Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Informatyka, nowe technologie i inne kierunki inżynieryjne to zawody, w których mężczyźni nadal stanowią większość. Jednak, jak wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2020” , udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką systematycznie wzrasta. Na publicznych uczelniach technicznych kształci się już 36% studentek, a kierunki informatyczne wybiera 15% kobiet. Coraz odważniej decydujemy się na specjalizacje inżynieryjne i podążamy ścieżką zawodów technicznych.

 

– Moja praca łączy w sobie zarządzanie projektami i ludźmi. Nieustannie wypracowujemy innowacyjne rozwiązania. Dbamy o jakość i bezpieczeństwo procesów – opisuje swoją pracę Marta Konieczna, która jako Operations Manager w Centrum Logistyki E-Commerce Amazon odpowiada za wysyłki zamówień do klientów i współpracuje ze stuosobowym zespołem. W centrum logistycznym pracuje także Jolanta Bluszcz, jednak jej codzienne obowiązki znacznie różnią się od tego, czym zajmuje się Marta. Do zadań Joli należą przeglądy technologii różnego rodzaju przenośników transportowych, analiza danych i planowanie pracy zespołu. – Szczególnie podoba mi się to, że każdy dzień jest inny od poprzedniego, przynosi nowe doświadczenia. Sytuacja potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, co rozwija moją umiejętność szybkiego dostosowywania się – podkreśla Jola.

Marta Konieczna, Operations Manager w centrum logistycznym Amazon/Materiał promocyjny PartneraMarta Konieczna, Operations Manager w centrum logistycznym Amazon/Materiał promocyjny Partnera 

W gdańskim Centrum Rozwoju Technologii Amazon pracuje Ewa Kolczyk, która rozwija oparty na rozwiązaniach chmurowych serwis głosowy Alexa. Zespół, którym kieruje, wprowadza możliwość korzystania z urządzeń Echo z głosem znanych osób – obecnie Samuela L. Jacksona. – Wymaga to nie tylko stworzenia odpowiedniego modelu głosu, ale też zmiany sposobu, w jaki rozumiemy pytania klientów i konstruujemy odpowiedzi – wyjaśnia Ewa. W Centrum Rozwoju Technologii pracuje również Marta Czarnowska: – Na co dzień zajmuję się tworzeniem narzędzi do budowania głosów text-to-speech używanych przez Alexę i AWS Polly. Pracuję zarówno nad implementacją, jak i projektowaniem architektury, testowaniem oraz utrzymywaniem naszych narzędzi.

Amazon to także chmura obliczeniowa Amazon Web Services (AWS), której częścią jest Emilia Smolko, CEE Solutions Architect. – W mojej roli analizuję problemy klientów i pomagam znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jako architekt jestem łącznikiem między biznesem i technologią – opowiada Emilia. W siedzibie AWS w UK pracuje jej imienniczka Emilia Brzozowska, która również obejmuje stanowisko Solutions Architect. Jak wygląda jej praca w inżynierii? Emilia na co dzień wspiera klientów w wyzwaniach związanych z architekturą przechowywania i przetwarzania danych w chmurze, korzystając przy tym z najlepszych praktyk. – Praca w AWS to kontakt z najnowocześniejszą technologią wykorzystywaną w różnych branżach i firmach – zaczynając od startup-ów, a kończąc na bankach. Rola Solutions Architect pozwala łączyć moją miłość do technologii z niekończącą się kreatywnością. Praca w chmurze i mnogość projektów otwierają nieograniczone możliwości do rozwoju przełomowych technologii – podsumowuje Emilia.

Emilia Brzozowska, Solution Architect w Amazon Web Services/Materiał promocyjny PartneraEmilia Brzozowska, Solution Architect w Amazon Web Services/Materiał promocyjny Partnera 

Czym kierują się ekspertki w codziennej pracy? Korzystają z określonych w Amazon zasad przywództwa.
– Pierwsza z nich to: „Pracuj z pasją dla klienta” – od tego wszystko się zaczyna – mówi Marta Konieczna. Dla Marty Czarnowskiej istotne jest, aby „wykazywać się postawą właścicielską, czyli działać perspektywicznie w imieniu całej firmy”. – Myśl odważnie i bądź zawsze gotowa do działania! – zachęca Jola Bluszcz, nawiązując do kolejnych zasad Amazon.

Ekspertki Amazon inspirują do podejmowania nowych wyzwań i udowadniają, że inżynieria wymyka się schematom. Znajdź własną ścieżkę kariery na www.amazon.jobs/pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.