Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Specjalista dr n. med. Piotr Stabryła - specjalista chirurgii plastycznej z kliniki Dr Szczyt - CharytonowiczSpecjalista dr n. med. Piotr Stabryła - specjalista chirurgii plastycznej z kliniki Dr Szczyt - Charytonowicz 

Kanony kobiecego piękna zmieniają się w znaczący sposób na przestrzeni lat, a ostatnio w szczególności pod wpływem celebrytek i influencerek. Czy w swojej pracy dostrzega Pan znaczące zmiany oczekiwań pacjentek? Czego pragną kobiety, które zgłaszają się do Pana by zmienić wygląd swojego biustu?

W dzisiejszych czasach internet, a zwłaszcza social media mają ogromny wpływ na to jak pacjentki postrzegają swoje piersi oraz jakie są ich oczekiwania pooperacyjne. Według najnowszych badań 64% kobiet, które poddało się zabiegowi powiększenia piersi szukało wcześniej informacji o tym zabiegu w social mediach. W badaniu tym wykazano także, że media społecznościowe znacząco wpływają na edukację w kwestii powiększenia piersi oraz na podjęcie decyzji przez pacjentki. Wcześniej utrzymywał się trend dużych piersi kreowanych przez zagraniczne gwiazdy, teraz ta moda zmierza w inną stronę. Znaczącą rolę zaczyna odgrywać kształt piersi a nie tylko ich rozmiar. Istotna jest konsultacja przedzabiegowa tak aby ocenić jakie są oczekiwania pacjentki oraz czy warunki anatomiczne pozwalają na umieszczenie danego typu implantów.

Obok piękna drugim znaczącym trendem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza w czasach pandemii pacjenci zwracają uwagę na najwyższe standardy w tym względzie. Czy ta sytuacja przełożyła się także na samą procedurę zabiegową? Jak ona aktualnie wygląda?

Bezpieczeństwo jest najistotniejszym aspektem operacji. Wdrożone standardy zgodnie ze światowymi wytycznymi pozostają nadal podstawą opieki okołozabiegowej nad pacjentem. W trakcie konsultacji przedoperacyjnej chirurg a następnie anestezjolog ocenia stan zdrowia i zleca komplet odpowiednich badań. Pacjenci, który zostają poddani zabiegowi na bloku operacyjnym mają wykonany na 1/2 dni przed zabiegiem test PCR w kierunku koronawirusa. W okresie okołozabiegowym każdy pacjent jest pod stałą opieką personelu medycznego złożonego z lekarzy i pielęgniarek. Ponadto potencjalnie w razie wystąpienia niepokojących objawów jest wdrożona natychmiastowa procedura przewiezienia pacjenta do Oddziału Intensywnej Terapii. Personel medyczny stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach, tak aby jakość leczenia była na najwyższym poziomie. Kompleksowość tych działań i wdrożenia procedur powoduje, że bezpieczeństwo pacjenta jest zawsze najważniejsze.

Porozmawiajmy przez chwilę o implantach, które pozostaną z kobietą do końca jej życia. Co proponuje pacjentkom pańska klinika?

Jakość i bezpieczeństwo używanych w naszej klinice implantów poparte jest wieloletnimi badaniami klinicznymi oraz dużym doświadczeniem w ich wszczepianiu przez chirurgów. Firma Mentor oferuje dożywotnią gwarancję na swoje produkty w razie ich samoistnego uszkodzenia. Chirurg wybierając konkretne implanty, kieruje się budową anatomiczną pacjentki oraz jej oczekiwaniami. Na rynku występuje szeroki wybór protez o różnym: rodzaju (anatomiczne i okrągłe), rozmiarze, profilu, strukturze pokrycia czy budowie żelu. Teoretycznie nie trzeba wymieniać implantów w ciągu dalszego życia. Jednakże stany takie jak ciąża czy karmienie piersią mogą zniekształcać budowę anatomiczną i może być wtedy wymagana wymiana.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Chirurgia plastyczna coraz częściej oferuje alternatywy dla klasycznych zabiegów. Jednym z interesujących trendów jest powiększanie piersi metodami niechirurgicznymi oraz ich lifting, który wpływa na rozmiar biustu. Czy Doktor może przybliżyć naszym czytelniczkom te zagadnienia?

Wszczepianie implantów piersi znanych firm oraz augmentacja tłuszczem pozostają najbardziej przebadanymi naukowo metodami powiększenia piersi. Według badań występują geograficzne trendy na świecie w kwestii częstości wyboru danej metody powiększenia a nawet umieszczania konkretnego rodzaju implantów. Jednakże na rynku pojawia się coraz więcej niechirurgicznych metod powiększania i podnoszenia piersi. Są to sposoby polegające np. na implantacji nici czy umieszczanie substancji o różnej zawartości i nieznanym pochodzeniu. Należy pamiętać o bezpieczeństwie i trwałości metody oraz o odpowiednich kwalifikacjach osoby, która te zabiegi wykonuje. Odnotowano wielokrotne przypadki pacjentek o znacznie pogorszonym stanie zdrowia czy też zniekształceniach anatomicznych, po powiększeniu piersi substancją o nieznanym składzie lub wykonywaną przez osobę niebędącą lekarzem.

Co może Doktor zaproponować pacjentkom, których piersi są już zbyt obfite i wymagają korekty rozmiaru w dół? Czy operacja zmniejszenia biustu wywołuje wśród Polek zainteresowanie?

Oprócz powiększenia, czyli najpopularniejszej operacji dotyczącej piersi są także inne zabiegi korekcyjne tej okolicy anatomicznej. Zmniejszenie piersi jest zabiegiem, który może być wykonywany nie tylko ze wskazań estetycznych, ale także zdrowotnych. Jest szerokie grono pacjentek, którym przeszkadzają zbyt duże lub obwisłe piersi w codziennym funkcjonowaniu czy uprawianiu sportu. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zabieg operacyjny, który z reguły jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż typowe powiększenie piersi. W trakcie zabiegu oprócz nadmiaru tkanki tłuszczowej wycinana jest także część skóry i tkanki podskórnej powodując zmniejszenie i podniesienie piersi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.