Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W jaki sposób rozpoznać, że nasza skóra zaczyna się starzeć? Co dokładnie się z nią dzieje? Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze odpowiednich produktów? Na pytania odpowie dermatolog oraz specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej dr n. med. Agnes Frankel.

Dla kogo przeznaczona jest pielęgnacja przeciwzmarszczkowa?

dr n. med. Agnes Frankel: Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa przeznaczona jest dla osób, które zaczynają odczuwać, że ich skóra nie jest już tak jędrna, brakuje jej blasku, widoczne są na niej pierwsze zmarszczki czy przebarwienia. Pielęgnacja anti-ageing ważna jest na każdym etapie życia. Chodzi o prewencję. Momentem, w którym skóra zaczyna się starzeć biologicznie, są okolice 25. roku życia – to wtedy najczęściej zaczyna w niej ubywać kolagenu, a to dzięki niemu skóra zachowuje swoją spójność, sprężystość i elastyczność, czyli młody wygląd, jędrność i gładkość. Jednak wiek 25 to statystyka. Opóźnienie lub przyśpieszenie pojawiania się pierwszych oznak starzenia spowodowane są w dużej mierze naszym stylem życia, tym, czy się opalamy, czy palimy papierosy, jak dużo pijemy etc. Odpowiednią pielęgnację i produkty powinniśmy dobierać nie pod dany wiek, a pod potrzeby. Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa to pielęgnacja szyta na miarę. Najlepiej, by była dobrana po konsultacji z lekarzem dermatologiem.

DR N. MED. AGNES FRANKEL DERMATOLOG ORAZ SPECJALISTKA MEDYCYNY ESTETYCZNEJ I PRZECIWSTARZENIOWEJDR N. MED. AGNES FRANKEL DERMATOLOG ORAZ SPECJALISTKA MEDYCYNY ESTETYCZNEJ I PRZECIWSTARZENIOWEJ 

Jakie są pierwsze sygnały, że należy rozpocząć pielęgnację przeciwzmarszczkową?

AF: Oznakami, że należy już rozpocząć pielęgnację przeciwzmarszczkową, jest na pewno większa suchość skóry, widoczne przebarwienia, wiotkość – widzimy, że nasza dolina łez zaczyna się robić coraz bardziej widoczna, a kąciki ust zaczynają opadać, zmniejsza się jędrność czy brakuje dawnego blasku.

Czy na włókna kolagenowe w skórze wpływ mają także czynniki zewnętrzne?

AF: Ekspozom, czyli wpływ skumulowanych czynników środowiskowych, behawioralnych i hormonalnych, wpływa na ilość kolagenu w skórze. Wśród czynników, które potęgują jego fizjologiczny ubytek na największą uwagę zasługują: ekspozycja na promienie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza, zmiany klimatyczne, stres, jakość snu czy palenie papierosów.

Jednak dzięki naszym świadomym działaniom możemy spowolnić ubytek kolagenu w skórze i opóźnić pojawianie się oznak starzenia na skórze.

Reasumując, ekspozom może przyspieszyć starzenie się skóry albo – dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji i zdrowemu stylowi życia – spowolnić go, a nawet odwrócić ten proces. Także dużo zależy od naszych decyzji i wyborów.

Materiał promocyjny VichyMateriał promocyjny Vichy 

Jakie składniki pomagają zwiększyć produkcję kolagenu?

AF: Jednym z najważniejszych składników, który może być stosowany cały rok, jest witamina C, a także peptydy oraz kwas hialuronowy.

Witamina C – ma właściwości antyoksydacyjne, niweluje działanie wolnych rodników oraz przyspiesza cykl odnowy naskórka. Dzięki temu wspomaga działanie kosmetyków, wpływając na poprawę wyglądu skóry: pomaga uzyskać bardziej miękką, gładką, nawilżoną i rozświetloną skórę.

Peptydy – ich silne działanie przeciwzmarszczkowe polega na przeciwdziałaniu oznakom utraty kolagenu w skórze. Stymulując produkcję kolagenu w skórze, pomagają widocznie poprawić jej elastyczność, zmniejszać zmarszczki oraz nadać skórze bardziej jędrny i gładki wygląd. Co więcej, peptydy mają zdolność do zwiększenia produkcji kolagenu w skórze aż… 8 razy!

Kwas hialuronowy – ma szczególną zdolność do wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu zapewnia prawidłowe nawilżenie, ujędrnia oraz wygładza drobne linie i zmarszczki.

Ważne też, żeby wybierać produkty, które mają szerokie spektrum działania.

Na czym polega działanie tych składników?

