Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dr hab. n. med. Ewa Trznadel-GrodzkaDr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka 

Dzisiaj, gdy panuje kult młodości, troszczymy się z większą uwagą o skórę. Staramy się jak najdłużej zachować piękny wygląd. Staje się to trudniejsze powyżej 40. roku życia. Wtedy stan skóry się zmienia. Dlaczego?

Dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka, specjalista dermatolog: Współczesne kobiety różnią się znacząco od tych sprzed kilku dekad. Mają inną siłę nabywczą i inny status finansowy, mają też większe poczucie własnej wartości. Dostęp do światowej mody i kosmetyków doskonale wykorzystują, by spełnić swoją potrzebę bycia nadal atrakcyjną. Często określają ten okres jako najbardziej fascynujący w życiu. Jednak czasem odczucia te bywają zakłócone przez objawy menopauzy.

Menopauza czy inaczej klimakterium to okres w życiu kobiety, w którym jej organizm bardzo się zmienia. Ustępuje menstruacja, spowalnia metabolizm, zwiększa się masa ciała. Najbardziej dokuczliwe są okresowe fale gorąca, uczucie zmęczenia, problemy ze snem i koncentracją oraz niekorzystne zmiany w obrębie skóry twarzy i ciała. Objawy te mogą prowadzić do rozchwiania psychiki. U części kobiet pojawia się depresja.

Te objawy mogą pojawić się już po 40. roku życia?

Statystycznie, wiek menopauzy naturalnej to 51 lat, jednak dotyka ona także kobiety już 40-letnie lub też dopiero 60-letnie.

Materiał promocyjny Partnera DermedicMateriał promocyjny Partnera Dermedic 

Mówiła Pani o spadku samopoczucia, uderzeniach gorąca. Jak radzić sobie z objawami menopauzy? 

Minimalizować negatywne objawy menopauzy możemy, a nawet powinnyśmy, na kilka sposobów. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, co do których należy skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, rozwiązaniem może być hormonalna terapia zastępcza (HTZ). To jednak nie wszystko. Należy zwłaszcza pomóc samej sobie: zadbać o regularny sen, zbilansowaną dietę, aktywność na świeżym powietrzu, ograniczyć spożycie alkoholu i rzucić palenie. Wiadomo, że wygląd, w tym stan naszej skóry, ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia każdej kobiety, dlatego zadbajmy o nią jak najszybciej, jak najbardziej planowo i specjalistycznie. Oczywiście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – i coraz chętniej kobiety korzystają z różnego typu zabiegów. Dają one szybkie efekty, ale nie zastępują codziennej pielęgnacji. Tę powinnyśmy oprzeć na produktach dopasowanych składem do wymagań skóry, która z wiekiem staje się też bardziej wrażliwa.

Wiele kobiet właśnie na skórze zauważa pierwsze objawy menopauzy. Któregoś dnia budzimy się i zauważamy, że skóra straciła blask, jędrność, pojawiły się nowe zmarszczki. Z czego to wynika?

W skórze kobiety już po 40. roku życia, czyli w wieku okołomenopauzalnym, zachodzi szereg zmian, na które ogromny wpływ mają zmiany w jej gospodarce hormonalnej. Chodzi tu przede wszystkim o spadek ilości hormonów juwenilnych, takich jak estrogeny, progesteron i androgeny, hormon wzrostu czy melatonina. Wszystkie one odpowiadają za opóźnianie procesu starzenia. Zaburzenie równowagi hormonalnej i spadek ilości hormonów juwenilnych w okresie okołomenopauzalnym ma bezpośredni wpływ na skórę i jej elementy składowe. Dlatego nagle niemal skokowo przybywa nam zmarszczek. Estrogeny wpływają na zdolność regeneracji warstwy rogowej naskórka. Ich niedobór skutkuje pocienieniem naskórka. Struktura skóry staje się luźniejsza, zmniejsza się gęstość, jędrność i poziom nawilżenia. W efekcie zmieniają się proporcje twarzy, policzki opadają, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. W skórze właściwej również postępuje proces starzenia. Włókna kolagenowe tracą swoje właściwości podporowe, a włókna elastynowe tracą sprężystość. Przy jednoczesnym zubożeniu tkanek w wodę cechy starzenia się utrwalają.

Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Kiedy zacząć zmieniać nawyki pielęgnacyjne, przygotowując się na ten wymagający czas, który nastąpi, prędzej czy później, w życiu każdej z nas?

Odpowiednia, systematyczna pielęgnacja zapobiegająca tym wszystkim zmianom i zaopatrująca komórki skóry w niezbędne składniki odżywcze powinna być wdrożona jeszcze przed wejściem organizmu w okres menopauzy, czyli tuż po 40. roku życia. Pielęgnacja powinna się opierać na trzech filarach, czyli intensywnym nawilżaniu i odżywianiu skóry, na wspieraniu funkcji obronnych i ochronnych naskórka oraz na pobudzaniu zdolności regeneracyjnych. Ważna jest też codzienna rutyna pielęgnacyjna.

