Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przebarwienia skórne, które najczęściej zauważamy latem oraz wczesną jesienią to plamy i plamki o różnej wielkości, które można zaobserwować zarówno na nieosłoniętych częściach ciała jak twarz i dłonie jak i na plecach, dekolcie czy innych partiach ciała, które nie są zwykle eksponowane na promieniowanie słoneczne. Mają różne kształty i mogą mieć różne kolory. Brązowe, beżowe związane są z produkcją melaniny na skutek eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne. Czerwone, bordowe, różowe są związane ze stanem zapalnym w skórze a ich przykładem mogą być przebarwienia po zmianach trądzikowych. Stanowią duży problem estetyczny, często trudny do ukrycia pod makijażem.

Przyczyny przebarwień skórnych

Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele. Dotyczą 30 proc. osób po 30. roku życia i aż 90 proc. po ok. 50 roku życia. Przybywa ich po ekspozycji na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny – barwnika skóry, za który odpowiadają melanocyty (komórki barwnikowe) znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. Nadmiar melaniny manifestuje się plamami w kolorze brązowym o różnej intensywności. O przebarwienia łatwiej u kobiet, w okresach, kiedy zachodzą zmiany hormonalne związane m.in. z ciążą, menopauzą, stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej, zmagających się np. z Zespołem Policystycznych Jajników (PCOS). Latem przebarwienia mogą pojawiać się także u osób przyjmujących niektóre leki czy stosujących kosmetyki zawierające składniki fotouczulające. Również trądzik pospolity może na skórze pozostawić ślady w postaci przebarwień tzw.  świeżych o kolorze różowym lub utrwalonych o barwie bordowej.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Sposób na przebarwienia skórne

Jak poradzić sobie z plamami? Ważne jest, by kontrolować proces powstawania przebarwień oraz unikać przyczyn ich powstawania. Ogromną rolę odgrywa całoroczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym co oznacza, że należy wybierać kosmetyki zabezpieczające nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także przed promieniowaniem UVA. Dobrze działać keratolityczne, czyli złuszczać naskórek, aby pozbyć się komórek „obładowanych" melaniną, przyspieszyć odnowę naskórka, pobudzić wzrost przenikania składników rozjaśniających. Istotne jest także eliminowanie wolnych rodników i wzmacnianie funkcji naskórka jako bariery.

Systematyczna pielęgnacja

W walce z przebarwieniami pomocna jest również systematyczna pielęgnacja skóry kosmetykami bogatymi w składniki o silnym działaniu rozjaśniającym. Skarbnicą takowych jest nowa linia marki BANDI Anti Dark Spot Medical Expert, która kompleksowo podchodzi do problemu przebarwień. Dzięki składnikom, takim jak kwas traneksamowy (aminokwas o działaniu silnie rozjaśniającym przebarwienia) oraz melano-bloker, zmniejsza nadmierne wytwarzanie barwnika melaniny, ograniczając jej tworzenie się. Anti Dark Spot Medical Expert kontroluje także transport barwnika w wyżej położone komórki skóry. Pomaga w tym niacynamid - inaczej zwany witaminą B3 lub witaminą PP, który utrudnia przechodzenie pigmentu od komórek go produkujących do komórek naskórka. Wykazuje także właściwości przeciwzmarszczkowe, nawilżające i wzmacniające funkcje bariery ochronnej skóry. Wreszcie nowa linia BANDI, za pomocą peelingu chemiczno-enzymatycznego, usuwa przebarwione komórki, a dzięki zawartości filtrów UVA, UVB, IR i blue light chroni przed nawrotem problemu.

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Anti Dark Spot Medical Expert pozwala na kompleksową pielęgnację skóry z przebarwieniami. Ta powinna zaczynać się od dokładnego oczyszczenia skóry rano i wieczorem Rozjaśniającym żelem. Zawierający w składzie bioferment z bambusa oraz niacynamid skutecznie usuwa zanieczyszczenia, sebum i pozostałości makijażu. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt cery, korzystnie wpływa na mikrobiom skóry, tonizuje, nie naruszając fizjologicznego pH. Po oczyszczaniu dobrze zastosować Emulsję silnie rozjaśniającą przebarwienia. Bogata w roślinny melano-bloker, kwas traneksamowy oraz niacynamid, redukuje plamy na czole, policzkach i wokół ust oraz tzw. przebarwienia potrądzikowe. Niweluje problem nierównego, „ziemistego" kolorytu i zmęczonego wyglądu, a także korzystnie wpływa na zmniejszenie zaczerwienień w przypadku cer naczynkowych.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Niezależenie od pory roku dobrze sięgać po Tonujący krem SPF50. Dzięki wysokiej ochronie przed promieniowaniem UVA, UVB, IR, blue light i skutkami działania zanieczyszczonego środowiska przeciwdziała powstawaniu przebarwień, przedwczesnych zmarszczek i utracie jędrności związanych z codzienną ekspozycją na słońce. Poprawia i wyrównuje koloryt cery, nawilża i jednocześnie redukuje nadmierne przetłuszczanie się skóry. Trzy razy w tygodniu pielęgnację warto wzmocnić Peelingiem kwasowo-enzymatycznym silnie rozjaśniającym. W jego składzie zastosowano wyrównujące koloryt skóry kwas traneksamowy, azeloglicynę oraz fermenty usprawniające usuwanie przebarwionych komórek skóry. Dodatkowo korzystnie wpływa na zmniejszenie zaczerwienień w przypadku cer naczynkowych. Pozostawia skórę gładszą, jaśniejszą i naturalnie rozświetloną.

Wszystkie produkty z serii Anti Dark Spot Medical Expert są niekomedogenne, polecane także cerom naczynkowym. Stosowane w połączeniu przynoszą najlepsze efekty. Rozjaśniają przebarwienia zarówno brązowe, jak i czerwone, wyrównują koloryt cery, sprawiając jednocześnie, że skóra staje się lepiej nawilżona, jaśniejsza i młodziej wyglądająca. Zapewniają ochronę nie tylko przed kolejnymi przebarwieniami, ale i przedwczesnym starzeniem się oraz zanieczyszczonym środowiskiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.