Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kwas hialuronowy: substancja występująca w skórze, na którą ma wpływ ekspozom

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie wytwarzana przez organizm. Występuje w prawie każdej komórce: w chrząstkach, kościach, stawach, oczach i dziąsłach.

Ale to skóra jest jego największą rezerwą, zawiera bowiem ok. 50% całego kwasu hialuronowego obecnego w organizmie. Kwas hialuronowy w skórze pomaga zachować jej właściwości biomechaniczne. Jest syntetyzowany zarówno w naskórku, jak i w skórze właściwej.

W skórze właściwej kwas hialuronowy nadaje objętość macierzy zewnątrzkomórkowej, odpowiedzialnej za strukturę skóry twarzy. W naskórku zaś zatrzymuje wodę obecną w skórze. Zapewnia prawidłowe nawilżenie, wygładza drobne linie i zmarszczki.

Gdy kwas hialuronowy jest obecny w wystarczającej ilości, skóra jest gładka, elastyczna i jędrna. W miarę starzenia się, rezerwy kwasu hialuronowego maleją, co prowadzi do powstawania zmarszczek.

Czym jestem ekspozom?

Ekspozom to wszystkie czynniki, na jakie narażone jest nasz organizm – każdego dnia, przez całe życie, a także odpowiedź naszego organizmu na ich działanie. Do czynników ekspozomu zaliczamy m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, zmianę klimatu, palenie tytoniu, stres, dietę czy niedobór snu. Na zdrowy wygląd skóry wpływa wiele czynników ekspozomu, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, a ich skumulowany wpływ nasila negatywne działanie.

Czynniki ekspozomu przyspieszają proces starzenia się poprzez przyspieszenie degradacji kwasu hialuronowego w skórze.  

Kiedy skóra traci więcej kwasu hialuronowego niż wytwarza, pojawiają się zmarszczki.

Proces ten jest spowodowany dwoma czynnikami: naturalnym starzeniem się skóry i codziennymi czynnikami ekspozomu. W naturalnym procesie starzenia się, ilość kwasu hialuronowego w skórze spada z wiekiem. Ekspozom zaś przyspiesza to zjawisko[2]. Niektóre czynniki ekspozomu, takie jak promienie UVB, tytoń lub brak snu, mogą bezpośrednio przyspieszyć utratę kwasu hialuronowego i spowolnić jego produkcję.

Inne czynniki ekspozomu działają na skórę pośrednio. Promieniowanie UVA i podczerwone, cząsteczki zanieczyszczeń oraz ciepło i zimno zwiększają produkcję wolnych rodników niszczących kwas hialuronowy w skórze. Uszkodzenia stają się szybko widoczne, skóra traci bowiem jędrność, jest mniej napięta i pojawiają się zmarszczki.

Jak przeciwdziałać niekorzystnemu działaniu ekspozomu i zapobiegać zmarszczkom? 

Warto zdecydować się na pielęgnację bogatą w składniki aktywne o udowodnionej skuteczności przeciwzmarszczkowej. Są to m.in.:

  • WYSOKO- I NISKOCZĄSTECZKOWY KWAS HIALURONOWY – kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy pozostaje na naskórku, tworzy swego rodzaju film, dzięki czemu wspomaga warstwę rogową w walce z czynnikami środowiskowymi i nie pozwala na utratę wody przez naskórek. Niskocząsteczkowy zaś przenika w głębsze warstwy naskórka, dogłębnie nawilża i zapewnia działanie przeciwstarzeniowe. Stężeniem kwasu hialuronowego, które zapewnia optymalne nawilżenie skóry to 1,5%.
  • WITAMINA CG – znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Pomaga chronić kwas hialuronowy w skórze przed uszkodzeniem spowodowanym przez ekspozom.
  • PEPTYDY – są to krótkie fragmenty aminokwasów, które zapobiegają tworzeniu się zmarszczek mimicznych i wygładzają skórę sprawiając, że wygląda młodziej.

Dr Marion Nielsen, Doktor farmacji,Dr Marion Nielsen, Doktor farmacji, Globalna dyrektor naukowa, Vichy Laboratoires

Vichy jest pionierem w dziedzinie nauki o wpływie ekspozomu na skórę od 40 lat.

Nasza ekspertyza opiera się na kompleksowych badaniach czynników, które wpływają na ewolucję stanu skóry wraz z upływem czasu. Wiemy, że kondycja skóry jest zależna nie tylko od czynników genetycznych, ale także od połączenia wielu czynników ekspozomu: środowiskowych, behawioralnych i hormonalnych. Ich skumulowane działanie może zakłócić funkcje biologiczne skóry i przyspieszyć jej starzenie. W 2016 roku przekształciliśmy te odkrycia w pionierską dziedzinę nauki: Skin Exposome Science (nauka o wpływie ekspozomu na skórę).

Nauka ta doprowadziła nas do wypracowania multidyscyplinarnego podejścia do tworzenia formuł dermokosmetyków, łączącego naszą ekspertyzę kosmetyczną z wiedzą czerpaną z dermatologii oraz innych dziedzin medycyny. Aby wzmocnić skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami ekspozomu, w naszych dermokosmetykach łączymy unikalną wodę wulkaniczną Vichy z silnymi składnikami aktywnymi stosowanymi również w dermatologii i medycynie estetycznej. Tworzymy skuteczne i hipoalergiczne formuły, które oddziałują na procesy kluczowe dla zachowania młodego wyglądu skóry.

Dowiedz się więcej o ekspozomie na vichy.pl/ekspozom

[1] Flament F, et al., Effect of the sun on visible clinical signs of aging in Caucasian skin. Clin Cosmet Investig Dermatol, 2013. 6: p.221-232; Liebel, F., et al., Irradiation of skin with visible light induces reactive oxygen species and matrix-degrading enzymes. J Invest Dermatol, 2012. 132(7): p. 1901-7

[2] Kurdykowski S. Ultraviolet-B Irradiation Induces Differential Regulations of Hyaluronidase Expression and Activity in Normal Human Keratinocytes. Photochem Photobiol 2011.

Averbeck M. Differential Regulation of Hyaluronan Metabolism in the Epidermal and Dermal Compartments of Human Skin by UVB IrradiationJournal of Investigative Dermatology, 2007.

Leproult R., Sleep loss results in an elevation of cortisol levels the next evening. Sleep, 1997.

Huijuan Wu. Effects of sleep restriction periods on serum cortisol levels in healthy men. Brain Res Bull. 2008.

McDevitt C A. Cigarette Smoke Degrades Hyaluronic Acid. Lung. 1989.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.