Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nasze mózgi i ciała potrzebują przyjemności, tych małych grzeszków, dzięki którym choć przez chwilę czujemy się lepiej.

Przyznaj, że to kochasz

- Dawanie sobie tego, co sprawia, że robi się nam przyjemnie, jest bardzo mądrym sposobem regulowania emocji. Sposobem, który nie stoi w sprzeczności z pełnioną funkcją i listą obowiązków. Można być dyrektorką banku i uwielbiać szybką jazdę na motorze. Można być mamą i jeździć z przyjaciółkami na festiwale. Przestańmy kierować się w życiu zasadą albo-albo, która zmusza do wyboru między obowiązkami a przyjemnościami. Pomiędzy tym wszystkim możemy wstawiać „i", a przynajmniej próbować. Doświadczanie przyjemności to robienie zapasów na trudne czasy - mówi psycholożka i coachka Marta Iwanowska-Polkowska w rozmowie z Anną Woźniak.

Reni Jusis.Reni Jusis. Fot. Agata Serge

O swoich lekko zawstydzających rytuałach opowiadają nam piosenkarka Reni Jusis, która potrafi późno w nocy urządzić sobie ucztę z resztek, Marcin Koszałka, reżyser filmowy, który może wsunąć całe ptasie mleczko i poprawić tabliczką czekolady, fryzjerka Jaga Hupało, która mówi, że lubi spacerować nago po lesie, i aktorka Justyna Wasilewska, która z kolei przyznaje się do godzin spędzonych na skrolowaniu Instagrama.

Olga Woźniak przygląda się guilty pleasures od strony naukowej, dowodząc, że restrykcyjne zakazy tylko pogłębią chęć ich łamania. W końcu wolność wyboru to jedna z naszych najistotniejszych potrzeb. Badania na temat związku doświadczania przyjemności z odpornością psychiczną pokazują, że powinniśmy sięgać po przyjemności tak często, jak się da.

A co, gdy słabostki przekształcają się w nałogi? Jak sobie poradzić z problemem alkoholowym? Edyta Bryła pyta o to Annę Prokop, specjalistkę do spraw uzależnień. Okazuje się, że dziś odchodzi się od tradycyjnych metod terapii - nie ma już uzależnienia od alkoholu, jest upośledzenie kontroli picia. Co ciekawe, odstawienie alkoholu nie jest niezbędne, żeby rozbrajać mechanizmy uzależnienia.

Testerki miłościTesterki miłości Il. Jagoda Stączek

Miłość i inne słabostki

Co oznacza dla mężczyzny uświadomienie sobie, że jest tylko (albo aż) obiektem seksualnym? I dlaczego mężczyźni, wbrew deklaracjom o szukaniu seksu bez zobowiązań, chcieliby, żeby kobiety uprawiały z nimi seks z miłości? O to Krystyna Romanowska pyta psychologa i psychoterapeutę Wojciecha Kruczyńskiego.

Piszemy też o testerkach wierności. Izabela O’Sullivan porozmawiała z dziewczynami, które bezinteresownie pomagają innym kobietom sprawdzać, czy partner jest skłonny do zdrady. Anita przetestowała prawie stu i się załamała. - Jak zobaczyłam skalę tego, co dzieje się z facetami, stwierdziłam, że mnie brzydzą i że nie chcę być w żadnym związku - mówi. Sara została testerką, bo kiedy zdradzał ją mąż, nie było kobiety, która by jej o tym powiedziała.

A o miłości do zwierząt rozmawiamy z Katarzyną Burdą, autorką książki „Psie story. Historia niezwykłej przyjaźni człowieka z psem". - Jeśli zrozumiemy, że relacja człowiek - pies nie opiera się na zasadzie właściciel - rzecz, łatwiej nam będzie mieć z psem fajną więź. Bo często wzbraniamy się przed nazywaniem miłością tego, co łączy nas z naszymi pupilami, ale nie bójmy się tego słowa - mówi Burda.

Vivienne WestwodVivienne Westwod Fot. REX/Shutterstock/EAST NEWS

Kobiety numeru

Nie da się przewidzieć, jak świat wielkiej mody wyglądałby dzisiaj, gdyby 45 lat temu nie wkroczyła do niego z hukiem Vivienne Westwood. Historię zmarłej niedawno kultowej projektantki przybliża Magdalena Kacalak. Warto przeczytać, bo Vivienne Westwood udało się stworzyć jedną z najbardziej rozpoznawalnych subkultur, przekłuć wargę królowej Elżbiety II agrafką i najechać dom byłego brytyjskiego premiera Davida Camerona czołgiem. Patrząc na jej zawodowe osiągnięcia, aż trudno uwierzyć, że doprowadził do nich przypadek.

Nie przez przypadek też najlepszą polską aktorką tego roku jest Dorota Pomykała. - Trzeba po prostu przyjąć, że co ma się zdarzyć, to się zdarzy. I niczego nie żałować - mówi Dorocie Wodeckiej.

Lara Gessler, restauratorka i autorka książek kucharskich, opowiada Magdalenie Wojciechowskiej o tym, jak ją wychowano, o dorastaniu w szalonym domu w postpeerelowskiej rzeczywistości i trudnym rozstaniu rodziców.

Izabela KunaIzabela Kuna Fot. Marta Wojtal

Z okładki  

Izabela Kuna, bohaterka naszej okładki, w dniu swoich 52. urodzin rozmawia z Agnieszką Urazińską. - Widziałam starość często i z bliska. Niby powinnam się z tym oswoić, ale nie, boję się, i to mnie boli - mówi. Zwierza się też z tego, jak ważne jest dla niej dbanie o siebie.

- Przy okazji tego wywiadu pomyślałam, że może bym się rozebrała. Zawsze chciałam to zrobić - powiedziała. I zrobiła to. Efekt okazał się tak dobry, że wypuściłyśmy numer z dwoma różnymi okładkami, bo nie mogłyśmy się zdecydować na jedną.

Zróbcie sobie tę przyjemność i sięgnijcie po którąś z nich.

W numerze jak zwykle potężna dawka kulturalnych poleceń, dużo mody (ubrania na randkę i nie tylko), urody (makijaże karnawałowe) i doskonałe przepisy na szybkie i sycące dania autorstwa Jamiego Olivera.

Zaczytania!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.