Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Toniemy w śmieciach, zwłaszcza plastikowych. Zalegają na wysypiskach, a co gorsze też na dnach mórz i oceanów. Z danych WWF wynika, że każdego roku do wód trafia 10 mln ton plastiku. Rozkłada się tam tysiącami lat, zabijając ponad milion zwierząt rocznie. Od dawna mówi się o konieczności zrezygnowania z foliówek i jednorazowych opakowań, które mają swój duży udział w zaśmiecaniu świata. I w tym temacie sporo udało się zrobić, choć edukacja i działania na szczeblu politycznym, nadal są potrzebne. Ważne zadanie do wykonania mamy jeszcze my, kobiety. Nadal, niestety, mamy spory udział w zaśmiecaniu świata – mowa o środkach higienicznych stosowanych podczas menstruacji.

130 kg środków higienicznych na głowę

Tampony, podpaski i wkładki higieniczne znajdują się na 5. miejscu wśród  najczęściej znajdowanych na plażach śmieci. Badania pokazują, że plastik, z którego wykonane są konwencjonalne podpaski, aplikatory do tamponów i plastikowe opakowania produktów higienicznych, rozkłada się nawet 300 lat. A jest go dużo, bo menstruujące kobiety na całym świecie tylko podczas jednego roku zużywają aż 45 mld sztuk środków higienicznych. Średnio każda z nas podczas swojego życia wykorzystuje ich aż 12 tys. sztuk. Przeliczając to na kilogramy, dorzucamy aż 130 kg śmieci. Ze stosowania środków higienicznych nie można zrezygnować, ale można wybierać ekologiczne alternatywy.

Twój wybór ma znaczenie

Na rynku pojawia się coraz więcej wielorazowych środków higienicznych. Nie każda z nas jednak chce, może lub potrafi korzystać z nich w taki sposób, żeby czuć się komfortowo i bezpiecznie. To zrozumiałe. Każda z nas potrzebuje w okresie menstruacji innego wsparcia. Mamy inne potrzeby, bo inaczej miesiączkujemy - część z nas ma skąpe krwawienie, część obfite. Prowadzimy też różne tryby życia. Nie musimy jednak sięgać po wielorazowe produkty, by być eko. Rozwiązaniem są jednorazowe, przyjazne dla środowiska podpaski.

Finlandzka firma Vuokkoset tworzy podpaski i wkładki higieniczne, które w 100% są biodegradowalne (kompostowalne) w warunkach domowych. Biodegradacji ulegają zarówno same produkty, jak i papierowe paski zabezpieczające klej na spodniej warstwie oraz owijki pojedynczych podpasek. Ich zewnętrzne opakowanie zostało wykonane z tworzywa Green PE, produkowanego z trzciny cukrowej i nadającego się do recyklingu.

Materiały PartneraMateriały Partnera Vuokkoset

Ochrona zdrowia i przyrody

Wierzchnia warstwa podpasek Vuokkoset 100% Bio powstaje z bawełny organicznej. To ważne, bo podczas produkcji tradycyjnej bawełny stosuje się wiele środków chemicznych, które mają przyspieszyć wegetację roślin, a które zabijają owady, przedostają się do wód, niszcząc okoliczne ekosystemy. Tymczasem bawełnę organiczną uprawia się, stosując jedynie naturalne metody, chroniąc rośliny, zwierzęta i wody. Ważne jest także to, że podpaski Vuokkoset nie są bielone chlorem. W procesie wybielania chlorem, któremu poddawane są tradycyjne podpaski tylko po to, by uzyskać czysto biały efekt, uwalniają się niebezpieczne dla zdrowia, silnie rakotwórcze dioksyny. Wybierając podpaski Vuokkoset, zyskujemy więc nie tylko ekologiczny, ale i o wiele zdrowszy dla naszego ciała produkt, wolny od substancji potencjalnie drażniących i alergizujących.

Jakość biodegradowalnych podpasek finlandzkiej marki potwierdzają liczne certyfikaty. Vuokkoset 100% Bio jako pierwsze podpaski na świecie uzyskały oznakowaniem EU Ecolabel. Marki, które starają się o pozyskanie tego znaku dla swoich produktów higienicznych, muszą spełnić wyśrubowane normy dotyczące surowców oraz procesu produkcyjnego. Wszystkie substancje chemiczne wykorzystane przy produkcji muszą być przyjazne środowisko oraz bezpieczne dla użytkownika. Ponadto same produkty muszą wykazać się w testach efektywnością działania.

100% wegańskie

Do tego podpaski i wkładki z serii 100% Bio posiadają certyfikat V-Label Vegan. Znak ten jest uznaną i chronioną na arenie międzynarodowej marką, którą oznaczana jest żywność oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla wegetarian i wegan. Gwarantuje, że podpaski i wkładki są w 100% wegańskie – gotowy produkt i surowce na żadnym etapie produkcji nie były testowane na zwierzętach.

Przy tym kupując Vuokkoset 100% Bio, nie musimy obawiać się o dyskomfort czy pojawienie się plam na ubraniu. Za chłonność podpasek odpowiada roślinna celuloza, która wykazuje w tym zakresie bardzo dobre właściwości, a do tego szybko się rozkłada. Przy obfitych miesiączkach możemy wybrać biodegradowalne podpaski ze skrzydełkami o tradycyjnej lub przedłużonej długości. Przy skąpych krwawieniach sprawdzi się klasyczny rozmiar, bez skrzydełek.

Pamiętaj, gdzie wyrzucić

Aby przyczynić się do ochrony środowiska podczas menstruacji, ważne jest nie tylko dokonywanie świadomych wyborów zakupowych, ale i właściwe postępowanie ze zużytymi środkami higienicznymi. Wiele kobiet wyrzuca podpaski i tampony do kanalizacji. Wraz ze ściekami, trafiają do rzek, zagrażając życiu zwierząt. Zużyte środki higieniczne zawsze powinny trafiać do kosza na zmieszane śmieci. Tam też należy wyrzucać produkty Vuokkoset z linii 100% Bio. Choć są w pełni kompostowalne, to nie mogą trafiać do brązowych pojemników z odpadami BIO – przeznaczonych wyłącznie dla produktów pochodzenia roślinnego – mają przecież ślady miesiączki. Ale nie musisz się martwić. Nie zaszkodzą naturze. Rozkładają się bardzo szybko, nie zagrażając środowisku. Podpaski można zakupić w sklepie internetowym marki, a od października także stacjonarnie, w drogeriach Rossmann.

Podpaski Vuokkoset w Różowych skrzyneczkach

Marka Vuokkoset dba nie tylko o ekologię, ale i wspiera akcje społeczne. Niedawno nawiązała współpracę z organizatorkami akcji Różowa skrzyneczka. Ma ona na celu pomoc kobietom i dziewczynkom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym. Ubóstwo menstruacyjne rozumiane jest nie tylko jako ograniczony z powodów ekonomicznych dostęp do środków higienicznych podczas okresu, ale także brak edukacji w zakresie fizjologii człowieka, zdrowia i higieny. Różowe skrzyneczki mają także na celu przełamywanie tabu menstruacyjnego obowiązującego w Polsce. Skrzyneczki trafiają m.in. do szkolnych toalet. W środku są wypełnione środkami higienicznymi. Dziewczynki znajdą w nich także podpaski Vuokkoset. Na Dolnym Śląsku Różowe skrzyneczki znaleźć można już w 100 placówkach edukacyjnych.

Materiały PartneraMateriały Partnera Vuokkoset

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.