AF: Stymulacja włókien kolagenowych, pogrubienie i nawodnienie skóry. Skóra musi mieć równowagę, aby mogła aktywnie budować włókna kolagenowe.

Materiał promocyjny VichyMateriał promocyjny Vichy 

Na koniec krótka rada dla kobiet, które uważają, że w ich przypadku na pielęgnację przeciwzmarszczkową jest jeszcze za wcześnie.

AF: Nigdy nie jest za wcześnie na prewencję, a w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej chodzi o zapobieganie. Można to porównać do aktywności fizycznej. Nie czekamy ze sportem, aż będzie źle, tylko ćwiczymy regularnie. Wiemy, że musimy się ruszać, żeby być zdrowi. Tak samo jest ze skórą. Musimy zacząć działać, aby skóra była piękna i zdrowa. I chciałabym tu rozwiać mit, że skóra pod wpływem produktów przeciwzmarszczkowych może się „rozleniwić". Czasem niektórym kobietom wydaje się, że jeśli w wieku 25 lat sięgną po pielęgnację przeciwstarzeniową, to po pięćdziesiątce nic im już nie zostanie. Nic bardziej mylnego! To właśnie zbyt późne wprowadzenie tego typu pielęgnacji powoduje, że w dojrzałym wieku nie jesteśmy zadowolone ze swojego wyglądu.

ZACZNIJ DZIAŁAĆ JUŻ TERAZ!

Kompleksową przeciwzmarszczkową pielęgnację skóry zapewnia zaawansowana gama Liftactiv Specialist od Vichy – lidera w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej w aptekach w Polsce¹. Liftactiv Specialist to gama inspirowana nieinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej, która koryguje oznaki utraty kolagenu w skórze. Vichy w serii Liftactiv zamknęło nie tylko kolagenowe peptydy, ale i witaminę C o działaniu przywracającym skórze blask oraz kwas hialuronowy, który ujędrnia i wygładza zmarszczki. Dermokosmetyki Vichy są wzbogacone także o wodę wulkaniczną Vichy, wspierającą naturalne mechanizmy obronne skóry. Woda ta, wydobywana w sercu wulkanicznego regionu Owernii we Francji, bogata jest w 15 cennych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Formuły są hipoalergiczne i testowane pod kontrolą dermatologiczną, a ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Materiał promocyjny VichyMateriał promocyjny Vichy 

KOMPLEKSOWA KURACJA PRZECIWZMARSZCZKOWA OD VICHY

Jako pierwszy krok w rutynie pielęgnacyjnej stosuj codziennie rano i wieczorem skoncentrowane ampułki Vichy Liftactiv Specialist Peptide-C z formułą bogatą w 3 silne składniki aktywne stosowane także w dermatologii i medycynie estetycznej: 10% czystej witaminy C, kolagenowy bio-peptyd oraz kwas hialuronowy wysoko- i niskocząsteczkowy. Już po 10 dniach stosowania Twoja skóra stanie się pełna blasku, a po 1 miesiącu zmarszczki będą zredukowane.

Każdego ranka, po nałożeniu ampułek, nakładaj na skórę krem na dzień Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF 25 z szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Zawiera kolagenowy bio-peptyd oraz witaminę Cg o działaniu antyoksydacyjnym. Skutecznie redukuje oznaki starzenia spowodowane utratą kolagenu w skórze. Jednocześnie pomaga chronić skórę przed oznakami fotostarzenia dzięki ochronie SPF 25.Skuteczność kremu została potwierdzona klinicznie²: pierwsze efekty w redukcji zmarszczek zauważysz już po tygodniu stosowania (aż o -17%), po 2 miesiącach stosowania zmarszczki będą zredukowane o -44%, a przebarwienia o -30%.

Materiał promocyjny VichyMateriał promocyjny Vichy 

Wieczorem stosuj Liftactiv Collagen Specialist Noc od Vichy, który podczas nocy wzmocni skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi przyspieszającymi starzenie włókien kolagenowych. Dzięki formule z witaminą Cg, kolagenowymi peptydami oraz resweratrolem już pierwszego ranka skóra będzie odczuwalnie wypoczęta i świeża. Po miesiącu zmarszczki zostaną zredukowane, a koloryt skóry wyrównany.

¹Źródło: IQVIA Pharmatrend oraz IQVIA e-Pharmacy Tracker – 2018, 2019, YTD 10/2020 pod względem wartości sprzedaży. © 2020 IQVIA oraz podmioty powiązane. Wszystkie prawa zastrzeżone.

²Ocena kliniczna, 57 kobiet.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.