Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Iris Malika, hymn na cześć zmysłowości

Podobnie jak wszystkie perfumy Chopard, nowa kompozycja inspirowana jest wystawnymi kreacjami biżuteryjnymi marki. Iris Malika to olfaktoryczny odpowiednik jubilerskiej kolekcji Impériale, wspaniałej biżuterii stworzonej dla silnych kobiet, nazywanych w Chopard „współczesnymi cesarzowymi".

Iris Malika to kwintesencja dwóch kultur, które harmonijnie się przenikają: połączenie doskonałego francuskiego perfumiarstwa i wysokiego perfumiarstwa Bliskiego Wschodu. Kto lepiej niż perfumiarka Dora Baghriche mógł stworzyć to dzieło, w którym dwie kultury łączą się w harmonii? Dora dorastała w Algierze, gdzie "przesiąknęła" tradycjami arabsko-mauretańskimi, jak i francuskimi - dwoma światami, które stanowią integralną część jej duszy. To właśnie ona jest twórczynią tego niezwykłego zapachu.

Łącząc surowce na swój własny, niepowtarzalny sposób, wykreowała nieoczekiwany, zmysłowy, rozkoszny i uspokajający  zapach irysa. Potrafiła wykorzystać niezwykłe bogactwo tego kwiatu i w wyjątkowy sposób połączyć go z innymi składnikami. Irys, odwieczna ikona francuskiego perfumiarstwa, jest tu otoczony bliskowschodnią zmysłowością.
Iris Malika kryje w sobie pewną tajemnicę. Magia dzieje się zarówno w samym flakonie, jak i poza nim, gdy zapach rozwija się na skórze lub gdy staje się już tylko delikatnym śladem.

Perfumy to swego rodzaju wirtualna architektura. To nienamacalne, ale potężne dzieło sztuki. A architektem, który zaprojektował to dzieło, jest Dora Baghriche. Kiedy tworzy zapach, regularnie bazuje na duecie składników.  W przypadku Iris Malika wybrała irysa i fasolę tonka. "Uwielbiam połączenie tych dwóch surowców" - wyjaśnia.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

"Chciałam zacząć od czegoś intensywnego i ziemistego. W języku francuskim bób rymuje się z Ewą, pierwszą kobietą i królową świata. Taki był poniekąd zamysł tych perfum. Jeśli chodzi o nuty zapachowe, irys jest bardzo drzewny, o lekko kremowym i gorzkim zapachu, który nie jest łatwy do okiełznania. Podobnie jest w przypadku bobu tonka, z jego słodkimi tytoniowymi niuansami. Ma nieco więcej charakteru niż wanilia, z delikatną migdałową nutą".

"Po opracowaniu kluczowego akordu, otuliłam go zapachem drzewa sandałowego, aby nadać całości mlecznego uroku i sprawić, że irys pozostanie niezwykle kobiecy. Zapach ma bardzo orientalny i bogaty wydźwięk. Sięgnęłam również po benzoes i paczulę... a także inne emblematyczne surowce z Bliskiego Wschodu, jak labdanum i kadzidło, które połączyłam z cynamonem i kardamonem. Rozwinęłam je w taki sposób, aby nie przyćmić irysa, który pozostaje w samym centrum. W nutach głowy jest też ślad maliny, która dobrze komponuje się z irysem".

Irys, białe złoto perfumiarstwa

Irys to królewski kwiat, który występuje w wielu gatunkach, a jego rozkwit wymaga czasu. Dlatego też wymaga wiele cierpliwości, aby mógł zakwitnąć i wydobyć swój zapach. Za czasów Ludwika VII irys stał się znany jako "Fleur de Louis", później jako "Fleur de Luce", a w końcu jako "Fleur de lys", symbol władzy królewskiej.

Mówi się, że piękna Simonetta Vespucci, muza malarza Sandro Botticellego i wielu innych artystów, nosiła perfumy o zapachu irysa. Katarzyna Medycejska, zapoczątkowała nowy trend w modzie, perfumowała nim swoje rękawiczki.

Irys kwitnie zazwyczaj między kwietniem a czerwcem. Jednak to nie kwiat, majestatyczny, ale prawie bezwonny, jest przedmiotem zainteresowania perfumiarzy. Chodzi o korzeń: kłącze, które zawiera duże stężenie irone, naturalnej molekuły zapachowej, która z czasem rozwija się i nabiera mocy, pięknie wzbogacając zapach. Zanim irys osiągnie dojrzałość, musi minąć co najmniej 3 lata, aby można było wykorzystać jego korzenie. Następnie pozostawia się je do wyschnięcia na około 3 lub 4 lata, zanim będzie można wyekstraktować surowiec o charakterystycznym, czystym i świeżym, pudrowym zapachu. Wysuszone i stwardniałe kłącze jest następnie rozdrabniane i destylowane z parą wodną. Proszek staje się esencją i przybiera postać białej, kremowej pasty, którą nazywa się masłem irysowym lub konkretem. Plon jest bardzo niski: z 13 ton świeżego kłącza uzyskuje się 1 kg irysowego konkretu. To wyjaśnia, dlaczego irys jest jednym z najdroższych surowców na rynku.

