Reno7 to szereg funkcji, za pomocą których można tworzyć dobre jakościowo zdjęcia i wideo portretowe.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

W przypadku fotografowania dzieci, najbardziej przydatna funkcja, którą odkryłam w Reno7 Lite 5G to Portrety HDR. Korzystając z niej, odpowiednio rozjaśnimy wizerunek, pomagając jednocześnie uchwycić to, co najładniejsze w scenerii, którą chcemy mieć na zdjęciu. Nie ma problemu, jeśli w kadrze chcemy uwzględnić więcej naszych pociech. Zauważyłam, że przedni aparat automatycznie wykrywa oświetlenie tła i wycisza rozbłyski wokół twarzy lub otoczenia. Dzięki temu zarówno obiekt, jak i tło są uchwycone z zachowaniem wszystkich szczegółów.

Kolejna funkcja, która zdecydowanie przyda się rodzicom to śledzenie obiektu, w moim przypadku jest nim córka. Mojej sześciolatki wszędzie jest pełno, zawsze jest w ruchu, także ta funkcja nie raz ratuje moje zdjęcie – dzięki niej uzyskuję efekt ostrości. Gdy mam ochotę na nieco więcej kreatywności, włączam funkcję AI Color Portrait, czyli inteligentny portret, która automatycznie wykrywa fotografowaną osobę i zachowuje jej oryginalny kolor, jednocześnie przekształcając resztę obrazu na czarno-biały efekt.

Jednoczesne nagrywanie z przedniej i tylnej kamery? To możliwe

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Przekonałam się, że smartfonem tym można nie tylko robić ładne zdjęcia, ale też nagrywać filmy w dobrej jakości. Szczególnie przypadła mi do gustu funkcja Bokeh Flare Portrait, która umożliwia tworzenie filmów z efektownym rozmyciem tła i odcięciem postaci. A także Upiększanie AI. Jak każdemu zdarza mi się mieć gorszy dzień, wówczas niezwykle ta przydatna funkcja umożliwia wprowadzanie subtelnych i naturalnych edycji filmów portretowych.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Jeśli chcemy nagrywać pociechy, docenimy funkcję Dual-View Video. Dzięki niej nagramy film jednocześnie z przedniej i tylnej kamery. To sprawia, że na filmie jesteśmy my i to, co chcemy pokazać, czyli na przykład reakcję dziecka otwierającego prezent na urodziny. Do wyboru mamy trzy różne schematy wyświetlania kręconego obrazu. Kadr możemy podzielić pół na pół lub umieścić widok z aparatu frontowego w małym okienku lub prostokącie. Ich położenie da się swobodnie zmieniać, także w czasie nagrywania. Takie nagrania świetnie się sprawdzą na przykład na profilu na Instagramie – to ważne, bo często dzielimy się przełomami w życiu naszych dzieci właśnie tam.

Smartfon ten docenisz też, gdy będziesz z dzieckiem w miejscu z ciemniejszą scenerią, jak na przykład oceanarium. Wówczas funkcja Ultra Night Video pozwoli nagrać wyraźniejsze filmy, a za pomocą funkcji AI Highlight Video uchwycisz wszystkie szczegóły znajdujące się zarówno na pierwszym, jak i drugim planie.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Smartfon OPPO to dobra propozycja dla rodziców, którzy szukają urządzenia do robienia rodzinnych zdjęć. Nada się nie tylko do fotografowania, ale również nagrywania dzieci, pozwalając uchwycić ich wszystkie oblicza. Mając dobry smartfon, jedno zdjęcie wystarczy, by zachować wspomnienia i cieszyć się nimi jak najdłużej – niezależnie od tego, czy spoglądać będziemy na nie na ekranie telefonu, komputera czy wydrukowane w albumie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.