Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał PR Jean-Claude Elleny

Wstęp od Jean-Claude Elleny
Od 2019 roku jestem odpowiedzialny za kolekcję Botanical Colognes, kolekcję Eaux de Parfums Singulières oraz kolekcję Eaux de Parfums Remarquables dla Le Couvent - Maison de Parfum. Każda z tych trzech linii ma swoje unikalne cechy, od prostych po wyrafinowane, od świeżych po zmysłowe, od subtelnych po uwodzicielskie, a mój cel w procesie ich tworzenia można podsumować słowami poety René Char: "Rozpowszechniać odrobinę cudowności, odrobinę buntu, odrobinę dobroci".

Osobiście preferuję kolekcje, które dają perfumiarzom możliwość wyrażenia własnej wyjątkowości, a jednocześnie oferują klientom niezrównany wybór. Ta wolność, jeśli ktoś zdecyduje się ją zaakceptować, pozwala na tworzenie kombinacji, mieszanek, można nawet powiedzieć, że komunii nut - zawsze z zastrzeżeniem, że nie więcej niż dwa zapachy są połączone na raz, aby uniknąć ryzyka wyraźnej utraty poczucia tożsamości, osobowości. Inną atrakcją jest możliwość pracy z młodymi oraz dojrzałymi kreatorami zapachów, dzielenie się pomysłami w spokojny i bezpośredni sposób, jak perfumiarz z perfumiarzem, z jednym celem -  bycia kreatywnym, trochę buntowniczym i hojnym, trochę cudownym i życzliwym - w pracy z surowcami. Aby to osiągnąć, czerpię z osobowości, wrażliwości i indywidualnych upodobań każdego perfumiarza.

Przywództwo wymaga słuchania innych; komponowanie zapachu wymaga innego podejścia. Jako kompozytor perfum, postrzegam proces twórczy jako akt egoistyczny; moje wymagania są inne, ponieważ ujawniają, kim jestem. Pragnienie ujawnienia siebie poprzez charakterystyczną kolekcję jest tym, co mnie motywowało. Chciałem podzielić się tym pragnieniem i tak w efekcie powstała Kolekcja Signature.

Przyjąłem tu klasyczne podejście, zaczynając od złożoności i rozbierając ją, aby osiągnąć pewnego rodzaju ponadczasowość. Moim celem w tej nowej kolekcji było znalezienie nowej ścieżki, pięknej ścieżki. Pamiętam, że kiedy byłem młodym perfumiarzem, bardziej interesowały mnie zapachy syntetyczne niż naturalne.

Surowce naturalne były zbyt odważne w swojej złożoności, nie pozostawiając miejsca na wyobraźnię, która może się pojawić tylko wtedy, gdy da się jej trochę przestrzeni. Pomarańcza mówiła o pomarańczy, dzięgiel o dzięgielu, róża o róży, podczas gdy syntetyki nie mówiły prawie nic, więc łatwo było mi pojawić się i sprawić, by mówiły to, co chciałem. Abstrakcja przychodziła łatwo, a celem była wirtuozeria. Dwie molekuły dla róży, cztery dla jaśminu — z przyjemnością używałem nosa, rozwijając swoje rzemiosło.

Dziś, jako niezależny perfumiarz tworzący własne kreacje, na nowo odkryłem radość, o której zapomniałam: pracę z naturalnymi surowcami. Nigdy całkowicie ich nie porzuciłem, zawsze były w moim sercu i w moich perfumach, ale w kontakcie z nimi, w fizycznej pracy z nimi, zostały uwolnione od koncepcji, którymi je okrywałem, wyłaniając się nagie, złożone, eleganckie , wyrafinowane i — od tego czasu — doświadczam fizycznej radości w zabawie nimi, w tworzeniu nowych połączeń między nimi, w powrocie na pierwszy plan mojej pracy. Kiedy stajesz się zbyt zdystansowany wobec surowca, zapominasz o jego pozytywnych cechach, ale gdy zbliżasz się zbyt mocno, widzisz tylko jego wady. Potrzeba czasu, dużo czasu, aby znaleźć złoty środek, właściwy dystans, jeśli chodzi o zapachy.

Ponowne przemyślenie materiałów, ponowne przemyślenie czasu: to podejście Signature Collection, zakorzenione w kunszcie zarówno rzemieślnika, który wie, jak pozwolić materiałowi mówić za siebie, jak i artysty, który wnosi do pracy wyobraźnię.

Moja kolekcja Signature

Od końca zimy do nadejścia jesieni, wraz ze zmianą pór roku, lubię poświęcić czas na wsłuchanie się w zapach kwiatów w moim ogrodzie. Nie po to, by odkrywać ich zapach i nie z powodu tego, czym są, ale z powodu tego, co mi mówią, co słyszę. Nie ma lepszego sposobu na spędzenie czasu z innymi niż słuchanie. W rzeczywistości włoski czasownik "słuchać", sentire, przypomina francuski czasownik "pachnieć": sentir.