Materiał promocyjny Partnera DermedicMateriał promocyjny Partnera Dermedic 

Co powinno być podstawą takiej rutyny?

Jej podstawą jest dokładne oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń, martwych komórek naskórka, makijażu i sebum. Zalecam do tego celu łagodne olejowe syndety, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Na dzień wskazane są kremy odżywcze i nawilżające, zawierające formuły kojące.

Pamiętajmy, że słońce nie jest sprzymierzeńcem w profilaktyce starzenia się skóry. Zrezygnujmy z opalania, zwłaszcza twarzy, oraz chrońmy skórę przed promieniowaniem UV cały rok, także w pochmurne dni, z zastosowaniem preparatów z faktorem nie mniejszym niż SPF 30. Na noc aplikujmy preparaty intensywnie regenerujące, bogate w lipidy, fitoestrogeny i antyoksydanty.

Gdy skóra jest mocno wysuszona, napięta i potrzebuje szybkiego wzmocnienia, ratunkiem jest serum. Cechuje się ono wyższym stężeniem składników aktywnych i działa niemal natychmiastowo, przynosząc skórze ulgę.

Wypracujmy nawyki, dzięki którym wzmocnimy mięśnie twarzy, zapanujemy nad mimiką i zapobiegniemy utrwalaniu zmarszczek. Unikajmy powtarzających się wyrazów twarzy. Jeśli przez wiele lat robimy określoną minę i wielokrotnie napinamy te same mięśnie, zmarszczki się utrwalają. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc w zmniejszeniu zmarszczek spowodowanych mrużeniem oczu. Ćwiczmy regularnie jogę twarzy, aby przywrócić skórze jędrność, poprawić jej dotlenienie i napięcie.

Materiał promocyjny Partnera DermedicMateriał promocyjny Partnera Dermedic 

Na rynku jest wiele kosmetyków anti aging. Jak wybrać właściwe, jakie składniki są najbardziej potrzebne skórze w tym okresie?

Najbardziej potrzebne skórze po 40. roku życia są lipidy bogate w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe; witaminy A, E, D i B3 – odpowiedzialne za wzmacnianie i regenerację skóry. Ważne są także antyoksydanty – chroniące przed wolnymi rodnikami oraz izoflawony sojowe – naturalne fitoestrogeny, które stymulują produkcję kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry.

Wiele pacjentek skarży się też na zwiększoną  wrażliwość skóry. Objawia się ona zaczerwienieniem, pieczeniem, kłuciem, szczypaniem, napięciem skóry. Wszystkie te symptomy powodują dyskomfort. Nadwrażliwość spowodowana jest różnymi bodźcami zewnętrznymi oddziałującymi na cienką skórę twarzy. Osoby takie muszą ostrożnie korzystać z  różnego typu zabiegów, uważać z dietą oraz wybierać do codziennej pielęgnacji preparaty wysoko tolerowane przez skórę wrażliwą, hypoalergiczne, przebadane dermatologicznie i klinicznie.

Jak pielęgnować skórę dojrzałą dermokosmetykami Dermedic Oilage?

Dla kobiet, które wkraczają w wiek okołomenopauzalny, powstała seria dermokosmetyków Dermedic Oilage, łącząca w sobie aktywne składniki pochodzenia naturalnego, które intensywnie oddziałują na wrażliwą skórę, nie powodując podrażnień.  Dodatkowo dzięki formule Anti-Pollution stymulują funkcje obronne naskórka i chronią przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, w tym zanieczyszczeń i pyłów zawieszonych.

Na dzień stosuj Dermedic Oilage Odżywczy krem przywracający gęstość skóry, który poprawia jej grubość, elastyczność i gładkość, a dzięki formule CoolPoint  zapewnia termoregulację skóry – chłodzi skórę i zapobiega okołomenopauzalnym wahaniom jej temperatury. 

Pielęgnację wieczorną zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry, łagodnym syndetem o olejowo-żelowej konsystencji, który skutecznie zmywa makijaż i wszelkie zanieczyszczenia.

Materiał promocyjny Partnera DermedicMateriał promocyjny Partnera Dermedic 

Zadbaj o nocną regenerację i odbudowę skóry.  Naprawczy krem na noc przywracający gęstość skóry zwalcza zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny starzenia się, redukuje głębokość i długość zmarszczek, usuwa oznaki zmęczenia.

W stanach mocnego przesuszenia skóry, dla wzmocnienia efektu kuracji stosuj Serum antyoksydacyjne Dermedic Oilage. Produkt intensywnie rewitalizuje skórę, chroni przed wolnymi rodnikami, poprawia nawilżenie, przywraca spójność i gęstość naskórka.

Materiał promocyjny Partnera DermedicMateriał promocyjny Partnera Dermedic 

Nie zapomnij o skórze wokół oczu. Skoncentrowany krem przeciwzmarszczkowy pod oczy, stosowany na noc intensywnie regeneruje skórę, usuwa oznaki zmęczenia, redukuje zmarszczki, zmniejsza cienie i opuchliznę  pod oczami.

Produkty są dostępne w aptekach.

Materiał promocyjny Partnera Dermedic

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.