Etyczne perfumiarstwo Chopard

Caroline Scheufele, współprezes firmy Chopard, jest pionierką w dziedzinie zrównoważonego luksusu.  Jako pierwsza opowiedziała się za etyczną i odpowiedzialną biżuterią. W maju 2013 r. Caroline Scheufele wprowadziła na rynek pierwszą kolekcję biżuterii, w której wykorzystano etyczne złoto, pozyskiwane w sposób zrównoważony, z kopalni kontrolowanych przez jedną z najbardziej wpływowych organizacji pozarządowych w RPA: Alliance for Responsible Mining (ARM).  Od 1 lipca 2018 roku Chopard jest pierwszym producentem zegarków i biżuterii, który wszystkie swoje produkty tworzy wyłącznie z etycznego złota. 

Swoje surowce pozyskuje z kopalń, które są częścią programu Swiss Better Gold Association oraz ze złóż ze znakiem certyfikacji Fairtrade. Te etyczne klejnoty, ozdobione diamentami i kolorowymi kamieniami szlachetnymi pozyskiwanymi od certyfikowanych operatorów współpracujących z Radą Odpowiedzialnej Biżuterii (RJC), zdobią najpiękniejsze kobiety na całym świecie. Pierwszą bransoletkę ze złota pochodzącego ze zrównoważonego wydobycia założyła Marion Cotillard na czerwonym dywanie w Cannes w 2013 roku.

"Wiemy, że w tych kopalniach nie pracują dzieci, że pracownicy mają stałą pensję i mogą dzięki temu posłać swoje dzieci do szkoły, i że kopalnie są bezpieczne.  Dzięki temu mogę spać spokojnie" - wyznała Caroline Scheufele podczas premiery kolekcji. 

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Chopard naturalnie zastosował tę samą filozofię w kreacji perfum, wyruszając w "podróż w kierunku zrównoważonego luksusowego perfumiarstwa". "Od dłuższego czasu jesteśmy w pełni zaangażowani w odpowiedzialne tworzenie - podkreśla Caroline Scheufele. Te przekonania dotyczą oczywiście także naszych perfum".  Aby stworzyć swoje zapachy, Chopard zdecydował się na współpracę z Firmenich, największym na świecie prywatnym dostawcą surowców i kreatorem perfum.  "Firmenich jest jednym z wiodących domów, który zdecydował się używać wyłącznie etycznie pozyskiwanych surowców z kwiatów, roślin i drewna" - mówi Caroline Scheufele. Alberto Morillas i Dora Baghriche, mistrzowie perfumiarstwa, z którymi postanowiłam współtworzyć kreacje olfaktoryczne Chopard, również współpracują z tą firmą.  Poza tym, dobrze znam właścicieli.  To po prostu kwestia wzajemnego zaufania". 

Ta szwajcarska firma rodzinna jest członkiem Union for Ethical BioTrade (UEBT), która promuje odpowiedzialne pozyskiwanie surowców i zaangażowanie na rzecz bioróżnorodności.  W ramach programu Naturals Together™ Firmenich ugruntował swoją pozycję na rynku produktów naturalnych, wdrażając normy zrównoważonego pozyskiwania surowców, angażując się w poprawę warunków życia rolników i promując bioróżnorodność.  To właśnie przekonało Caroline Scheufele do współpracy z firmą. Do tworzenia wszystkich swoich zapachów Chopard wykorzystuje najbardziej wyszukane surowce z programu Naturals Together™, a Iris Malika nie jest wyjątkiem.

Chopard jest w pełni zaangażowany w tworzenie odpowiedzialnych zapachów i obejmuje to wszystkie obszary procesu tworzenia. Firma stosuje coraz bardziej zrównoważone alkohole: bez alergenów, bez ftalanów, bez GMO. Zapachy nie zawierają sztucznych barwników. Również opakowania muszą spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju. Charakterystyczny flakon Chopard, fasetowany niczym kamień szlachetny, opatrzony jest złotą etykietą. Wykonany jest z nadającego się do recyklingu szkła w kolorze ametystu, podobnie jak korek. W zakresie pakowania firma wykorzystuje nową technologię, która nie laminuje kartonu plastikiem. Opakowanie zewnętrzne ozdobione jest ekologiczną i biodegradowalną folią.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Piramida Olfaktoryczna Iris Malika

Nuty Głowy:
Esencja włoskiej Bergamotki
Malina
Malinojeżyna Boysenberry
Cynamon SFE ze Sri Lanki

Nuty Serca:
Konkret Irysowy z Chin
Ylang Ylang z Madagaskaru i Komorów
Absolut Jaśminu Grandiflorum z Egiptu

Nuty Bazy:
Absolut Fasoli Tonka z Brazylii
Absolut Czystka z Hiszpanii
Benzoes Siam
Duo-Akord Żywicy Benzoesowej i Irysa
Duo-Akord Mirry i Irysa

Rodzina zapachowa: orientalno-kwiatowa. 

PREMIERA: 05.2022
Dostępność: Moliera2 oraz Moliera2.com
Iris Malika 100 ml Eau de Parfum – 520 zł

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.