VETIVERA Przyprawna Morska Drzewna

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

Morska bryza niesie niejasne pragnienie wetywerii, prawdziwy eliksir uwodzenia...
Wystarczy, że wypowiem słowo "wetiwer" i od razu słyszę, że to zapach dla mężczyzn, na co odpowiedź brzmi: nie! To niezrozumienie świata zapachów powoduje, że kompozycjom przypisuje się płeć. Wetiwer to nie drewno, a korzeń, który w niektórych kulturach jest wykorzystywany w eliksirach miłosnych.

Do VETIVERA dodałem zapachy przypraw i zarówno oceanu, jak i morza: morze jest w wielu językach kobiece, a ocean męski.

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

GŁÓWNE SKŁADNIKI:
Głowa: Bergamotka, Włochy.
Serce: Wetiwer, Haïti & Czarny pieprz, Madagaskar.
Baza: Cedr, USA.

TUBEROSA Czarująca Kwiatowa Gourmand

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

Jesienią zasadziłem tuberozy w doniczkach, aby móc cieszyć się ich aromatem. Przyszło lato. Zapach ekstraktu perfumeryjnego jest bogaty, przytłaczający, ale mnie nie porusza. Ekstrakt to stopklatka, zapach zatrzymany w czasie, streszczenie. Zapach kwiatu to coś zupełnie innego, wyłaniający się około godziny ósmej wieczorem, lub godzinę później. Jest nagły, zaskakujący. Każdego dnia, o tej samej porze, kwiat uwalnia owocowe nuty brzoskwini, które stają się piżmowe, słodkie, otulające, potem korzenne - gdzieś pomiędzy goździkami a gałką muszkatołową - stopniowo ustępując miejsca wanilii i heliotropowi, i niknąc ku północy. I tak narodziły się perfumy.

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

GŁÓWNE SKŁADNIKI:
Głowa: Absolut Tuberozy, Indie.
Baza: Esencja drewna sandałowego, Australia.

MIMOSA Świetlista Pudrowa Kwiatowa

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

W 1951 Albert Camus spędził czas w Cabris. Wielokrotnie powracał do tej uroczej wioski w Prowansji zachwycony oszałamiającymi  widokami panoramy Morza Śródziemnego i wzgórzami porośniętymi drzewami mimozy. Kwitnące w lutym żółte naręcza kwiatów nieustannie były jego inspiracją. Pisał wówczas do swojej kochanki, Marii Casarès: „Zabrałem swoich przyjaciół do Tanneronu, po drugiej stronie Masywu des Maures[...]. Droga prowadziła do nieba, z widokiem na ogromne zbocza chylące się pod ciężarem drzew mimozy.  Wróciłem do domu  z żółtymi naręczami tańczącymi przed moimi oczami i światłem, które wiruje we mnie". Znam to miejsce i chodziłem tam często.  Tworząc Perfumy Mimosa chciałem wyczarować moment, o którym Camus nie wspomniał: słodki, jedwabisty, subtelny zapach, który podróżuje wraz z wiatrem.

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

GŁÓWNE SKŁADNIKI:
Głowa: Esencja Bergamotki, Włochy.
Serce: Absolut Mimozy, Maroko.
Baza: Esencja Cedru, USA.

AMBRA Otulająca Przyprawna Ambrowa

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

Wyobrażam sobie, że myślicie o  bursztynie jak o twardej żywicy, z której wydobywany jest zapach. Zupełnie nie! Bursztyn to rzeczywiście skamieniała żywica, piękna

i złocistożółta, która jednak pozbawiona jest zapachu. Jest tworzywem do robienia naszyjników, bransoletek. Czasami kryje w sobie  owady, które bywają inspiracją dla horrorów i straszyły moją córeczkę do łez. Bursztyn używany przez perfumiarzy to zupełnie inna "materia". To połączenie dwóch składników: wanilii i labdanum. Wynalazca tego kobieco-męskiego duetu  nadal pozostaje nieznany, ale stworzył podwaliny pod dzisiejsze zapachy orientalne. I w tym miejscu bawię się motywem, magiczną kombinacją, dodając małe dawki ważnych lub rzadkich składników takich jak śródziemnomorska  kocanka, bób tonka i oczywiście bergamotka - owoc Kalabrii.

Materiał PR Jean-Claude EllenyMateriał PR Jean-Claude Elleny 

GŁÓWNE SKŁADNIKI:
Głowa: Esencja Bergamotki, Włochy.
Serce: Absolut Nieśmiertelnika, Korsyka.
Baza: Esencja Cistus Labdanum, Hiszpania & Wanilia.

DO 89% SKŁADNIKÓW NATURALNEGO POCHODZENIA - 100% WEGAŃSKIE - MADE IN FRANCE

Dostępne w pojemności 100ml w Douglas Polska & Moliera2

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.