Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niestety, włosy nie zawsze stanowią powód do dumy. Bywają suche, łamliwe, tracą blask i zdrowy wygląd. Wszystko dlatego, że codziennie narażone są na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych: wiatru, słońca, wysokich lub niskich temperatur. Naszym włosom szkodzą też nawyki pielęgnacyjne.

Czego dla dobra włosów lepiej nie robić, by nie pogarszać ich kondycji?

ZOBACZ WIDEO:

1. Nie trzyj, nie szarp i nie drap skóry głowy podczas mycia włosów

Włosy możesz myć tak często, jak tego wymagają. Możesz to robić nad umywalką, wanną czy pod prysznicem – najlepiej, jednak w pozycji głową w dół – wtedy szampon lepiej spływa, a włosy są odbite od nasady. Szampon powinien być wmasowany delikatnie opuszkami palców w skórę. Podczas mycia możesz lekko ugniatać włosy, natomiast niedopuszczalne jest tarcie, szarpanie czy też intensywne drapanie skóry głowy paznokciami.

Znaczenie ma również temperatura wody. Gorąca – wysusza skórę głowy i wzmaga pracę gruczołów łojowych, przez co włosy szybciej się przetłuszczają. Do mycia najlepiej używaj wody ciepłej, zbliżonej do temperatury ciała. Pianę z szamponu zmyj zimnym strumieniem wody, wtedy łuski włosów domkną się, a ich powierzchnia stanie się gładka i lśniąca. Podczas spłukiwania szamponu, pozwól, aby spływał ze skóry głowy przez długość włosów – bez pocierania końcówek!

Płukanie włosów powinno trwać pięć razy dłużej niż samo ich mycie.

2. Nie zapominaj o odżywce

Zaraz po myciu włosów użyj odpowiedniej odżywki, szczególnie na końce. Odżywka zabezpiecza włosy i sprawia, że są gładkie. Mówi się, że jest dla włosów tym, czym krem dla skóry. Odżywka powinna być dopasowana do rodzaju włosów. Dodatkowo, na końcówki możesz zastosować olejki np. arganowe.

3. Nie pocieraj włosów ręcznikiem

Bardzo popularnym nawykiem jest pocieranie włosów ręcznikiem. Czynność ta może naruszyć strukturę włosa i sprawić, że staną się łamliwe. Najlepiej jest na 10 lub 15 minut owinąć mokrą głowę ręcznikiem, w który wsiąknie nadmiar wody.

4. Nie czesz włosów szczotką, gdy są mokre

Włosy najlepiej rozczesuj dokładnie przed przystąpieniem do mycia. Dzięki temu unikniesz nadmiernego ich splątania. Bezpośrednio po umyciu nie należy nigdy czesać mokrych włosów szczotką, ponieważ w ten sposób można uszkodzić ich strukturę. Najlepiej będzie, gdy mokre włosy rozdzielisz delikatnie palcami, a następnie rozczeszesz grzebieniem o rzadkich zębach.

5. Nie susz włosów za każdym razem, gdy są mokre

Jeśli to możliwe, pozwól wyschnąć umytym włosom w sposób naturalny. Jeżeli nie możesz czekać i musisz skorzystać z suszarki, wybierz najchłodniejszy strumień powietrza. Pamiętaj, że włosy suszy się zawsze zgodnie z układem łusek – zacznij od nasady włosów, kierując się stopniowo ku ich końcówkom.

Stylizacja włosów to kolejny czynnik, który wpływa negatywnie na ich kondycję. Jeśli więc używasz urządzeń takich jak prostownica, lokówka czy termo loki, postaraj się zastosować możliwie najniższą temperaturę. Ogranicz czas trzymania lokówki czy prostownicy w kontakcie z włosami. Postaraj się używać tych urządzeń nie częściej niż raz w tygodniu.

