Kliniki w wielu krajach testują przydatność AI w wykrywaniu raka piersi i już wiadomo, że dostrzega niepokojące zmiany co najmniej tak dobrze jak człowiek. A w wielu przypadkach nawet lepiej.

AI od ponad dwóch dekad wspiera medyków (i nie tylko) w wykrywaniu anomalii w wynikach badań lekarskich. Wskazuje obszary, którym człowiek powinien się przyjrzeć bliżej i wraz z rozwojem technologii robi to coraz lepiej. Wyniki badań z udziałem AI z ostatnich kilku lat wskazują, że systemy mogą być przełomem w diagnozowaniu raka piersi, bo wykrywają go szybciej i skuteczniej.  

Jedne z najszerzej zakrojonych badań prowadzone są na Węgrzech. Naukowcy analizują, na ile technologia sprawdza się we wczesnym ostrzeganiu o potencjalnie chorobowych zmianach - opisuje "NYT" .

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Komentarze
W Norwegii technologia stosowana powszechnie od kilku ładnych lat w każdym szpitalu powiatowym. Lekarz ocenia mammografię, a potem sprawdza co na to AI. Sprawdza, czy się z tym zgadza i zatwierdza wynik. Bardzo dobrze się sprawdza, lekarze są zadowoleni.
już oceniałe(a)ś
3
0
Wykryć raka piersi, to nie problem.
problem jest gdzie indziej - odróżnić tego, co może uśmiercić (zatem i takiego, co trzeba energicznie leczyć) od takiego, co pod mikroskopem wygląda tak samo, ale krzywdy do końca życia nie zrobi.
już oceniałe(a)ś
2
0
Tort jest warty wysilkow podejmowanych juz przez wiele firm, finalnie bedzie to wygladac nastepujaco:
- zachecenie pracowni RTG/TK/MR/MM postawieniem bezplatnego nowego sprzetu pod warunkiem randomizowanego przesylania badan Pacjentow (bez danych osobowych czy subiektywnej ,gorszej' oceny Radiologa) na serwer PACS ,Firmy' - to juz sie dzieje, siec otwarta, rybki wplywaja do sieci.
- przedstawienie oferty oprogramowania wpierw Osrodkom zlokalizowanym na peryferiach do ktorych znalezienie obstawy lekarskiej jest trudne/kosztowne dla Wlasciciela i stopniowe wyrzucenie z rynku obecnie funkcjonujacych firm teleradiologicznych (ktorych, na marginesie, jakosc i tak jest watpliwa)
- ww oprogramowanie zwroci wynik przeprowadzonego badania w predkosci GPT4 lub wyzszej = osrodek zacznie dzialac sprawniej, lekarze radiolodzy wpierw do redukcji a nastepnie zwolnienia (badanie zdalnie zatwierdzi jeden z radiologow ,Firmy' gdzies w blizej nieokreslonym miejscu na swiecie), firmy tele- wyleca jeszcze szybciej j.w.
- po przekroczeniu masy krytycznej i uzaleznienia osrodkow od oprogramowania (a wtornie zmniejszenia rowniez podazy lekarzy radiologow ktorych stawki przestana byc hiperatrakcyjne jak obecnie co spowoduje spadek zainteresowania sama specjalizacja) --- Firmy zaczna podnoszenie cen co jest oczywiscie przewidywalne po oczyszczeniu przedpola.
- Firma lub Firmy stana sie jednymi z najbardziej wplywowych (dane wrazliwe = ubezpieczalnie), zamoznych (ilosc badan) i lobbujacych korporacji na swiecie, wiodacymi w branzy medycznej -niepodzielnie- gdyz radiologia jest kluczowa dla pracy dowolnego osrodka ochrony zdrowia
- jednoczesne rozmycie odpowiedzialnosci korporacji za program i efekty jego dzialania, postawienie poszkodowanego Pacjenta (Rodziny Zmarlej lub w przypadku pelnej IT-Radiologii pacjentow obojga płci) naprzeciw sztabu prawniczego ,Firmy'
(...)
Nie ma od tego odwrotu, nikt nie wie jak sie skonczy. W Polsce poziom diagnostyki badan mammograficznych stoi na wysokim poziomie, problemem jest czesc badan ktore wymagaja weryfikacji w badaniu biopsyjnyn. Co zrobic w sytuacji w ktorej Fundusz refunduje rozszerzenie biopsyjne np do 5% badan MM tego wymagajacych a odsetek takich badan oscyluje nam w granicach 6% ? ktorą Pacjentkę wybrać? Co zaproponuje AI ? Kto poniesie odpowiedzialnosc za zycie i smierc naszej Mamy, Siostry, Babci czy Malzonki?
Pytania na ktore odpowiedz bedzie musial znalezc podatnik szybciej niz sie wydaje..
Czesc moze przebiegac inaczej, wielotorowo ale efekt bedzie jak powyzej. Nie chodzi o sianie defetyzmu, badzmy jednak ostrozni przed nadmiernym optymizmem..
już oceniałe(a)ś
2
1
Zastosowania uczenia maszynowego (bo tym w istocie jest owa "sztuczna inteligencja") w analizie obrazów medycznych mają już ładnych parę dekad. Ciekawy jestem, czy powyższy artykuł wynika z ogólnej "mody na AI", czy w tym akurat obszarze dokonał się jakiś istotny postęp godny uwagi?
już oceniałe(a)ś
0
0
Najpierw zabraknie miejsc pracy dla radiologów, a potem zabraknie radiologów, którzy rozumieliby wyniki podsuwane przez AI.
już oceniałe(a)ś
1
1
Równie skutecznie raka piersi na zdjęciach biopsji umieją wykrywać odpowiednio wytresowane gołębie. Nie żartuję, poszukajcie sobie artykułów na ten temat.
już oceniałe(a)ś
1
2
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy