Co piąta młoda Polka doświadczyła cyberprzemocy, a dziewięć na dziesięć osób było jej świadkiem - wynika z raportu "Cyberprzemoc krzywdzi naprawdę", opracowanego dla Amnesty International, na podstawie badania, które na początku lutego przeprowadziła agencja SW Research. W badaniu wzięło udział 1088 osób. Pytano je o doświadczenie i skutki cyberprzemocy oraz o opinię na temat tego, jak odpowiednie instytucje powinny jej przeciwdziałać. Wyniki okazały się szokujące.  

20 maja w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której eksperci odnieśli się do wyników badania i wspólnie zastanawiali się nad tym, co można zrobić, aby skutecznie walczyć z cyberprzemocą. Wśród gości znaleźli się dr Hanna Machińska, była dyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie i była zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, dr Grzegorz Wrona, przedstawiciel Polski w Grupie Ekspertów Rady Europy ds. działań przeciwko przemocy wobec kobiet (GREVIO), Sandra Grzelaszyk, aktywistka Amnesty International zaangażowana w działania na rzecz równości płci, również w sieci, dr Zuzanna Warso, dyrektorka ds. badań w Open Future Foundation, współautorka raportu „Cyberprzemoc wobec kobiet" czy Maja Staśko, aktywistka, która walczy z hejtem w sieci, ale ze względu na swoją działalność, sama też często pada jego ofiarą.  

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.