Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że objawy menopauzy zaczynają się średnio około 47. roku życia i kończą się zwykle tuż po 50-tce. Cały proces prowadzący do zatrzymania miesiączki trwa jednak znacznie dłużej i można go podzielić na trzy etapy: perimenopauzę, menopauzę i okres postmenopauzalny. Już w pierwszym zaczyna się spadek hormonów: progesteronu i estrogenów. Kobieta może odczuwać m.in. uderzenia gorąca, borykać się z kłopotami ze snem czy obniżonym nastrojem.

Na tym etapie następują także zmiany w wyglądzie. – Skóra jest pierwszym narządem, na który wpływa spadek poziomu estrogenów zauważany podczas menopauzy – przypomina dr Anne Le Pillouer, dermatolog i wenerolog. Spadek estrogenów – silnych przeciwutleniaczy – przyspiesza proces starzenia skóry. W trakcie menopauzy skóra traci też aż 57 proc. lipidów, które zatrzymują wodę w naskórku. Zwiększona utrata wody prowadzi natomiast do suchości, a to z kolei do wiotczenia skóry. Zmarszczki stają się bardziej wyraźne, owal twarzy zaczyna opadać. Ten proces postępuje wraz z kolejnymi etapami przekwitania.

Vichy Neovadiol – ekspert w pielęgnacji skóry menopauzalnej

Aby pomóc skórze przetrwać ten trudny czas i powrócić do dobrej kondycji, Vichy stworzyło wyjątkową serię kosmetyków Neovadiol, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy. Neovadiol od Vichy to ekspert w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej skóry menopauzalnej. Za skutecznością dermokosmetyków Neovadiol stoi 20 lat badań wpływu menopauzy na starzenie się skóry, ale również sztab ekspertów: naukowców i dermatologów. Każdy produkt gamy Neovadiol jest przebadany dermatologicznie i ma klinicznie udowodnioną skuteczność. W serii znaleźć można kosmetyki do stosowania w trakcie menopauzy oraz po jej zakończeniu. Jest to niezwykle istotne, bo skóra na każdym etapie menopauzy wymaga innego wsparcia.

Materiały PartneraMateriały Partnera Vichy Neovadiol

Gdy zaczyna się menopauza

Już podczas zaobserwowania pierwszych objawów menopauzy, np. w postaci zmiany długości i obfitości miesiączek, warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Badania pokazują, że okres perimenopauzy może zacząć się nawet tuż po 40. roku życia. Właściwa troska o skórę pozwoli zapobiec dalszym zmianom skórnym. Na etapie perimenopauzy i trakcie trwania menopauzy skóra wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia oraz pomocy w utrzymaniu jędrności i sprężystości. Dlatego w pielęgnacji Neovadiol Kompleks Uzupełniający, przeznaczonej do stosowania w trakcie menopauzy, eksperci Vichy umieścili składnik, który pomaga nabrać skórze gęstości. To proksylan –  opatentowana przez producenta Vichy biomimetyczna cząsteczka. W kremach Neovadiol została zwiększona do 3 proc. – to dziesięć razy więcej niż w poprzednich formułach. Proksylan poprawia gęstość skóry, działa przeciwzmarszczkowo i wygładza naskórek, w wyniku czego skóra twarzy jest widocznie młodsza. Z przeprowadzonych badań wynika, że gama Neovadiol przeznaczona do pielęgnacji w trakcie menopauzy aż o 17 proc. poprawiła gęstość skóry i o 25 proc. zmniejszyła wiotkość skóry już w 12 tygodni po stosowaniu.[1]

Po menopauzie

Nieco innego podejścia skóra wymaga po zakończeniu menopauzy. Potrzebuje wówczas odżywienia, by powrócić do owalu sprzed zmian związanych z przekwitaniem. Dlatego w kosmetykach Neovadiol Magistral przeznaczonych dla skóry po menopauzie, zadbano o dużą dawkę odżywczych kwasów OMEGA 3, 6 i 9. Uzupełniają one międzykomórkową strukturę lipidową naskórka, sprawiając, że skóra staje się odżywiona, nawilżona, gładsza i widocznie młodsza. Z prowadzonych badań wynika, że kobiety, będące około 3 lata po menopauzie, stosując kosmetyki Neovadiol zauważyły o 74 proc. mniejszą suchość skóry, ich cera była o 44 proc. bardziej sprężysta i aż o 68 proc. bardziej wygładzona.[2]

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, nieunikniony, podobnie jak dojrzewanie. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Właściwa pielęgnacja skóry to nie tylko klucz do pięknego wyglądu w wieku dojrzałym, ale i sposób na walkę ze spadkiem samopoczucia, które w okresie menopauzy dotyka każdą kobietę. Gładka, jędrna i promienna skóra pomaga na nowo nabrać pewności siebie i wkroczyć w nowy etap z wysoko podniesioną głową.

Materiały PartneraMateriały Partnera Vichy Neovadiol

[1] Ocena kliniczna na 220 kobietach po 12 tygodniach.

[2] Ocena kliniczna, 52 kobiety mające suchą skórę, będące co najmniej 3 lata po menopauzie.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.