Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początku września, podczas tragów technologicznych IFA w Berlinie, firma Lenovo zaprezentowała ofertę nowych, jeszcze bardziej inteligentnych laptopów 14-calowych: Yoga C940 i Yoga S740. Oba to efekt współpracy Lenovo z firmą Intel®. Urządzenia należą do najsmuklejszych, najlżejszych i najbardziej intuicyjnych w obsłudze komputerów ze sztuczną inteligencją (AI). Działają z najnowszymi procesorami Intel Core™ oraz systemem Windows 10.

Usługa głosowa

W obu laptopach zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań. Jedną z ciekawszych funkcji jest funkcja Q-Control. Dzięki niej laptopy działają w inteligentnym trybie chłodzenia, który automatycznie dostosowuje wydajność i optymalizuje żywotność baterii w zależności od zadań. Do tego warto wspomnieć o trybie wstrzymania z zachowaniem łączności, dzięki któremu laptopy Yoga mogą wykonywać w tle takie zadania, jak odbiór poczty czy wybudzać się błyskawicznie z trybu uśpienia jak smartfony.

Na wybranych rynkach są też dostępne nowe laptopy Yoga z inteligentniejszymi funkcjami działającymi z usługą głosową Amazon Alexa. Lenovo zapowiada też trzy nowe funkcje Alexy na komputerach dla użytkowników indywidualnych doskonalące sposób pozyskiwania informacji. Do Alexy można mówić, kiedy pokrywa laptopa jest otwarta, a komputer jest zablokowany lub w trybie uśpienia. Alexa odpowie błyskawicznie komunikatami wyświetlanymi na dole ekranu. Alexa rozumie dwa języki bez konieczności zmiany ustawień. Obecnie dostępny jest język angielski i niemiecki.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Yoga C940 – laptop dla wymagających

14-calowy Lenovo Yoga C940 to laptop konwertowalny „2w1”. Nowoczesnego designu nadaje mu całkowicie metalowa obudowa. W komputerze zastosowano szereg ciekawych funkcji m.in. biometryczne uwierzytelnianie z Windows Hello, pióro cyfrowe ze schowkiem ładującym i funkcją Windows Ink. Yoga C940 to laptop bardzo wydajny. Żywotność baterii została wydłużona w modelu z ekranem FHD do 17,5 godziny, a w modelu z ekranem UHD do 10,5 godziny. Laptop oferuje wyświetlacz z Dolby Vision®9 oraz nowo zaprojektowany obracany soundbar z głośnikami Dolby Atmos® Speaker System odtwarzający realistyczny dźwięk w każdym trybie działania komputera.

Dla całej rodziny

14-calowy Lenovo Yoga S740 to z kolei laptop z aluminiową obudową i dopasowaną kolorystycznie klawiaturą. Działa z procesorami Intel® Core™ 10. generacji. Umożliwia logowanie się bez użycia rąk za pomocą kamery na podczerwień i jest wyposażony w czujnik ToF. Komputer waży zaledwie 1,4 kg i ma 18,1 mm szerokości w najgrubszym punkcie. Jest dostępny z opcjonalnym wyświetlaczem 4K VESA400® HDR z Dolby Vision oraz emitującymi fantastyczny dźwięk głośnikami Dolby Atmos Speaker System. Nie brakuje w nich interesujących rozwiązań. Ulepszony tryb ochrony wzroku zmniejsza zmęczenie oczu powodowane przez emisję światła niebieskiego. Jest to świetne urządzenie dla całej rodziny, a wkrótce zostanie wyposażone w nowe ustawienie przypominające dzieciom o ograniczeniu czasu sesji przed ekranem.

Z dodatkowych inteligentnych funkcji warto wymienić kamerę na podczerwień, która wykrywa nieobecność użytkownika po kilku sekundach i umożliwia automatyczne wylogowanie. Jeżeli podczas oglądania filmu widz odejdzie na kilka minut, komputer wstrzyma odtwarzanie i wznowi je automatycznie po powrocie użytkownika. Podczas wideokonferencji można rozmyć tło, aby nie zaskoczyć rozmówców gościnnym występem kota lub małego dziecka. 14-calowy Yoga S740 ma baterię o żywotności do 14 godzin z technologią szybkiego ładowania RapidCharge.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Yoga C640 i Yoga C740

Oba laptopy, zarówno Yoga C940, jak i Yoga S740 dostępne są także w wersji z 15-calowym ekranem. Na wrześniowych targach Lenovo zapowiedziało także nowy laptop Yoga C740 dostępny z ekranem 14- lub 15-calowym i w dwóch eleganckich odcieniach: mikowym i żelaznoszarym. Łagodnie zaokrąglone krawędzie tego eleganckiego komputera konwertowalnego ułatwiają płynne przechodzenie między trybami laptopa i tabletu. To lekkie urządzenie „2w1” ma dopasowaną kolorystycznie klawiaturę i inteligentne funkcje, które zaspokajają rzeczywiste potrzeby użytkowników, takie jak osłona kamery TrueBlock Privacy Shutter i bezpieczniejsze logowanie przy użyciu linii papilarnych. Po podniesieniu pokrywy 14-calowego Yoga C740 można rozmawiać z Alexą z drugiego końca pokoju i otrzymywać natychmiastowe odpowiedzi, nawet kiedy ekran jest zablokowany.

Do oferty dołącza także 13-calowy Lenovo Yoga C640. Nowy konwertowalny laptop z opcjonalną ultraszybką łącznością 4G LTE (opcja tylko z Wi-Fi ma opcjonalną łączność Wi-Fi 67 ) kończy z uzależnieniem od hotspotów i niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi podczas podróży, a dzięki zoptymalizowanej wydajności procesora oferuje do 20 godzin czasu działania baterii.

Yoga S940

Nowe modele dołączają do zaprezentowanego w styczniu tego roku laptopa Yoga S940. To smukły i ważący zaledwie 1,2 kg i mierzący 12,2 mm grubości laptop, który jest pełnoprawnym sprzętem do pracy biurowej i konsumpcji treści. W przeciwieństwie do C940 i S740 nie ma obrotowego ekranu. Laptop naszpikowany jest nowoczesnymi rozwiązaniami. Warto wspomnieć chociażby o oprogramowaniu Glance. Monitoruje ono ruch oczu użytkownika i przenosi zawartość wyświetlacza laptopa na podłączony monitor zewnętrzny. Kiedy odchodzi się od laptopa Yoga S940, wyświetlacz automatycznie się wyłącza, a jego zawartość zostaje zapisana, aby chronić zarówno prywatność, jak i efekty pracy. Yoga S940 to laptop bardzo wydajny. Działa na baterii 15 godzin. Latop objęty jest gwarancją Lenovo Premium Care. Użytkownicy mają zapewnioną gwarancję naprawy w ciągu 5 dni od wystąpienia usterki.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera 

Lenovo nie spowalnia. Nowe laptopy udowadniają, że nowoczesne technologie jeszcze nie raz nas zaskoczą rozwiązaniami, o których nawet się nie śniło.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.