6. Nie nadużywaj produktów do stylizacji włosów

Włosom nie służy nadmierne stosowanie środków do stylizacji. Zawierają składniki mocno obciążające strukturę włosów, mogą przyczynić się do powstawania łupieżu. Porozmawiaj z fryzjerem, aby dobrać fryzurę, przy której nie będzie konieczne stosowanie produktów do stylizacji lub postaraj się ograniczyć do minimum ich używanie.

7. Nie ściągaj włosów gumką

Związywanie włosów jest wygodne, ale postaraj się nie ściągać włosów gumką, najlepiej stosuj luźne upięcia. Na rynku dostępne są gumki do włosów, które przede wszystkim nie niszczą, nie wyrywają oraz nie łamią włosów. Dzięki temu nie zostawiają śladów noszenia – nawet po całym dniu. Ich kształt przypominający przewód telefoniczny nie ciągnie za pojedyncze włosy oraz nie osłabia ich. Warto też próbować inne fryzury, które zapewnią wygodę, a jednocześnie nie będą niszczyć włosów.

8. Nie doczepiaj włosów z niesprawdzonych źródeł

Doczepianie włosów jest w ostatnich ladach bardzo popularne. Pozwala posiadać wymarzoną długość i gęstość włosów. Nie pozostaje jednak bez wpływu na naturalne włosy. Jeśli więc musisz doczepiać lub przedłużać włosy, staraj się wybierać jak najlżejsze i najlepsze jakościowo włosy, aby nie obciążały tych naturalnych. Korzystaj wyłącznie z profesjonalnych salonów, które wykonują takie usługi. Pamiętaj jednocześnie, że doczepionych lub przedłużonych włosów nie powinno się nosić dłużej niż 2-3 miesiące. Jeśli masz już doczepione włosy, dbaj o higienę skóry głowy. Osadzany na pasmach brud powoduje, że szybko zaczynają się plątać.

9. Nie farbuj włosy częściej niż co 4-5 tygodni

Koloryzacja to zabieg, z którego często korzystamy, chcąc zmienić wizerunek czy ukryć siwe pasma. Farba jednak bardzo osłabia włosy, dlatego postaraj się zachować dłuższe odstępy czasu pomiędzy zabiegami. Włosy nie powinny być poddawanie zabiegom fryzjerskim nie częściej niż co 4-5 tygodni. Podczas wizyty u fryzjera wykonuj tylko jedna usługę – dekoloryzacji, farbowania lub trwałej ondulacji. Jeśli potrzebujesz wykonać więcej niż jeden zabieg, np. trwała i koloryzacja – jeden z nich wykonaj na 2 tygodnie przed drugim.

Kiedy narażasz włosy na ekspozycję słoneczną, chroń je przy użyciu odżywki bez spłukiwania, która zawiera tlenek cynku lub zakładaj kapelusz z szerokim rondem. Ochroni to włosy, a jednocześnie wpłynie na dłuższy efekt koloryzacji.

10. 100 pociągnięć dziennie? Tak częste czesanie włosów to mit!

Włosy trzeba czesać, inaczej się plączą i stają suche. Czesanie stymuluje pracę gruczołów i wspomaga równomierne rozprowadzanie sebum na całej długości włosa. Ale nie musisz szczotkować włosów kilka razy w ciągu dnia. Czesz je tylko w celu ułożenia ich. 100 pociągnięć dziennie – to mit!

Najlepiej do czesania używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami, delikatnie przeczesując nim włosy. Unikaj ciągnięcia i szarpania podczas szczotkowania, czesania lub stylizowania włosów. Jeśli splączą ci się włosy, użyj odżywki nawilżającej, aby zmiękczyć końcówki, a następnie delikatnie przeczesz grzebieniem.

Pamiętaj, że osiągnięcie zdrowych i pięknych włosów możesz uzyskać szybciej, jeśli włączysz do swoich codziennych nawyków suplementację odpowiednimi dawkami substancji działających korzystanie na włosy i skórę głowy, np. krzem z bambusa, aminokwasy siarkowe czy cynk.

Więcej o pielęgnacji włosów na stronie: https://vitapil.pl/

[1] https://www.instyle.com/beauty/splitting-hairs-survey-american-women-and-hair

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.