Ordo Iuris, które od jakiegoś czasu grzęźnie w problemach finansowych, przygotowało poradnik dla pracowników, przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów medycznych oraz wykładowców akademickich, w którym grupy te znajdą obszerne instrukcje, jak korzystać ze "sprzeciwu sumienia". Jak na antenie Radia Maryja wyjaśniała prawniczka tej fundamentalistycznej katolickiej organizacji Magdalena Mickiewicz, ma to zapobiegać "atakom ideologicznym w miejscu pracy".  

Jako jednego z "bohaterów sumienia" wymieniła Bogdana Chazana, ginekologa, który wsławił się tym, że odmówił aborcji płodu z wadami wrodzonymi, a następnie tak długo i - zdaniem ekspertów - w sposób nieuzasadniony przeciągał konsultacje, że zabieg był już niemożliwy. Kobieta urodziła dziecko, które - według relacji ginekologa prof. Romualda Dębskiego - "nie miało połowy głowy, miało mózg na wierzchu i wiszącą gałkę oczną". Przeżyło kilka dni.  

Pozostało 88% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.