Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za oknem robi się prawdziwa jesienna aura. Długie, chłodne wieczory, doskonale nadają się do nadrabiania zaległości kinowych. Na kanapę można zaprosić przyjaciół, rodzinę albo usiąść na niej w pojedynkę i czerpać emocje, śledząc losy ulubionych bohaterów. Domowe kino to jedna z najlepszych recept na jesienną chandrę czy wieczorną nudę. Dostępna oferta wielu ciekawych platform internetowych czy nadawców telewizji cyfrowej sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni film, serial albo program rozrywkowy. Warto zadbać jednak nie tylko o repertuar, ale także o to, by kino domowe nie szkodziło naturze.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Troska o ekologię rozciąga się na wszystkie aspekty życia. Małe kroki, ale podejmowane przy różnych okazjach pracują na globalny sukces. Życie w zgodzie z naturą nie jest modnym sloganem. Wobec zmian następujących w środowisku staje się koniecznością. Już teraz, w postaci anomalii pogodowych, obserwujemy, jak zmienił się klimat. Widzimy tony plastiku dryfującego w morzach i nie mniej zalegającego na plażach. Jeśli nie zmienimy stylu życia na ekologiczny, nie tylko częściej doświadczać będziemy niebezpiecznych zjawisk pogodowych, ale bezpowrotnie utracimy też wiele gatunków zwierząt czy roślin. Segregujemy śmieci, staramy się świadomie kupować produkty spożywcze i codziennego użytku. Jesienią możemy rozszerzyć ekologiczne działania na jeszcze więcej aspektów, choćby kino domowe.

Nie tylko klasa energetyczna

 

Jak oglądać telewizję ekologicznie? Warto zacząć od wyboru sprzętu. Dość powszechne podczas kupowania telewizora jest zwracanie uwagi wyłącznie na jego klasę energetyczną. Tymczasem jest to tylko jedno z kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę. Warto sprawdzić, jakie działania w zakresie zrównoważonego rozwoju podejmuje producent telewizora oraz jakie certyfikaty posiada sam sprzęt. Telewizory LG OLED otrzymały wyróżnienie SGS Eco-Product. Zostało przyznane przez światowego lidera w dziedzinie inspekcji, weryfikacji, badań i certyfikacji – instytut badawczy z siedzibą w Szwajcarii Société Générale de Surveillance (SGS). Modele doceniono w kilku aspektach. Telewizory LG OLED nie zawierają szkodliwego dla zdrowia kadmu, a ponadto do ich produkcji zużywa się mniej zasobów niż w przypadku telewizorów LED. Charakter wykorzystywanych materiałów pozwala łatwiej poddać je recyklingowi. Dodatkowo ekrany OLED nie zawierają fosforku indu, sklasyfikowanego jako rakotwórczy.

Mniej plastiku, lepiej dla środowiska i zdrowia

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

LG OLED mają też w sobie mniej plastiku niż telewizory LED. Przykładowo, aby wyprodukować telewizor LG OLED G1 Gallery Design o przekątnej 65 cali, potrzeba zaledwie 30 procent plastiku, który jest zużywany przy produkcji telewizora LCD tej samej wielkości (model 65UP75). W 2020 roku LG zmniejszyło użycie plastiku w 14 modelach OLED, w tym roku już w 18 modelach. To pozwoliło oszczędzić zużycie plastiku aż o 10 tys. ton. To nie tylko lepiej dla środowiska, ale i zdrowia.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W tym aspekcie telewizory LG OLED pozwalają na jeszcze więcej, dbając oczy widzów. Mają samoświecące piksele, dzięki czemu są pozbawione podświetlenia. To w połączeniu z krótkim czasem reakcji sprawia, że obraz nie miga, co często zdarza się w przypadku telewizorów LED. Ekrany LG OLED jako pierwsze uzyskały też certyfikat UL (Underwriter Laboratories) poświadczający, że nie wywołują dyskomfortu powodowanego przez odblaski. Testy potwierdziły również, że emitują mniej szkodliwego dla oczu niebieskiego światła niż ekrany LED.

Bez zbędnego oświetlenia

Wybór odpowiedniego sprzętu to najważniejszy krok w stronę ekologii. Warto jednak pamiętać o innych czynnikach, które wpływają na to, że oglądanie telewizji będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Jeśli planujemy długi seans filmowy, wyłączmy zbędne oświetlenie w domowych przestrzeniach. Nie tylko stworzymy w ten sposób odpowiedni nastrój, ale i oszczędzimy prąd. Popcorn można zrobić w kilka minut z ziaren kukurydzy. To bardziej ekologiczne niż kupowanie kilku plastikowych opakowań z gotową przekąską. Jedna paczka ziaren kukurydzy wystarczy na kilka seansów.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Tych kilka kroków sprawi, że oglądanie telewizji będzie bardziej przyjazne dla środowiska i lepsze dla zdrowia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza stojąc przed zakupem nowego telewizora lub wymianą sprzętu. Nowoczesne sprzęty nie uznają kompromisów. Ekologia idzie w parze z wysoką jakością i innowacjami. Telewizory LG OLED serii G1 Gallery i C1 umożliwiają kinowe doznania dla uszu i oczu, pozwalając odtwarzać filmy 4K HDR. Fani sportowych rozgrywek mogą poczuć się jak na stadionie, a gracze, dzięki płynnemu obrazowi, jak w najlepszym salonie gier. Komunikację ułatwia pilot, który umożliwia wyszukiwanie głosowe w języku polskim, a do tego ma zdolność ucznia się i rozpoznawania głosów domowników. To wszystko opakowane w mniejszą, w porównaniu z telewizorami LED, ilość plastiku, pozbawione szkodliwych substancji i łatwiejsze w recyklingu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.