Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Skóra stanowi naszą barierę ochronną. Jest pierwszym organem, na który wpływ mają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Jej reakcje na działanie niekorzystnych czynników są różne, niestety, jednym z częstszych są przebarwienia. To nieestetyczne ciemne plamki, które pojawiają się na skórze. Mogą mieć różny kształt i być zlokalizowane na policzkach, czole, podbródku
i okolicach nosa.

Nie tylko słońce

Przebarwienia powstają na skutek zaburzonej pracy melanocytów, komórek barwnikowych, które odpowiadają za produkcję melaniny – ciemnego barwnika skóry. Przyczyn pojawienia się przebarwień może być kilka. Ciemne plamki mogą pojawiać się na twarzy w wyniku zaburzonej gospodarki hormonalnej. Mówimy wtedy o melasmie. Często borykają się z nią kobiety w ciąży czy w okresie menopauzy.

embed

Materiał promocyjny Partnera

Inną przyczyną przebarwień może być nadmierna ekspozycja na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe przenika przez naskórek, pobudzając do działania melanocyty. Przebarwienia powstają także w wyniku stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Częstą ich przyczyną jest trądzik. Wpływ na powstawanie ciemnych plamek na skórze mogą mieć także niektóre leki, w tym antykoncepcyjne i fotouczulające. Według badań naukowych również zanieczyszczenia powietrza nasilają ich powstawanie. I to aż o 25 proc.[1]

Składniki o udowodnionej skuteczności

Przebarwienia to trudny, estetyczny problem, nie zawsze dający ukryć się pod makijażem. Na szczęście istnieją sposoby, by sobie z nim skutecznie poradzić. W pielęgnacji skóry z przebarwieniami najważniejsza jest systematyczność. – Niwelowanie przebarwień to proces wymagający czasu i działania na różnych etapach procesu ich powstawania. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując codzienną pielęgnację ze składnikami aktywnymi o udowodnionej skuteczności w redukcji przebarwień – mówi dr n. med. Agnes Frankel, dermatolożka, specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.

Wśród istotnych składników specjalistka wymienia niacynamid, czyli aktywną postać witaminy B3 i antyoksydant, który niweluje przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych oraz ujednolica koloryt skóry. Istotny jest również kwas glikolowy – składnik złuszczający, który często stosowany jest przy zabiegach medycyny estetycznej. W walce z przebarwieniami istotną rolę odgrywa także witamina C, która wyrównuje koloryt skóry.

Najważniejsze składniki w jednym kosmetyku

embed

Materiał promocyjny Partnera

To właśnie te składniki zdecydowało się połączyć Vichy, tworząc Liftactiv B3 Serum – formułę redukującą przebarwienia i zmarszczki. Serum jest hipoalergiczne i testowane na skórze wrażliwej pod kontrolą dermatologiczną. Nie zawiera alkoholu etylowego i substancji zapachowych. W składzie Liftactiv B3 Serum znajduje się 5 proc. niacynamidu, który działa w głębszych warstwach naskórka, aby widocznie zmniejszyć przebarwienia oraz ograniczyć powstawanie nowych. Formuła zawiera także kwas glikolowy i składniki peelingujące, które delikatnie złuszczają powierzchnię skóry, sprawiając, że staje się pełna blasku, a jej koloryt jest bardziej jednolity. Serum B3 zostało wzbogacone także o witaminę Cg o działaniu antyoksydacyjnym i wyrównującym koloryt skóry. W walce ze zmarszczkami pomaga dodany do składu BIO-PEPTYD. Dzięki bogatej formule natychmiast po zastosowaniu serum skóra jest wygładzona i pełna blasku. Dzień po dniu przebarwienia
i zmarszczki są zredukowane, a koloryt skóry wyrównany. Dermatolodzy potwierdzają, że dzięki stosowaniu serum przebarwienia są zredukowane aż o 71 proc.[2]

Pełna rutyna pielęgnacyjna

Aby wzmocnić efekt, należy połączyć stosowanie Serum B3 z pozostałymi dermokosmetykami z gamy Liftactiv Specialist. Gama to rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing pielęgnacja anti-ageing inspirowana nieinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej. Podstawą codziennej pielęgnacji jest krem na dzień Collagen Specialist. Dostarcza skórze wraz z zawartą w nim wodą termalną aż 15 minerałów, witaminę Cg, która wyrównuje koloryt i przeciwstarzeniowe peptydy, które pobudzają skórę do naturalnej produkcji kolagenu. W badaniach klinicznych aż 40 kobiet już po 4 godzinach od nałożenia kremu zauważyło poprawę jędrności skóry. Po 4 tygodniach badane kobiety odnotowały zmniejszenie tzw. kurzych łapek[3], a po 8 tygodniach zauważyły zmniejszenie wiotkości skóry[4].

embed

Materiał promocyjny Partnera

Na noc Vichy zaproponowało w gamie Liftactiv krem Collagen Specialist Noc wzbogacony o resweratrol, który wykazuje właściwości naprawcze i przywraca skórze naturalny blask. Już pierwszego ranka po zastosowaniu kremu skóra jest odczuwalnie wypoczęta i świeża. Po miesiącu stosowania kremu zmarszczki są widocznie zredukowane, a kontur twarzy jest wymodelowany. Ankietowane kobiety deklarowały, że po 4 tygodniach ich skóra miała wyrównany koloryt, a 85 proc. zauważyło, że jest rozświetlona[5].

Rutyna pielęgnacyjna, stosowana systematycznie i połączona z unikaniem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, pozwoli cieszyć się dłużej jędrną, pełną blasku skórą o wyrównanym kolorycie. 

[1] Krutman, J, et al., the skin ageing exposome, 2017
[2] Ocena kliniczna, 44 kobiety po 2 miesiącach stosowania, średni rezultat dla intensywności przebarwień: -29%, średni rezultat dla 33% badanych kobiet: -71%.
[3] Ocena kliniczna zmarszczek na grupie 58 kobiet.
[4] Ocena kliniczna na grupie 52 kobiet
[5] Samoocena, 75 kobiet po 4 tygodniach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.