Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rynek medycyny estetycznej rośnie jak na drożdżach. Według różnych badań w 2019 roku wart był około 57 mld dolarów. Za 7 lat ma być dwa razy większy. Napędza go nie tylko moda na młody wygląd, ale i stale urozmaicana oferta zabiegów, w tym zwłaszcza nieinwazyjnych, które nie wymagają używania skalpela. Na popularność zabiegów tego typu wpływa też ich dostępność. Przybywa gabinetów, w których są oferowane. W dużych miastach spotkać można je niemal na każdym kroku. W niektórych krajach wizyta w takich gabinetach jest już tak powszechna jak wizyta u fryzjera, dentysty czy kosmetyczki.

Gabinety, w których można wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, obiecują szybki efekt w krótkim czasie. Oferują korektę niedoskonałości, walkę ze zmarszczkami, tłuszczem, trądzikiem czy bliznami. Niektóre zabiegi to tzw. zabiegi lunchowe. Nie trwają dłużej niż 40 minut, można wykonać je nawet w trakcie przerwy w pracy. Nie wymagają żadnego okresu rekonwalescencji, można po ich wykonaniu natychmiast wrócić do codziennych obowiązków. Inne są nieco bardziej czasochłonne. Aby zobaczyć efekt, trzeba poddać się działaniom sprzętów nawet kilkanaście razy, a pierwsze zmiany da się zauważyć po upływie nawet 6 miesięcy. Nadal jest to jednak szybszy i o wiele tańszy sposób na uzyskanie młodszego wyglądu niż operacja plastyczna.

'Cała prawda o zabiegach kosmetycznych''Cała prawda o zabiegach kosmetycznych' BBC Lifestyle

Mimo że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są wykonywane bez użycia skalpela, nie wszystkie są w pełni bezpieczne. O tym, na czym polegają te najbardziej kuszące usługi gabinetów kosmetycznych i jakie rzeczywiście przynoszą efekty (a może zagrożenia?), przekonują się bohaterowie serii „Cała prawda o zabiegach kosmetycznych” - premiera pierwszego sezonu już w poniedziałek, 11 stycznia o godz. 22:00 w BBC Lifestyle.

Medycyna estetyczna nie ma płci

Blogerka i dziennikarka Mehreen Baig oraz dziennikarz medyczny Michael Mosley w serii „Cała prawda o zabiegach kosmetycznych” z bliska przyglądają się najpopularniejszym zabiegom, towarzysząc bohaterom programu podczas trwania kuracji. Oboje sprawdzają, ile jesteśmy w stanie znieść dla urody i jak wygląda branża kosmetyczna od strony prawnej. I tak podczas gdy Mehreen sprawdza, czy w kilka minut można wyprostować nos, Michael zwraca uwagę na największą bolączkę branży medycyny estetycznej – brak odpowiednich regulacji. Widząc, do czego mogą prowadzić nieudane zabiegi, nie da się ukryć zaskoczenia faktem, że nikt nie prowadzi statystyk takich błędów.

Prowadzący udowodnią, że medycyna estetyczna nie ma płci. Jednym z pacjentów, który zafunduje sobie botoks, będzie… budowlaniec. Przekonam się również, że z zabiegów poprawiających urodę korzystają też coraz młodsi klienci. Niektóre stosują nawet…. 20-latkowie!

'Cała prawda o zabiegach kosmetycznych''Cała prawda o zabiegach kosmetycznych'  BBC Lifestyle

Zamrażanie tłuszczu, a może roztapianie?

W jednym z odcinków Mehreen na własnej skórze sprawdza, na czym polega zabieg uniesienia i ujędrnienia pośladków. Jakiego efektu można spodziewać się już po pierwszym zabiegu, a jakiego po kilkukrotnym stosowaniu? Michael tymczasem dowiaduje się, na czym polega zabieg zamrażania i roztapiania… tłuszczu. Obu poddadzą się trenerzy personalni. Mehreen szuka także odpowiedzi na odwieczne pytanie, jak pozbyć się cellulitu. Niektóre zabiegi przyprawią o gęsią skórkę i każą zastanowić się, ile można znieść dla urody.

'Cała prawda o zabiegach kosmetycznych'
'Cała prawda o zabiegach kosmetycznych'   BBC Lifestyle

 „Cała prawda o zabiegach kosmetycznych” to program, który nie tylko przeprowadza przez najpopularniejsze oferty gabinetów medycyny estetycznej, ale i analizuje, co skłania do ich wykonywania. Dlaczego ulegamy modzie na szczupły wygląd? Dlaczego za wszelką cenę staramy się ukrywać zmarszczki? Pogoń za pięknym i młodym wyglądem dopiero nabiera tempa. Zanim jednak weźmiemy udział w tym wyścigu, lepiej sprawdzić, czy naprawdę warto i ile poświęceń będzie to wymagało. Premiera programu w poniedziałek, 11 stycznia o godz. 22:00 w BBC Lifestyle.

Posłuchaj nowego odcinka cyklu podcastów pt. „Bądź dla siebie dobra”, przygotowanego przez redakcję Wysokich Obcasów we współpracy z BBC Lifestyle. W odcinku "Cała prawda o zabiegach kosmetycznych" Mama Kosmetolog opowiedziała, kiedy i po co skierować się po poradę kosmetologa oraz jak korzystać z zabiegów, żeby sobie nie szkodzić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.